Vígh Róbert magángyűjteménye

2024.11.04. 16:01

Széchenyi-relikviák, köztük a Lánchíd hídbárcái láthatók a nagycenki Széchenyi-kastélyban

A Széchenyi-kastély új kiállításán láthatók azok a Széchenyi-relikviák, amelyek Vígh Róbert, nagycenki származású a gyűjtő mintegy kilencezer darabot számláló kollekciójából valók. A Széchenyi-kutató a kastély kávézójában mutatta be a hétvégén a gyűjteménye kivételes darabjait.

- Gyermekkoromban mindig Nagycenken töltöttem nagyszüleimnél a nyár egy részét, barangoltam a kastélyparkban és a hársfasoron, valamint ilyenkor gyakorta végignéztem a kastély kiállítását is. Emlékeim szerint ez olyan mély benyomást tett rám, hogy innen datálom a szenvedélyemet, ami később a relikviagyűjtésre is sarkallt - mondta Vígh Róbert, a Széchenyi-relikviák elkötelezett gyűjtője. 

Széchenyi-relikviák
Az új időszaki kiállításon számos érdekesség, eddig kevéssé ismert Széchenyi-relikviák is szerepelnek a tárgyak között. 

Az előadás során amellett, hogy a kiállítás különleges darabjairól mesélt, gróf Széchenyi István életével és munkásságával kapcsolatos érdekességeket is megosztott a népes közönséggel a szakember. Így például a jelenlévők megtudhatták, hogy a Lánchídon való átkelés ellentételezésére használt bárcák tulajdonképpen olyanok, mint a mai fesztiválkarszalagok: a hidak használatáért hídpénzt kellett fizetni, amit a közlekedők a hídbárcával igazoltak. A bárcát a túlparton elvették tőlük, nehogy visszaélés legyen belőle, sőt, alakját és mintázatát gyakran változtatták is. Ezekből az érmekből is számos érdekes darab megtekinthető a most megnyílt kiállításban.

- Először érmeket kezdtem el gyűjteni, majd kifejezetten Széchenyi-érmeket, ezt követően pedig gyakorlatilag mindent, ami Széchenyi Istvánhoz köthető. Kisvártatva a figyelmem a teljes család felé fordult. A jelenlegi gyűjtemény része számos könyv, sok-sok képeslap, de akad egyedi szobor, valamint különleges festmény is az éremgyűjtemény mellett – tette hozzá a gyűjtő. Vígh Róbert célja nem csupán a kollekció gyarapítása. Az értékteremtés, a kutatás, a restaurálás, a publikálás, valamint a megszerzett tudás és gyűjtemény közkinccsé tétele is fontos szempont számára. Ezért szervez vándorkiállításokat. Folyamatosan fejlesztés alatt áll a honlapjuk is, ahol virtuális kiállításként bemutatják a gyűjtemény eddig digitalizált darabjait, közöttük fényképeket, emlékkönyveket, leveleket.

A mostani kiállításon számos érdekesség szerepel, köztük államilag védett tárgyak. Ilyen például a vagyon megalapozójának, Széchenyi Györgynek a korabeli festménye és oklevélgyűjteménye, egy 1925-ös Széchenyi-szobor, valamint Széchenyi Istvánnak és fiainak névjegykártyája, de helyet kapott Széchenyi István több könyve is a tárlaton.

Az új időszaki kiállítás az állandó tárlatot kiegészítve, három hónapon keresztül, 2025. február 28-ig várja az érdeklődőket.

Széchenyi-relikviákkal folytatódott az előadássorozat

A Széchenyi-kastély a Széchenyi Társaság soproni tagozatával és civil szervezetekkel közösen Széchenyi Kultúr Café néven indított ismeretterjesztő, irodalmi előadássorozatot a kastély egykori virágházában. Ennek célja, hogy ápolja a Széchenyi-örökséget. A lehető legjobban és legpontosabban szeretnék megismertetni és megszerettetni a nagyközönséggel a legnagyobb magyart és korát. Vígh Róbert előadása és a most megnyílt új tárlat is ennek a sorozatnak a része. Két héttel korábban pedig dr. Brummer Krisztián gróf Széchenyi István katonai pályáját ismertette, a lipcsei csata eseményeiről és benne gróf Széchenyi István szerepéről osztott meg érdekességeket a résztvevőkkel.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában