2025.05.19. 09:03
Telefonon is támadnak az unokázós csalók Mosonmagyaróváron
Az utóbbi hetekben Mosonmagyaróváron és a város környező településein megszaporodtak az úgynevezett unokázós csalók próbálkozásai, akik elsősorban az idősebb korosztályt célozzák meg. Szerencsére a környék településein élők hallottak már az ilyenfajta bűncselekményekről, és nem hittek a telefonálónak. Az unokázós csalók mellett az online csalásokra is egyre gyakrabban hívja fel a figyelmet a rendőrség.
A szélhámosok módszerének lényege, hogy telefonon felhívják az áldozatot, és unokának, rokonnak vagy a családtag ügyében eljáró hivatalos személynek adják ki magukat. A beszélgetés során valamilyen sürgős, drámai eseményre (például baleset, tartozás, letartóztatás) hivatkozva próbálnak pénzt vagy értéktárgyakat kicsalni a kitalált hír hallatán megrémült potenciális áldozattól. Ismét próbálkoznak az unokázós csalók.

Fotó: Halfpoint
Unokázós csalók: így ismerhetőek fel
A rendőrség közleményéből kiderül: hogyan ismerhető fel a csalás?
- A hívó gyakran sírva, kétségbeesetten mutatkozik be, eltorzított hangon.
- Rövid idő alatt nagy összeget kér.
- Azt állítja, hogy titokban kell tartani a dolgot.
- Egy „ismeretlen” személy (állítólagos rendőr, ügyvéd, barát) érkezik a pénzért vagy értékekért.
Mire figyeljünk?
- Soha ne adjunk ki személyes adatokat telefonon!
- Ne dőljünk be sürgetésnek! Kérjünk időt, és ellenőrizzük az állítólagos eseményt!
- Azonnal hívjuk fel a csaló által hivatkozott személyt, vagy más családtagunkat!
- Ha gyanús a hívás, értesítsük a rendőrséget!
Segítsünk egymásnak!
A rendőrség kéri, hívják fel idős hozzátartozóik figyelmét a csalás veszélyeire. Egy rövid beszélgetés akár hosszú évek megtakarítását mentheti meg.
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán találnak, továbbá egy korábbi Nyugdíjas Egyetem témája is volt.