2025.03.19. 18:43
Sürgősségi osztályról a Karolina Akadémián – Közelebb kerülnének a betegekhez – fotók, videó
Másfélszereződött a betegforgalom – többek között ez is kiderült a sürgősségi osztályról a most indult sorozat, a Karolina Akadémia keretében. Dr. Nagy István osztályvezető főorvos a Sürgősségi Betegellátó Osztály falai közé kalauzolta az érdeklődőket, sok hasznos információt is átadva.
Karolina Akadémia címmel előadás-sorozat indult szerdán a mosonmagyaróvári kórházban, mely mint dr. Jenei Júlia Kinga főigazgató megnyitójából kiderült, nyitni szeretne a betegek felé. Elsőként a sürgősségi osztályt ismerhettük meg.

Fotó: Kerekes István
Sürgősségi után további osztályok is bemutatkoznak
– Együtt kellene dolgoznunk a lakossággal, mert mi a lakosságért vagyunk. Nem gondolom azt, hogy a kórháznak egy szigetként kell működnie a város közepén, hanem annak szerves részének kellene lennie
– emelte ki a Karolina Kórház főigazgató főorvosa.
Dr. Jenei Kinga hangsúlyozta: a Karolina Akadémia, az EFI-vel együttműködve, ezt a gondolatot szeretné népszerűsíteni, hogy a lakosság megértse, mi történik az intézményben, mi az a betegség, amivel kardiológiára, akár belgyógyászatra vagy a sürgősségire kell jelentkezni.
Az akadémia keretében havonta várhatóak előadások, így a többi osztály is bemutatkozik, és lehetőséget kínálnak kérdések feltevésére is. Aki a legtöbb programon vesz részt, azt oklevéllel ismerik el.
Másfélszereződött a betegforgalom
Első előadóként dr. Nagy István osztályvezető főorvos a Sürgősségi Betegellátó Osztályt mutatta be.
– Nehéz helyzetben van ma az egészségügy és a betegek is – kezdte előadását a főorvos, aki mint mondta, több sürgősségi betegellátó osztályon megfordult (Mosonmagyaróvár mellett Sopronban is dolgozik), ám két ugyanolyannal nem találkozott. Eltérő, hogy milyen háttérrel dolgoznak, hol alakították ki az osztályt, milyen a betegpopuláció, mely szerinte régiónként változik. Mosonmagyaróvárról sok beteget kell a győri kórházba irányítaniuk.
– Másfélszereződött a betegforgalom, jó részük idős. A fő feladatunk az életmentés, de ez mára bőven átalakult. A triázs rendszer miatt fontos tudnivaló, hogy a betegeket nem érkezési sorrendben fogadjuk, hanem a gyorsabb segítségre szorulókat vesszük előre. Itt belgyógyászati és sebészeti sérülésekkel is foglalkozunk
– mutatott rá az osztályvezető, aki a munkaerőhiányról is szót ejtett. Az osztályon a kórházigazgatóval együtt három sürgősségi orvos tevékenykedik, májusban új fiatal kollégát várnak.
Sürgősségi osztályról a Karolina Akadémián
Kihívások: konfliktuskezelés
– A betegeket közelebb kell hoznunk, nyitnunk kell feléjük, tájékoztatnunk kell őket
– vélekedett a szakember, aki külön kitért a konfliktusokra is. A páciensek ismeretlen környezetben vannak, tele félelmekkel, sok a beteg, kevés az őket ellátó személyzet.
– A konfliktusok nem viszik előre a betegellátást, igyekszünk elkerülni, de mi is emberek vagyunk. Mi mindenkin segíteni szeretnénk, de minden nap szembesülünk a korlátainkkal. Igyekezni fogunk mindent megtenni a betegeinkért
– szólt őszintén az orvos.
- A prevenció témájára is külön, részletesen kitért: mi is tehetünk saját magunkért (leszokunk vagy eleve nem szokunk rá a dohányzásra, odafigyelünk a mozgásra), fontosak a szűrővizsgálatok – itt is több információra lenne szükség. A stroke felismeréséről is beszélt, a minél gyorsabb ellátásról (ez már Győrben történik). Van, amikor a test mellett a lélek is segítségre szorulhat: a demencia esetén már az apró jelekre is figyeljünk.
- Dr. Nagy István még hozzátette: egy-két hozzátartozót tudnak a beteg mellé engedni, rövid időre. Kérte, hogy a műszakváltások miatt lehetőség szerint reggel és este is fél 9 után érdeklődjenek a betegek állapotáról a családtagok.
- Az osztályvezető egy gondozási lapot állított össze, mely hamarosan felkerül a kórház honlapjára.