2025.02.22. 08:20
Megritkultak a soproni Ibolya-tó fái - Mutatjuk az okokat
A napokban az Ibolya-tó partján 11 nyárfát vágtak ki, a természetkedvelő polgárok a nemtetszésüket nyilvánították ki emiatt. A területért felelős Soproni és Vidéke Horgász Egyesület szerint szükségszerű volt a fakivágás, hiszen a fák életveszélyessé váltak és ökológiai, közösségi szempontból is problémákat okoztak.
A városi zöldterületek fenntartása mindig érzékeny téma, hiszen a fakivágás sokakban ellenérzést kelt. Az Ibolya-tónál történt munkálat sem volt kivétel. A Soproni és Vidéke Horgász Egyesület azonban hangsúlyozza, hogy alapos vizsgálat után hozták meg a döntést. – A fákat 1976-ban telepítették, így életciklusuk végéhez értek. Az elmúlt évben több nagyméretű ág letört, veszélyeztetve a tóparton tartózkodók biztonságát. Egyikük már teljes terjedelmében a víz fölé dőlt, így csak idő kérdése volt, hogy mikor borul be a tóba – ismertette az egyesület.

A fakivágás ökológiai szempontból is indokolt volt
– A közvetlenül a vízbe hulló falevelek lúgos irányba tolták a tó kémhatását, ami kedvezett a kovaalga elszaporodásának. Ez rontja a vízminőséget, és a halak számára is problémát jelent, mivel csökkenti a tápanyagok hasznosulását. A fák pollenje és virágzási maradványai szintén nehézséget okoztak. A vatta-szerű pihék zavarják a tóparti pihenést, ráadásul rendkívül gyúlékonyak, egy eldobott cigarettacsikktől is könnyen lángra lobbanhatnak – tette hozzá a szervezet.
A nyárfák jelenléte más szempontból is problémás volt
– Ezek a gyors növekedésű fajok nem őshonosak a területen, telepítésük egy ideológiai döntés eredménye volt. Az évek során egyre nagyobb varjúpopuláció költözött a fákra, amelyek nemcsak hanghatásukkal, hanem ürülékükkel és táplálékmaradványaikkal is rontották a tó környezetének állapotát – magyarázta az egyesület. – Emellett az elmúlt években a fák lombjain megjelent levéltetű-gubacs is problémát jelentett. Ennek kinyílásakor fehér, viaszos porréteg hullott a tó felszínére, ami nemcsak esztétikai szempontból volt zavaró, hanem a vízminőségre is negatív hatást gyakorolt.

Szakértők vizsgálták a helyzetet
A fakivágási engedélyt Sopron Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala adta ki, miután a hatóságok és szakértők is megvizsgálták a helyzetet. – Az engedély birtokában, megfelelő szakemberek bevonásával és az előírásoknak megfelelően végeztük el a fakivágást. Az előírt fapótlásokat is elvégezzük, hogy a tó környezete hosszú távon fenntartható maradjon – zárta az egyesület.
A fák pótlása már előkészítés alatt áll, és az egyesület ígérete szerint olyan fajokat ültetnek, amelyek jobban illeszkednek a tó természetes ökoszisztémájához. A cél, hogy a környezet rendezett, biztonságos és élhető maradjon mind a horgászok, mind a kikapcsolódni vágyók számára.