2025.05.23. 10:00
Negyed évszázada töretlen a lelkesedés - ,,Civitas Fidelissima" díjat érdemeltek
A hűség napján rangos kitüntetéssel ismerték el a Bánfalváért Baráti Kör Egyesület munkáját. Igrecz Katalin, a ,,Civitas Fidelissima” díjjal jutalmazott egyesület elnöke szerint az elismerés egyben kötelezettség, öröm, elégedettség és büszkeség is a közösség számára. A Kisalföldnek adott interjújában többek között erről, valamint céljaikról és jövőbeli terveikről beszélt.

Fotó: Avar Gergely
- Huszonöt évvel ezelőtt jött létre a Bánfalvért Baráti Kör Egyesület.
- Az egyesületnek a mai napig fontos a bánfalvi hagyományok ápolása.
Katalin, a ,,Civitas Fidelissima" díjjal kitüntetett egyesület elnöke fiatalon költözött a településre, annak szépsége már akkor megigézte, és inspirálta. Ahogy egyre többen költöztek Bánfalvára, ő és a környezetében élő emberek is fontosnak tartották, hogy valamilyen módon összekapcsolhatóvá váljanak a hagyományok a településen élőkkel.

– Kiemelt figyelmet fordítottunk azokra a problémákra, amik kezdetben megoldatlannak tűntek. Ezért jött létre a Bánfalvért Baráti Kör Egyesület 25 évvel ezelőtt. Céljaink közt szerepelt a kulturális és vallási színterek, emlékművek helyreállítása, valamint az, hogy a helytörténetet új formában tárjuk a közönség elé. Ennek ékes példája a bánfalvi Szent Wolfgang szobor elkészíttetése
– emlékezett vissza.
A ,,Civitas Fidelissima" díj elnyerése
Sopron önkormányzata 2024 decemberében ,,Civitas Fidelissima” díjjal tüntette ki az egyesületet. Az elismerés büszkeséggel, örömmel és elégedettséggel töltötte el a közösség tagjait.
– Ismereteink szerint kevés olyan társaság akad, akik 25 éven keresztül megmaradnak a vezető elv mentén dolgozva
– mondta.
Az egyesületnek a mai napig fontos a bánfalvi hagyományok ápolása. Mára tradíciónak számít például a Bánfalvi bál, amit minden évben jótékonysági céllal szerveznek. Egy másik hasonló program a határjárás, amit évente egyszer rendeznek, idén épp május 10-én, szombaton volt ez a program. Ezen a napon a Sánchegy környékét járták körbe a résztvevők.
– Azért tartom kiváló lehetőségnek ezeket a túrákat, mert jövünk-megyünk a nagyvilágban, százszor elmegyünk egy utcán, százszor egy épület előtt, de nem vesszük észre az értékeit, és azt, hogy ez a kultúránk része.

– Sajnos, az általános tapasztalat nálunk is érezhető, a fiatalokat egyre nehezebb bevonni a közösségi életbe. Talán ennek az az egyik oka, hogy a virtuális térben élik az életüket, így személyes kapcsolataik is egyre inkább háttérbe szorulnak. A közösségben való részvétel azonban lehetőség lenne számukra, hogy kiszakadjanak az online térből. Kapcsolatokat építhetnének, barátságokat köthetnének
– hangsúlyozta.
Bár a fiatalokat valóban nehéz bevonni a munkába, az egyesület közösségteremtő tevékenysége nem áll meg. Május 25-én rendezik a Bánfalván hagyománynak számító Hősök napi rendezvényt, majd júniusban a ,,Mundérban!” című sporteseményt. Ez utóbbi célja, hogy még közelebb hozzák a fiatalokhoz, milyen lehetett egykor az ,,igazi” katonai élet. Az érdeklődők íjászkodhatnak, lőhetnek, de akár a küzdő sportokkal is megismerkedhetnek. Júliusban érkezik a nagy sikerű BarokKult, ahol a bánfalvi barokk kor legfontosabb emlékeit mutatják be az egyesület tagjai. A fantasztikus délutánon a látogatók egy rövid időre visszarepülhetnek az időben. Megcsodálhatják a korszakra jellemző csodaszép szobrokat, viseleteket, megismerkedhetnek a korhű zenékkel, de egy igazi barokk bórkóstoló részeseivé is válhatnak.

A Bánfalváért Baráti Kör Egyesület tehát 25 év után is ugyanolyan aktív, mint a kezdeti években. Az izgalmas programok mellett a település kulturális értékének megóvására, fejlesztésére továbbra is szeretnének kiemelt figyelmet fordítani és támogatókat találni. A jövőbeni elképzelések között szerepel például a helyi Kálvária rendbe tétele, vagy a kevésbé ismert kuruckori erőd bemutatása, feltárása.