2025.05.21. 06:33
Az állatok is hiányolták a látogatókat - Így maradt fertőzésmentes a győri állatkert - fotók, videó
Dr. Andréka György igazgató mesélt a bezártság hónapjairól és hogy milyen programokkal várják újra a látogatókat. Végre újra kinyitott a győri állatkert.
Kíváncsi tekintetek követik mindenfelé a látogatót. Két és fél hónap magány után a győri állatkert lakói is kíváncsiak az új arcokra. A hévégén színes gyereknapi programkavalkád ünnepli az újranyitást.

Fotó: Krizsán Csaba
Veszélyben volt a győri állatkert is
A ragadós száj-és körömfájás miatt veszélybe kerültek az elefántok, zsiráfok, antilopok, vízilovak és további 600 érzékeny egyed. A fenyegetés különösen nagy volt, hiszen az első kitörési pont rendkívül közel volt. Nem meglepő, hogy a győri Xantus János Állatkert azonnal lépett, és március 7-én bezárta kapuit a látogatók elől és a dolgozóknak is szigorú óvintézkedéseket kellett betartaniuk. Dr. Andréka György igazgatót kérdeztük a fezsültséggel teli bezártságról és az újranyitás öröméről.
Két és fél hónap után újranyitott a győri állatkert
Fotók: Krizsán Csaba– Nehezebb volt a helyzetünk, mint a Covid idején. Akkor számítottunk a zárásra, és fel tudtunk készülni, ráadásul rövidebb ideig, körülbelül 30 napig tartott csak. Most nagyon hirtelen kellett alkalmazkodnunk.
Az első, nagybajcsi kitörési ponttól mindössze 5,5 kilométerre vagyunk légvonalban. Ahhoz, hogy mentesek tudjunk maradni, nem csak a látogatók előtt kellett bezárnunk kapuinkat, hanem a kollégákra is hatalmas nyomás nehezedett.

Fotó: Krizsán Csaba
Hősies helytállás a dolgozóktól
– Szemét- és takarmányszállítók nem hajthattak be az állatkert területére, a munkatársaknak jelenteniük kellett milyen útvonalon mozognak, milyen hétvégi programokat terveznek, kik élnek a szomszédságukban, az utcájukban milyen állatokat tartanak. Ha valakinek a lakhelyéhez felütötte a betegség, akkortól nem jött dolgozni és a többiek vették át a feladatait. A betegségre érzékeny fajokat külön csapat gondozta, akik nem érintkeztek másokkal és napjába többször átöltöztek.
Dr. Andréka György igazgató kiemelte, az hogy a betegség nem jutott be az állatkertbe, annak köszönhető, hogy a kollégák maximális fegyelemmel és teljes odaadással kezelték a helyzetet.
– Mindannyian rettegtünk a lehetőségtől. A legrosszabbra készülve az Agrárminisztériummal is egyeztettünk. A hatékony járványkezelés tekintetében, lehetséges volt, hogy nálunk is úgy kell majd eljárni, mint más állattartó helyeken. A minisztérium részéről nagyon pozitív volt a hozzáállás és az előzetes tárgyalások során biztosítottak minket, hogy az állatkert egyedi elbírálás alá esik, hiszen, mint ők is hangsúlyozták, ez a betegség kipusztulás szélén álló, nagyon ritka fajok egyedeit is érintheti. A pontos intézkedésekről akkor döntöttek volna, ha bekövetkezik a legrosszabb, szerencsére azonban ez nem történt meg.

Fotó: Krizsán Csaba
Az állatoknak sem volt könnyű
Dr. Andréka György hozzátette különösen nehéz volt a helyzet mert éppen a szezon kezdetén kellett bezárni.
– Az állatoknak is megvan a saját ritmusuk, így érezhető volt, hogy ők sem tudnak mit kezdeni a helyzettel, mikor elmaradt az ilyenkor szokásos nyüzsgés.
Két és fél hónap azonban hosszú idő, így az újranyitásnál különösen figyelünk, hogy az érzékenyebb fajokat fokozatosan szoktassuk vissza a hangzavarhoz.

Fotó: Krizsán Csaba
Újra nyitás biztonsági intézkedésekkel
Az igazgató elmondta, hogy a bezárással rendkívül nehéz helyzetbe került a Xantus János Állatkert, a fennmaradásuk annak köszönhető, hogy rengetegen támogatták őket és váltottak előre jegyet. A fenntartó önkormányzat pedig példaértékű összefogással és teljes mellszélességgel az állatkert mellé állt és biztosította a fennmaradásukat.
– Remélem ez azt jelenti, hogy az elmúlt 28 évben jól csináltunk valamit. Már az első napon, hétfőn, meglepően sok látogató érkezett, a hétvégén pedig nagy tömegre számítunk, akiket igyekszünk minden tekintetben kiszolgálni. Szombat-vasárnap két napos gyereknapot tartunk.
Május végéig azonban néhány járványügyi korlátozás életben marad. Az ajtónál fertőtlenítő szivacson haladnak át a látogatók és zoo csemegét sem árulunk még.
Az érzékeny fajokat pedig nem lehet megérinteni, így például a kecske simogató zárva tart, de távolabbról ugyanúgy megtekinthetők. A hiányukat pedig további plusz programokkal helyettesítjük.