2025.02.12. 15:02
Magyarországra is elért a Karib-térséget megrázó földrengés
Rendkívüli földmozgás rázta meg a karibi térséget a hétvégén. A Richter-skála szerint a földrengés 7,6 magnitúdó erejű volt. A rengést minden magyar szeizmogram villámgyorsan kimutatta, ami mutatja a hatalmas erejét. Megnéztük, milyen hamar ért hazánkba a több ezer kilométerre tőlünk történt földrengés, valamint, hogy mit mutattak a magyar műszerek.
Rendkívül erős földrengés érte a karibi térséget február 8-án délután – írta a KEMMA. A földmozgás magyar idő szerint február 9-re virradó éjjel 0:23-kor történt. A rengés epicentruma 10 kilométeres mélységben volt, George Town-tól (a Kajmán-szigetek fővárosa) 209 kilométerre nyugatra, Honduras és Kuba, valamint Jamaika és a Yucatán-félsziget között. Ez a pont bő 9000 kilométerre van hazánktól, azonban a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumtól a KEMMA megtudta, a rengés villámgyorsan elért Magyarországra.

Forrás: seismology.hu
Földrengés – A magyar műszerek is jeleztek
A magyar műszer február 11-én újra jelzett egy közelebbi földrengés miatt. Mindegyik élő szeizmogram kilengett hazánkban, Soprontól egészen északkelet-Magyarországig. A Bakonyban, a Vértesben és az Északi-középhegységben mind jeleztek a műszerek. Az ábrák UTC (egyezményes koordinált világidő) szerint mutatják az időt, ami a téli időszámítás idején egy plusz órát jelent Magyarországon.
Czecze Barbarától, az obszervatórium munkatársától a KEMMA megtudta, hogy
a földrengés P-hulláma 12 perc 28,7 másodperc alatt érte el a becsehelyi szeizmológiai állomást.
– V-ös fokozatú (mérsékelt) volt a rengés által okozott maximális Mercalli-intenzitás. Ez a fokozat alacsony valószínűségű halálesetet és gazdasági károkat jelez, köszönhetően főképpen az oldalelmozdulás jellegének.
A Karib- és az Észak-Amerikai lemez határán húzódó Cayman-árok törésvonala egy transzform vető, ezért a térségben főképpen oldalelmozdulásos földrengések fordulnak elő. Ilyen esetben a kőzetlemezek vízszintesen, egymás mellett, egymással párhuzamosan indulnak el – mondta az obszervatórium munkatársa.
A szakértő azt is elmondta, hogy a Kaliforniában található Szent András-törésvonalra, és a Karib-térség törésrendszereire is ez a mozgástípus jellemző.
A közelmúltban a Szantorinin történt földrengésről is beszámoltunk.