2025.03.16. 19:50
Hősök örökre - A győri köztemetőben nyugvó 1848-as honvédek nyomában - fotók
Az 1848-49-es szabadágharc hőseinek Nádorvárosi sírjait látogathatták meg az érdeklődők, egy tematikus séta keretében. A 48-as hősök sírjaira és az ott nyugvó hazafiak életére sokan voltak kíváncsiak.
A győri Nádorvárosi temető fáinak árnyékában sok kiemelkedő személy nyugszik. A március 15-i forradalom évfordulóján a 48-as hősök sírjait és az ott nyugvó hazafiak életét mutatták be egy séta keretében.

Fotó: Krizsán Csaba
48-as hősök a sírkertben
A sétát Tóth Vilmos a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum történésze vezette. A Nádorvárosi temetőben jelenleg 16 sírhelyen 18 olyan személy nyugszik, akik részt vettek a 1848-as eseményekben. Két esetben egy-egy testvérpárt ugyanazon helyen temettek el. Valamint egy személy sírját mára már felszámolták. A forradalmárok nyughelyei közül több országos védelmet élvez. A harcokban résztvevők közt volt honvédorvos és tüzér, sőt olyan is aki később nagyban hozzájárult, hogy Győr egyik legismertebb épülete elkészülhessen.
Tematikus séta a Nádorvárosi temetőben
Fotók: Krizsán CsabaNév szerint Egervári József honvéd százados, aki a világos fegyverletétel, valamint az ezt követő besorozás után, városi tanácsnok lett. Amikor az új városháza felépítésének kérdését viták sora övezte, ő volt az építés mellett érvelő csoport egyik legjelentősebb szószolója. Így közvetve neki is köszönhetjük, Győr ikonikus jelképét.
Szeless Sándor honvédhadnagy pedig azok közt a szabadságharcosok közé tartozott, akik az utolsó pillanatig kitartottak a Komáromi várban. Az erődítmény a kor haditechnikájával bevehetetlennek számított, így a védők meglehetősen kedvező feltételeket tudtak kieszközölni a kapitulációért cserébe. A komáromi menlevelek mindenkinek szabad elvonulást biztosítottak így Szeless Sándor hazatérhetett és folyathatta jogász pályáját.
A Nádorvárosi temetőben nyugszik az a Szuper Károly is, akinek Petőfi Sándor a vándorszínészi pályát köszönheti. A 19. századi vidéki színjátszás egyik, ha nem a legfontosabb alakjaként ismert színész és rendező ajánlotta be jó barátját Petőfi Sándort az épp Székesfehérváron játszó vándorszíni társulathoz. Később pedig a forradalomhoz is csatlakozott.
A séta során kiderült a Belvárosi temetőben lényegesen több '48-'49-es hős nyugodott, ám amikor az felszámolták csupán 17 sírt telepítettek át az új Nádorvárosi temetőbe.
Az Újvárosi temető forradalmár sírjait is felszámolták az évek alatt. A nádorvárosi mellett ma már csak a Szigeti zsidó temetőben és a ménfői vasútállomás mellett van 1-1 olyan sírhely, amelyben az 1848-as eseményekben aktívan résztvevő személy nyugszik.
A Rómer Flóris múzeum következő tematikus sétáját május 4-én 15 órakor tartják. Anyák napja alkalmából egy belvárosi séta során a köztéri Mária szobrok történetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A program ingyenes.