2025.02.13. 14:29
Áttörést értek el a pajzsmirigyrák kezelésében - Magyar kutatás, új technológia segítheti a gyógyulást
Egyedül hazánkban érhető el a műtét nélküli kezelés, amely sok beteg életét megkönnyítheti. Több éves kutatás után egy tűszúrással és otthoni felépüléssel kezelni lehet a pajzsmirigyrákot.
Egy magyar orvosi kutatás forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését Kelet-Közép-Európában. Az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén – derül ki a kutatásban részt vevő Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet és a Semmelweis Egyetem közleményéből, a projektet az NKFI több mint 167 millió forinttal támogatta - írta a vg.hu.

Az egyik leggyakoribb, endokrin rendszert érintő daganat a pajzsmirigyrák, amit évente 500-700 magyarnál diagnosztizálnak. Ma már 90 százalékban jól gyógyítható a betegség, de gyakran a műtéti eljárások során az egyik vagy mindkét lebeny eltávolítása miatt életen át tartó hormonpótlásra szorul az érintett. A visszamaradó nyaki heg szintén lelkileg megterheli a viszonylag fiatal, 40-50 év körüli átlagéletkorral rendelkező, főként nőkből álló betegcsoportot
- fejtette ki az az új eljárás lényegét Deák Pál Ákos az Indexnek.
Óriási fordulat a pajzsmirigyrák kezelésében
Sikerrel zárult a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai által végzett többéves kutatás egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerének kidolgozására. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon érhető el a régióban elsőként a vágás (nyitott műtét) nélküli technológia, amely nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi.
A vér- és tűbiopsziás mintavétel után közvetlenül az RFA-beavatkozás előtt és után is intravénásan bejuttatott kontrasztanyaggal, ultrahangvizsgálattal határozzák meg a daganat elhelyezkedését, majd később a műtét sikerességét. A pajzsmirigytumort a tűvel nagyjából 20 perc alatt 80-90 Celsius-fokra melegítik, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítaná. A hormontermelést így a szerv csaknem minden esetben magától képes ellátni, nem szükséges annak gyógyszeres támogatása, emellett a nyílt műtéthez képest a fertőzésveszély is minimalizálható, a komplikációk aránya pedig kevesebb mint egy százalék.– részletezte a szakorvos.
Az eljáráson átesettek 6, majd 12, 24 hónapos kontrollja során az ultrahangfelvételen alig lehetett megtalálni a korábbi tumor helyét, ami szintén a rádiófrekvenciás abláció eredményességét igazolja
– számolt be a főorvos, hozzátéve: olyan ráktípusról van szó, amelynek kiújulási esélye máskülönben 20–60 százalék között mozog, a kutatásban részt vevők a citológiai vizsgálat szerint az eljárást követően tumormentesek voltak.
Sokan jelentkeztek a kutatásra
A 2021 márciusa és 2023 novembere között végzett kutatásban
- a jelentkezett 55 főből összesen
- 28-an,
- 19 nő és
- 9 férfi vett részt.
Ugyan fiatalabbaknál előfordulhatnak agresszívabb ráktípusok, de jellemzően 35–55 éves korban jelentkezik, nagyobb arányban érinti a nőket, ennek pontos oka nem ismert, ugyan hormonális tényezők szerepet játszhatnak megjelenésében, mint a magas TSH-szint – ismertette a főorvos, majd elmondta, hogy a rádiófrekvenciás abláció a pajzsmirigyráknál akkor alkalmazható, ha a 80 százalékos gyakoriságot mutató papillaris típusú, egy darab 1 centiméter átmérőt nem meghaladó tumorról van szó, és amelynek nincs áttéte.
Vitaminokkal vigyázhatunk a pajzsmirigyre
A hosszú élet kulcsa a megfelelő mikrotápanyag-ellátottság. Korábbi írásunkban írtuk, hogy az orvosok szerint az a jód is kiemelten fontos lehet a pajzsmirigy működéséhez. A vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek létfontosságú szerepet töltenek be a szervezetünkben, ezért fontos, hogy elkerüljük a hiányállapotokat, és gondoskodjunk a megfelelő bevitelről.