Érettségi 2025

2025.05.07. 04:25

Történelemérettségi 2025 - Töri megoldások feladatlapokon a kisalfold.hu-n + videós elemzés

Téma volt a liberalizmus, Európa népessége a 20. század közepétől, Rákóczi-szabadságharc és a bethleni konszolidáció. A feladatlapokat Dr. Tar Attila Szilárd, a Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium történelem szakos tanára oldotta meg.

A 2025-ös történelemérettségi megoldások kitöltött feladatlapokon

Videós elemzés

13.15 - Az idei feladatsor első részében többek között szerepel
Ókori görög és római építészet
Hunyadi Mátyás háborúi
Iszlám vallás
Kapitalizmus
Magyarországi katolikus megújulás
Első ipari forradalom
Zsidó emancipáció
II. világháború
Tanácsköztársaság
Hidegháború
Rákosi-korszak
Magyarországon élő nemzetiségek - tudta meg az eduline.hu.

A vizsgázóknak az érettségin két esszét - egy rövidet és egy hosszút - írtak a vizsga második részében. Témák: liberalizmus vagy Európa népessége a 20. század közepétől a rövid esszékben, Rákóczi-szabadságharc vagy bethleni konszolidáció a hosszú esszékben.

12.00 - Történelemből középszinten 1129 helyszínen 72 834 vizsgázó (közülük 2284 fő angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb vagy szlovák nyelven), emelt szinten 142 helyszínen 8484 vizsgázó (közülük 275 fő angol, francia, horvát, német, spanyol vagy szerb nyelven) tesz érettségit.

A történelem középszintű írásbeli vizsgája 180 percig tart, a vizsgázóknak egy központi feladatsort kell megoldaniuk, amelynek első része egyszerű, rövid választ igénylő feladatokból, második része szöveges (kifejtendő) feladatokból áll; a vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be az egyes feladatok megoldására.

A feladatlap megoldásához megengedett segédeszköz: a középiskolai történelmi atlasz (az állami tankönyvfejlesztésért és kiadásért felelős szerv által kiadott, kronológiai adattáblázatot nem tartalmazó középiskolai történelmi atlasz), amelyről a vizsgázó gondoskodik.

Úgy folytatták, hogy a történelem emelt szintű írásbeli vizsgája 240 percig tart, és két feladatlapból áll (I.: egyszerű, rövid választ igénylő feladatok; II.: szöveges - kifejtendő - feladatok).

A vizsgázók először az I. feladatlapot oldják meg, a dolgozatokat 100 perc elteltével a felügyelő tanár összegyűjti, ezután osztható ki a II. feladatlap - fűzték hozzá.

A II. feladatlap megoldásához megengedett segédeszköz: a középiskolai történelmi atlasz (az állami tankönyvfejlesztésért és kiadásért felelős szerv által kiadott, kronológiai adattáblázatot nem tartalmazó középiskolai történelmi atlasz), amelyről a vizsgázó gondoskodik, a közép- és emelt szintű írásbeli vizsgafeladatok megoldásakor is használható helyesírási szótár.

Az érettségi dolgozatokat központilag kidolgozott útmutatók alapján javítják és értékelik - áll a közleményben.

Korábban - A történelemérettségit május 7-én szerda délelőtt 9 órától írják a végzős diákok. A vizsga közép- és emelt szinten két részből áll: az elsőben rövid feladatokat kell megoldani, a másodikban esszék megírására vár a vizsgázókra az érettségin.

történelemérettségi megoldások
A történelemérettségi megoldásokkal délután a kisalfold.hu-n

Ha kitöltöd történelmi kvízünket a megoldásokat is megtaláld, s legalább Hunyadi-családdal képbe lehetsz

Változások a történelemérettségin

Középszintre átkerült néhány korábban emelt szinten szereplő témakör, például az amerikai függetlenségi háború vagy az Aranybulla. Az emelt szintű vizsgából kikerült például a francia abszolutizmus vagy a 18. századi nagyhatalmi konfliktusok Európában. Lényeges változás, hogy a munkajogi és pénzügyi ismeretekkel kapcsolatos témakörök már nem részei a történelemérettséginek - írta meg az eduline.hu.

7 pontban, miért fontos a történelem

  • Megismerteti az embereket az emberiség múltjával és kultúrájával, segítve őket abban, hogy megértsék a jelenüket és alakítsák a jövőt.
  • Fejleszti az analitikus gondolkodást, a kritikai értékelést és az érvelési képességet a történelmi események és folyamatok elemzése során.
  • Hozzájárul a társadalmi és politikai tudatosság növeléséhez, segítve az embereket abban, hogy jobban megértsék a társadalmi struktúrákat és politikai rendszereket.
  • Segít megérteni és értékelni a különböző kultúrák és népek közötti kapcsolatokat és konfliktusokat.
  • Kiemeli a fontos eseményeket és személyiségeket, amelyek formálták a világot, és bemutatja azoknak a hatását a jelenre.
  • Képessé teszi az embereket arra, hogy értékeljék a források hitelességét és értékét, valamint megértsék az interpretációs különbségeket.
  • Felkészíti az embereket az állampolgári felelősségekre és az aktív részvételre a társadalomban, segítve azokat abban, hogy értelmes döntéseket hozzanak a közügyekben.

A 2024-es történelemérettségi megoldások videón

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában