Maradt még idejük

2025.02.04. 10:45

Felvételi 2025 - Új szakok és módosított pontszámítás

A január végi módosítások alapján új szakokkal bővült térségünk mindkét egyetemének kínálata. A felvételi pontszámításában is történtek kisebb módosítások.

Finiséhez érkezett a felsőoktatási felvételi jelentkezés. Kevesebb, mint két hetük maradt a diákoknak, hogy az E-felvételi rendszerben elindítsák jelentkezésüket és megjelöljék azokat a szakokat, ahova felvételt szeretnének nyerni. Győr-Moson-Sopron legnépszerűbb szakjairól korábban mi is írtunk.  Az  Oktatási Hivatal néhány napja több változtatást is közölt a 2025-ös felvételi kapcsán.

A Széchenyi egyetemen 3-. a Soproni Egyetemen egy új szakkal bővült a felvételi kínálat.
A Széchenyi egyetemen három, a Soproni Egyetemen egy új szakkal bővült a felvételi kínálat.
Fotó: Csapó Balázs

Új szakok a térség egyetemein

Széchenyi István Egyetem:

szülésznő - mesterképzés levelezős képzés, államilag támogatott/önköltséges

településmérnöki – mesterképzés levelezős képzés, államilag támogatott/önköltséges

formatervező művész - mesterképzés nappali képzés, angol nyelvű, államilag támogatott/önköltséges

Soproni Egyetem:

ESG és alkalmazott fenntarthatósági szakember - mesterképzés levelezős képzés, államilag támogatott/önköltséges

 

A tanulmányi és az érettségi pontok számítása is változott január végi módosításban.
A tanulmányi és az érettségi pontok számítása is változott január végi módosításban.
Forrás: Mediaworks Archívum

Tanulmányi pontszámítás

Tanulmányi pontot kizárólag akkor számít az Oktatási Hivatal, ha 

  • A jelentkező az E-felvételiben erről nyilatkozik
  • Az E-felvételiben megjelölte azokat a tantárgyakat, amelyeknek figyelembevételét kéri, ezek eredményét dokumentumokkal igazolta.

Az egyes szakokhoz választott tárgya(ka)t az E-ügyintézési időszakban egyetlen alkalommal lehet módosítani! Az érintett tárgyat és eredményét a megfelelő dokumentummal igazolni kell – abban az esetben, ha azt a korábban feltöltött dokumentumok tartalmazzák, akkor nem kell azokat újra feltölteni.

Érettségi pontszámítás

A szakképzésben tanulók esetében (technikum vagy szakgimnázium) lehetőség van a tanulmányok lezárását igazoló szakmai vizsga eredményének a figyelembevételére. Ebben az esetben az egyik vizsgatárgy helyett a szakmai vizsga százalékos eredményének és a másik vizsgatárgy százalékos eredményének összegéből, majd duplázásából történik a pontszámítás.

A szakonként elfogadható szakképesítéseket és szakképzettségeket, amelyekkel az egyik érettségi vizsgatárgyat helyettesíteni lehet, miniszteri határozat (pdf) tartalmazza.

A további kiegészítésékről és könnyítésekről részletesen olvashatnak a Felvi.hu oldalán.

2025-ös felvételi: legfontosabb tudnivalók 

  • Jelentkezési határidő: 2025. február 15. éjfél
  • Február 15-e után már nem lehet új szakot megjelölni. A sorrendet pedig csak egyszer lehet módosítani.
  • Az alap-és osztatlan képzések esetében az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit.
  • A felvételi eljárás során díjmentesen három jelentkezési helyet lehet megjelölni, további három jelentkezési hely választása esetén 2000-2000 Ft kiegészítő eljárási díjat kell fizetni, bankkártyás fizetéssel vagy átutalással. A fizetési felület február 15. után lesz elérhető az E-felvételiben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában