2025.04.16. 11:52
Harminchárom éves kapcsolat, találkoztak a vármegyei Széchenyi-iskolák
Már több mint harmincéves hagyománya van a vármegyében a Széchenyi-iskolák találkozójának. A kezdeményezés Csornáról indult 1992-ben és azóta minden évben máshol jönnek össze a széchenyis gyerekek és pedagógusok. Idén Kapuvár volt a házigazdája a Széchenyi-iskolák találkozójának.
Harminchárom éves múltra tekint vissza a Győr-Moson-Sopron vármegyei Széchenyi-iskolák találkozójának rendezvénye. Annak idején Csornán tartották meg az elsőt. Hét oktatási intézmény hordja a grófi család nevét, kakukktojás köztük, ám teljes jogú tagja a társaságnak a fertőszéplaki iskola. Az ugyanis a legnagyobb magyar édesapjáról, gróf Széchényi Ferencről kapta a nevét, míg a többi tanoda gróf Széchenyi Istvánról. A héten Kapuváron találkoztak a Széchenyi-iskolák, a diákok és pedagógusok, és egy jó hangulatú napot töltöttek el együtt.

Széchenyi-iskolák találkozója Kapuváron
A vendégeket a Kapuvár Térségi Általános Iskola Széchenyi-iskolájában fogadták, ahol Horváth László igazgató, a város polgármestere mondott köszöntőt, majd a házigazda gyerekek adtak ünnepi műsort. Ezután közösen helyeztek el virágot és mécsest az intézmény aulájában, gróf Széchenyi István szobránál. Az iskolák minden évben megtartják a találkozójukat, mindig más helyszínen, ami alól csak a covidos évek képeztek kivételt. A fertőszéplaki, a kapuvári, a csornai, a nagycenki, a mosonszentmiklósi, a gönyűi általános iskolák, illetve a soproni Széchenyi-gimnázium jönnek össze ilyenkor. Hol vetélkedőket szerveznek, hol sportversenyeken mérik össze erejüket, hol helytörténeti feladatokat kapnak a diákok. Ami közös, hogy minden évben megidézik Széchenyi alakját, bemutatják munkásságát. Kapuváron hét állomást állítottak fel a csapatok számára, melyeken Kapuvár múltjával kapcsolatos feladatokat oldottak meg, melyek így vagy úgy, de kötődtek a legnagyobb magyarhoz is.
– Eszméi, hatása és gyakorlati tevékenysége által a modern Magyarország egyik megteremtője – jelentette ki Széchenyiről köszöntőbeszédében Horváth László. – A magyar politika egyik legkiemelkedőbb és legjelentősebb alakja, akinek nevéhez a magyar gazdaság, a közlekedés, a külpolitika és a sport területén végrehajtott reformok fűződnek. Eszméit tartalmazó könyvei óriási hatást gyakoroltak kora szellemi megújítására.
Horváth László hozzátette: a Széchenyi-iskolák találkozója jó alkalom arra, hogy szép és hasznos élményekkel gazdagodjanak a gyerekek, megismerjék egymást és barátságokat is kössenek, illetve valós emberi értékekkel, valamint a közösségért érzett felelősségtudattal gazdagodjanak.