2025.02.15. 07:03
Színpadon a rendszerváltás drámája - megelevenedik a 80'-as évek vége
A Soproni Petőfi Színház a Páneurópai Piknik 35. évfordulója alkalmából drámaíró pályázatot hirdetett, melynek nyertese Bajnai Zsolt lett, aki drámájában a rendszerváltás olyan történetét tárja a közönség elé, amely nemcsak a múlt egy meghatározó pillanatát eleveníti fel, hanem az emberi sorsok, döntések és változások dinamikáját is bemutatja.
Az alkotóval a pályázat kapcsán beszélgettünk arról, hogyan született meg a mű, milyen, a rendszerváltással kapcsolatos emlékek inspirálták, és milyen üzenetet hordozhat a mai fiatalok számára.

A rendszerváltás drámaíró szemmel
- Rendszeresen figyelem az irodalmi pályázatokat, egy ilyen keresés során találkoztam a soproni színház drámapályázatával, aminek nagyon megörültem. Rendkívül inspiráló volt számomra, hogy olyan történelmi témában írhatok, amelyre Magyarország lakóinak jelentős része még emlékezhet. Történelem szakos végzettséggel rendelkezem, a XX. századi történelem pedig különösen közel áll a szívemhez. Nekem is vannak személyes emlékeim a határőrzésről és a határsávról, hiszen gyerekkoromban sok időt töltöttem Kőszegen. Tizenöt évesen magam is megtapasztaltam, hogy milyen volt egy késleltetett igazoltatás a vonaton, de láttam azt is, ahogy az NDK-s menekültek kísérletet tettek az átkelésre - mesélt a kezdetekről.
Bajnai Zsolt műve nem egy konkrét történelmi eseményt jelenít meg, hanem egy kitalált magyar család szemszögéből mutatja be a változásokat.
- A főszereplő autószerelő, akinek műhelye tele van az elhagyott NDK-s Trabantok és Wartburgok alkatrészeivel. Felesége a helyi pártbizottságon dolgozik titkárnőként, anyósa pedig Erdélyből menekült át a második világháború idején, így saját tapasztalatai miatt mély empátiával figyeli az NDK-sok sorsát. A dráma egyik központi gondolata az, hogy nemcsak az NDK-s menekültek léptek át határokat, hanem a magyaroknak is szembe kellett nézniük saját életük fordulópontjaival. 1989 nyara a rendszerváltás kezdete volt, amikor sokaknak kellett eldönteniük, hogyan tovább - mondta.
A szerző számára nagy kihívást jelent, hogy a mai fiatalokhoz is eljuttassa a darab üzenetét. - Az idő múltával az emlékek halványodnak, de a történelem megismételheti önmagát.
A történelem ránk csaphatja az ajtót
– fogalmaz, utalva arra, hogy az embereknek alkalmazkodniuk kell a változásokhoz, akár tudatosan készülnek rá, akár nem.
- A '80-as évek végén ez a változás hihetetlenül gyorsan zajlott, és ma is bármi megtörténhet. Remélem, hogy a fiatalabb generációk is meglátják ebben a történetben az örök érvényű dilemmákat: mikor kell kilépnünk a komfortzónánkból, és hogyan alakítja a sorsunkat a történelem - fűzte hozzá.
- A szeptemberi bemutató mindenképp izgalmas pillanat lesz, hiszen a darabomat egy fiatal rendező állítja színpadra, aki azt gondolom, hogy egészen friss szemlélettel és lendülettel közelít majd a témához. Kíváncsian várom, hogy milyen értelmezési lehetőségeket hoz magával a színpadi feldolgozás - zárta a beszélgetést.
