2025.05.05. 16:19
45 év után magyar keringhet az űrben - Ehhez a győriek is kellettek
A hónap végén, negyvenöt év után újra magyar szó csendülhet fel az űrben, ennek apropóján járt Győrben az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, hogy még inkább felcsigázza a diákok érdeklődését a közelgő eseményre. Megtudtuk, győri szakemberek tudása is kellett ahhoz, hogy ismét magyar kerüljön az űrbe.

Fantasztikus emberek! – így hivatkozott a két űrhajósra május 5-én dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos a győri Mobilis Élményközpontban rendezett eseményen. Általános és középiskolások diákok számára ismertette a HUNOR programot, amelynek részeként Farkas Bertalan után ismét magyar kerülhet fel az űrbe Kapu Tibor (vagy tartalékosa, Cserényi Gyula) személyében május 29-én.

Fotó: Molcsányi Máté
Számos érdekességet elárult Ferencz Orsolya arról, milyen szigorú kiválasztási folyamaton estek át a magyar pilóták.
Magyarok az űrben
A HUNOR-program keretében a magyar kutatóűrhajós hazai vonatkozású kísérleteket, magyar egyetemek, kutatócsoportok és cégek tudományos kezdeményezéseit fogja megvalósítani a világűrben. A küldetés nemcsak a hazai űrszektor szereplőit, de Magyarországot nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja a XXI. század egyik legdinamikusabban fejlődő iparágában.
– Nem a legerősebbeket választottuk ki, hanem azokat, akiknek az izomzata megfelel a súlytalansághoz – emelte ki a fizikai adottságokkal kapcsolatban. – Roppant fontos, hogy izomzatuk laza legyen, könnyen alkalmazkodjon az űrbéli körülményekhez. Ráadásul nemcsak fizikailag kell jó állapotban lenniük, hanem szakmailag is, ugyanis számos kísérletet végez majd el a magyar űrhajós az űrállomáson. Közel harmincat, és neki mindezt érteni is kell, nem földi utasításokat hajt végre. Továbbá a legfontosabb az, hogy mentálisan is erősnek kell lennie.
Kattintson a képre és nézze végig Molcsányi Máté fotós galériáját!
45 év után végre magyar keringhet az űrben: ehhez a győriek is kellettek
Fotók: Molcsányi Máté300 diák és súlytalanság
Lapunk kérdésére az űrkutatásért felelős miniszteri biztos elárulta, egyebek, növénytermesztéssel és sugárzásméréssel kapcsolatos vizsgálatokat végez majd a magyar űrhajós az űrállomáson. Elmondta azt is, a HUNOR programban a győri Széchenyi István Egyetem szakemberei és oktatói részt vettek: nagy hasznát vették főként a járművekhez, a gépészmérnöki területhez és a hírközléshez kapcsolódó ismereteiknek.
A május 5-i programon közel háromszáz diák vett részt, akik győri iskolákból érkeztek és csoportokra osztva vettek részt különféle foglalkozásokon. Egyebek mellett belekóstolhattak a mágneses lebegtetés, a Cartesius-búvár készítésbe és a súlytalanság szimulálásába.
Így fogadták az első magyar űrhajóst, Farkas Bertalant űrutazása után, 1980-ban: