2025.05.14. 14:51
Újabb lépés az áldozatok védelmében - Sopronban nyílt meg az ország 5. Áldozatsegítő pontja - Képgaléria
Ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit Magyarország ötödik Áldozatsegítő Pontja, ezúttal a Soproni Rendőrkapitányság épületében. A kezdeményezés célja, hogy még közelebb hozza a segítségnyújtást azokhoz, akik bűncselekmény áldozataivá váltak, és támogatásra, védelemre, valamint eligazításra szorulnak.
Az Áldozatsegítő Pont létrehozása egy újabb fontos mérföldkő az Igazságügyi Minisztérium által koordinált országos programban, amelynek célja, hogy minden megyében könnyen elérhető legyen az áldozatok számára nyújtott szolgáltatás. Az új soproni Áldozatsegítő Pont személyre szabott segítséget nyújt a hozzá fordulóknak. Legyen szó pszichológiai támogatásról, jogi tanácsadásról, anyagi segítségről vagy akár egyszerű információnyújtásról, a szakemberek minden esetben az áldozat érdekeit tartják szem előtt. Az együttműködés a rendőrséggel biztosítja, hogy az érintettek gyorsan és hatékonyan kerüljenek kapcsolatba a segítő rendszerrel.

Fotó: Rombai Peter \ RepeszTech
Áldozatsegítő pont nyílt Sopronban
Ünnepi köszöntőt mondott Király Nóra miniszteri biztos, aki elmondta hogy évek óta zajlik az országos áldozatsegítő rendszer kiépítése, melynek keretében jelenleg már 17 áldozatsegítő központ működik országszerte. Egy hónapon belül Tatabányán megnyílik a tizennyolcadik központ is, és hamarosan minden vármegyében elérhetővé válik az intézmény. Hozzátette, hogy áldozatsegítő pontból a soproni az 5. az országban.
Áldozatsegítő Pont nyílt Sopronban
Fotók: Rombai PéterA rendszer része az éjjel-nappal, hétvégéken és ünnepnapokon is ingyenesen hívható áldozatsegítő vonal (06/80-225-225), amely bárki számára elérhető baj esetén.
A minisztérium folyamatosan fejleszti a rendszert, hogy mindenki tudja: nincs egyedül, ha segítségre van szüksége. Miközben az országban csökken a bűncselekmények száma, az áldozatsegítő szolgáltatások egyre több emberhez jutnak el. 2024-ben több mint 30 ezer ember részesült támogatásban, és az idei év első négy hónapjában már 15 ezernél tartanak.
- A kormány, az igazságügyi minisztérium vezetésével évek óta azon dolgozik, hogy megerősítse a sértettek és az áldozatok jogait, valamint bővítse beleszólási lehetőségeiket a saját ügyük intézésébe. Bár a büntetőeljárások elsődlegesen a sértettekre fókuszálnak, egyre nagyobb figyelmet kapnak azok az áldozatok is, akik nem közvetlen sértettjei egy bűncselekménynek - kezdte beszédét Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium miniszterhelyettese.
- Az áldozatsegítő központok és pontok kiemelt szerepet játszanak a segítségnyújtásban, különösen a krízishelyzetben lévő áldozatok esetében. Mára szinte minden vármegye székhelyén működik ilyen központ, és a kormány célja, hogy 2025 végéig mindegyik székhelyen elérhető legyen ez a szolgáltatás. A központokon túl további segítőpontok is létesülnek azokban a városokban, ahol földrajzi távolság vagy helyi igény indokolja ezt. Az áldozatsegítő munkát hivatásként végzik a minisztérium munkatársai, pszichológusok és jogi tanácsadók bevonásával. Mivel az első kapcsolatfelvétel gyakran kulcsfontosságú, nagy hangsúlyt fektetnek a gyors és szakszerű segítségnyújtásra. A rendőrség is egyre hatékonyabban irányítja az áldozatokat a megfelelő támogatási rendszerbe, aminek eredményeképpen az elért áldozatok száma az utóbbi hónapokban mintegy 25%-kal növekedett. Ha ez a tendencia folytatódik, az év végére akár 40 ezer áldozat is részesülhet segítségben - zárta gondolatait.