2025.04.04. 18:19
Legendás győri bencés atyára emlékeznek – videó, fotók
A hit és a tudomány kapcsolatáról értekeztek Győrben. A konferencia résztvevői a világ minden tájáról érkeztek.

Legendás győri bencés atyára, Jáki Szaniszlóra emlékeznek.
A győri Széchenyi István Egyetem Vallás és Tudomány Kutatócsoportja, a Jáki Szaniszló Társaság és a Szent Mór Bencés Perjelség a győri származású Jáki Szaniszló bencés szerzetes munkásságára emlékezve a hit és a tudomány kapcsolatának aktuális témáiról szervezett a hét végén konferenciát a győri Apátúr ház dísztermében. A kétnapos konferencia résztvevői közül sokan barátságban voltak az atyával.

Fotó: Molcsányi Máté
Konferencia ismét Jáki Szaniszló emlékére
– Tavaly szerveztek először a győri bencések az egyetemmel közösen konferenciát az 1924. augusztus 17-én született Jáki Szaniszló bencés szerzetes, tudománytörténész emlékére. Ugyancsak tavaly alapította meg a Pannonhalmi Főapátság és a Magyar Diplomáciai Akadémia a Jáki Társaságot a 100 éves jubileum alkalmából, így az idei konferencia szervezésébe már a társaság is bekapcsolódott a nemzetközi hálózatával. Itt vannak Jáki atya tanítványai, követői, komoly nemzetközi szaktekintélyek, akik nagyon szoros kapcsolatban álltak Jáki atyával, aki a hit és tudomány kapcsolatának áldozta az életét bencés szerzetesként, katolikus papként. Az atya nemzetközi szaktekintélye lett a kérdésnek, a pápai tudományos akadémia tagja, aki megkapta a legmagasabb tudományos kitüntetést, a Templeton-díjat.

Fotó: Molcsányi Máté
A kétnapos konferencián szeretnénk megmutatni Jáki atya személyiségén keresztül, hogy
- a tudomány és a hit összekapcsolása a katolikus hit szerint is lehetséges.
- Nem kell minden kereszténynek tudósként élni az életét,
- elég ha azt tudjuk, hogy a tudomány nem tud választ adni olyan alapvető kérdésre, mint hogy mi az élet értelme, mi a halál, mik az alapvető értékek.
- Ezeket nem tudományos kutatásokból fogjuk megismerni.
Jáki atya fő üzenete az volt: tudósként, katolikus, keresztény tudósként képesnek kell lenni arra, hogy rámutasson a teremtő keze művére, akkor amikor a tudomány eredményeit feltárja. Ez a kettősség a konferencia vezérfonala. A konferencia óriási lehetőség arra is, hogy a magyar gondolkodók, akik ezzel a témával foglalkoznak, találkozhatnak Jáki atya szellemi örököseivel. Jó esély van arra, hogy a konferencia megszervezése hagyománnyá válik, hiszen a győri egyetemen megalakult a vallás és tudománykutató csoport – mondta el dr. Tóth András egyetemi docens, a Jáki Társaság elnöke.

Fotó: Molcsányi Máté
Jáki Szaniszló 1924-ben született Győrben. 1942-ben lépett be a bencés rendbe, 1948-ban szentelték pappá Pannonhalmán. Rómában tanult, majd a magyarországi szerzetesrendek részleges feloszlatása után az Egyesült Államokba került, ahol komoly karriert futott be. 1957-ben doktorált fizikából. Tanított a Princeton Egyetemen, vendégtanárként előadott a Yale-en, Oxfordban és számos más neves egyetemen. Első jelentős tudományos könyve A fizika látóhatára volt, amelyet a Chicagói Egyetem kiadója adott ki 1966-ban, melyben a középkori vallásosság és a középkori tudomány jelentősége mellett érvelt. Tudományos munkájáért 1987-ben Templeton-díjat is kapott, ami az egyik legjelentősebb tudományos díj. A díjjal járó pénzösszeg jelentős részét a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium új kollégiumi részének építésére ajánlotta fel a kilencvenes évek elején. Több mint negyven könyvet adott ki. 2009-ben hunyt el Madridban. Testvére volt az ismert zenetudós, népénekgyűjtő és csángókutató, Jáki Teodóz atya, valamit Jáki Zénó atya, a pannonhalmi és a győri bencés gimnázium nagyformátumú igazgatója. (Forrás: mandiner.hu)
Legendás győri bencés atyára, Jáki Szaniszlóra emlékeznek
Fotók: Molcsányi Máté