2025.02.11. 05:53
Hova tűntek a ragadozó madarak a Kisalföldön? Utánajártunk
Pontosan fele annyi ragadozó madarat számoltak össze a Kisalföldön, mint egy éve. A sasok jól tartják magukat, de a többi ragadozót jelentősen ritkábban láthatjuk az égen.
Drámainak hangzó eredménnyel zárult a Kisalföldi Sasszinkron számlálás. A megfigyelők csak fele annyi ragadozómadarat észleltek, mint tavaly. A számokkal kapcsolatban Győrig Elődöt a MME Kisalföldi csoportjának titkárhelyettesét kérdeztük. Mi magyarázhatja ezt a visszaesést? Van ok az aggodalomra?

Forrás: MME Kisalföld helyi csoport Facebook
Sasszinkron nem csak sasoknak
A Magyar Madártani Egyesület (MME) évente egyszer szervez Sasszinkront télen, amikor a lombozat hiánya miatt könnyebben megfigyelhetők a madarak. Ezen felül a költőállomány nagyságát is minden évben igyekszünk minél pontosabban megszámolni. Ritkább ragadozó fajok, például sasok, esetében valamennyi fészeknél a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósággal tesszük ezt. Térségünkben az MME Kisalföldi csoportja 51 fővel vett részt, akik a Hanság, a Szigetköz, a Mosoni-sík, a Rábaköz és a Pannonhalmi dombság környékét járták be.
– Idén a tagok 519 példányt figyeltek meg, ami pontosan a fele a 2024-es állománynak – mondta el Győrig Előd titkárhelyettes. – Egerészölyvből csak fele annyit, vörös vércséből csak harmadannyit, de vörös kányából is feleannyi példányt láttunk mint 2024-ben.

Forrás: MME Kisalföld helyi csoport Facebook
Van magyarázat a csökkenésre
–Drasztikusnak tűnhetnek a számok, de több oka is lehet annak, hogy ilyen kevés ragadozó madár van jelenleg a térségben. Ilyen az enyhe tél. Az északabbi ragadozó madarak, nem húzódtak le a Kárpát-medencéig a téli hónapokra, hanem a költőterületükhöz közelebb próbálják átvészelni a hidegebb hónapokat. Így tavasszal gyorsabban visszatérhetnek és elfoglalhatják a jobb költő helyeket.
Győrig Előd hozzátette ez a tendencia más madaraknál is megfigyelhetők, a fekete rigók például régen nem teleltek a Kisalföldön és Magyarországon is.

Forrás: MME Kisalföld helyi csoport Facebook
– A másik ok a táplálék lehet. A rágcsáló populáció ingadozása egy természetes folyamat. Ha egy területen kevés az élelem, a ragadozók máshol vadásznak. Valamint azt is figyelembe kell venni, hogy a Sasszinkron napján kicsit túl jó idő volt, meleg és szélcsendes. A ragadozó madarak ilyenkor kevésbé aktívak, a repülés sok energiát emészt el ezért jobban szeretnek a széllel vitorlázni. Ráadásul, ha nagyobb prédát tudnak ejteni vagy találnak egy dögöt, akkor napokig alig repülnek.
Győrig Előd kiemelte a populáció változását nem lehet egy-két év adataira alapozva megbecsülni.
Ragadozó madarak egyedszámai a Kisalföldön:
- 96 rétisas
- 33 parlagi sas
- 1 fekete sas
- 60 vörös kánya
- 9 kékes rétihéja
- 266 egerészölyv
- 1 gatyás ölyv
- 11 karvaly
- 1 héja
- 5 kis sólyom
- 6 kerecsensólyom
- 30 vörös vércse