Betegség ellen

2025.02.15. 06:20

Visszatért Európába a gyermekbénulás, oltási kampányokat terveznek

Az oltási kampányokkal tervezték felszámolni a gyermekbénulást. Azonban az Európai Unió egészségügyi hatósága (ECDC) szerint Németországban és még 3 másik uniós országban is kimutatták a gyermekbénulás vírusait.

Németország hét városában rendszeresen vizsgálják a szennyvízmintákat vírusokra: München, Bonn, Köln, Hamburg, Drezda, Düsseldorf és Mainz. Tavaly mind a hét városból származó mintákban poliovírust – a járványos gyermekbénulás kórokozója - találtak. 2024 szeptembere és decembere között Spanyolország, Lengyelország, az Egyesült Királyság és Finnország szennyvízmintáiban is kimutatták a vírusokat. Ez derül ki az ECDC "Eurosurveillance" című folyóiratában megjelent cikkből – írja az origo.

Az oltási kampányokkal tervezték felszámolni a gyermekbénulást. Polio vírus számítógépes képe.
Az oltási kampányokkal tervezték felszámolni a gyermekbénulást. Polio vírus számítógépes képe.
Fotó:  BSIP via AFP

Gyermekbénulás vírusai

Finnországban és Spanyolországban azonban az 5, illetve 2 mintavételi helyből csak egy volt érintett. Lengyelországban 8-ból 2, az Egyesült Királyságban 12-ből 4. A kórokozók valamennyi törzse genetikailag összefüggő volt - írták a kutatók. 

A talált kórokozók nem a poliovírus vad típusát képviselték. A vírusok az attenuált, de élő poliovírus kórokozókkal végzett orális poliovakcinázásra vezethetők vissza. Ezt a szájon át történő oltást az érintett uniós országokban és az Egyesült Királyságban már nem alkalmazzák. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a vírusok valószínűleg más országokból kerültek be, ahol ezeket a védőoltásokat használják. 

A Németországban élő egyéves gyermekeknek azonban csak 21 százaléka van teljesen beoltva gyermekbénulás ellen, holott az alapimmunizációt tizenkét hónapos korig be kellene fejezni. Bár az elmulasztott oltásokat gyakran bepótolják, a szakértők szerint a kétéveseknek csak 77 százaléka teljesen immunizált.

Tudnivalók:

  • Főként az idegrendszert érintő vírusfertőzés
  • A járványos gyermekbénulás könnyen terjed a levegőn át, valamint szennyezett felületekkel való érintkezés révén
  • A tömeges védőoltás bevezetése előtt a gyermekbénulás volt a gyermekek bénulásának és halálozásának vezető oka
  • Európát 2002-ben a járványos gyermekbénulástól mentesnek nyilvánították az oltási programok sikerének köszönhetően
  • A járványos gyermekbénulás és szövődményei védőoltással megelőzhetők.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában