2024.12.11. 16:06
Megrázó előadás a Győri Balettől - Eli, Eli: Táncképek Szenes Hanna életéből
Nem kért kegyelmet. Élt 23 évet. Szenes Hanna rövid élete a tenni akarás, a hit és az elszántság története. Ezt dolgozza fel táncképekben az idén 45 éves Győri Balett. Már lázasan készülnek a bemutatóra, bepillantottunk az egyik próbára.
Fotó: Csapó Balázs
A Győri Balett táncművészeivel, Gábor Audrey operaénekes közreműködésével, Velekei László Seregi- és Harangozó-díjas, Érdemes művész érzékeny koreográfiáján keresztül Szenes Hanna magyar költő, zsidó származású brit ejtőernyős, izraeli nemzeti hős életútját követhetik végig a nézők december 17-én a Rumbach Zsinagóga szakrális terében.
Szenes Hanna megrázó életképei elevenednek meg a tánc nyelvén
Az előadás különös jelentőséggel bír, hiszen idén van a Holokauszt és egyben Szenes Hanna halálának 80. évfordulója, akit a nyilasok kegyetlen módon kivégeztek Budapesten.
Szenes Hanna rövid élete a tenniakarás, a hit és az elszántság története. Asszimilálódott zsidó család gyermekeként erősödik fel benne a cionizmus a zsidótörvények hatására. Olyannyira, hogy 1939-ben Palesztinába vándorol, majd ott a Haganához (cionista fegyveres szervezet) is csatlakozik. Egyike lett azoknak az ejtőernyősöknek, akiket a brit haderő kiképezett, hogy megakadályozzák a magyar zsidók deportálásának tervét. Elfogták, bebörtönözték és megkínozták. Golyó általi halálra ítélték, de nem kért kegyelmet…
A börtönben írt utolsó verse.:
Huszonhárom lennék
most júliusban…
Merész játékban számra tettem,
A kocka perdült. – Veszítettem.
Eli, Eli - A Győri Balett táncképeket készít Szenes Hanna életéből Fotók: Csapó Balázs
Győri Balett nem tervezett bemutatója
Velekei László, a klasszikus táncszínházi nyelvezet és a cselekményes balettek mellett tette le a voksát. - Az Eli, Eli nem tervezett bemutatónk, egyik nagyon jó barátom mesélt Szenes Hanna történetéről. Olyannyira megérintett, hogy a holokauszt emlékévében szerettünk volna valami maradandót alkotni. Ez egy szomorú történet, egy lányról, aki kiáll a hite mellett, nem enged a kitűzött céljaiból és azt látom, hogy ezekre a tanításokra mindig is nagy szükség volt és lesz is a jövőben - emelte ki a darab rendezője, aki azt is elárulta, hogy nem tervezett az idei évadban alkotni, de az élet ezt felülírta.
Győrben a 20. Magyar Táncfesztivál keretében láthatja a közönség a megrázó előadást.
- A történet tanít és emlékeztet minket. Azt gondolom, hogy mindannyiunknak tennie kell azért, hogy az ami a zsidókkal történt, ne történhessen meg soha többé. Én a művészetemen keresztül tudom ezt megtenni - fűzte hozzá Velekei László.
A Győri Balett nem először nyúlt a holokauszt témaköréhez. Az ikonikus előadás a Purim, amellyel a társulat az egész világot bejárta egy sajátosan modern változata az Eszter könyvének, amely bemutatja, hogy Eszter hogyan ad reményt Zitomir város kétségbeesett lakóinak.
Az Eli, Eli főszerepét Herkovics Eszter Adria táncolja. - Szenes Hanna karaktere igen bonyolult, hiszen rengeteg kettősség jellemzi. Nemcsak fizikálisan, de lelkileg is nehéz próbafolyamatokon vagyunk túl. Ez a fiatal lány még akkor sem törik, roppan meg amikor kínozzák. Mindenen keresztül megy, a végsőkig - fejtette ki a Győri Balett magántáncosa.
Szenes Hanna Izraelben nemzeti hős, azonban hazánkban kevésbé ismert az ő hősiessége és áldozatvállalása. A bemutató célja, hogy méltó módon emlékezzünk meg Szenes Hanna életéről, áldozatvállalásáról és ezáltal a fiatal generáció számára is érzékletesen bemutassuk a történelem ezen fájdalmas és fontos szakaszát.