2025.02.15. 13:40
Még a ruhánkat is elhagyjuk a vonaton
Győr-Moson-Sopronban tavaly 500, az országban összesen majdnem 23 ezer gazdátlan tárgyat találtak a vonatokon, buszokon. Leggyakrabban fülhallgatót hagynak el a vármegyei járatokon. Az elhagyott tárgyakat legfeljebb 90 napig őrzik, az a pénz, amiért nem jelentkezik senki, az államé lesz.

Egyre többen veszik igénybe a közösségi közlekedést, évről évre nő az utazások száma. Ezzel együtt nő a vonaton, buszon elhagyott tárgyak, gazdátlan holmik darabszáma is. A Kisalföld megtudta: tavaly a Győr-Moson-Sopron vármegyében közlekedő, illetve átmenő, MÁV-csoport által üzemeltetett járatokon csaknem 500 tárgyra leltek Győrött, Mosonmagyaróváron és Hegyeshalomban. Ebből mintegy 450 darabot juttatott, adott vissza a társaság a tulajdonosaiknak. A vármegyében jellemzően fülhallgatókat, irattartókat, ruházatot hagytak a fedélzeten az utasok, tájékoztatták lapunkat. Hozzátették, hogy az országos listát a telefonok vezetik, a kulcsok, a táskák, a kabátok, tárcák, szemüvegek előtt. A fülhallgató az összesítésben is feltűnik, de rollerre, bakelit lemezekre, autóülés-magasítóra és plüss elefántra is bukkantak a járműveken szolgálatot teljesítő jegyvizsgálók, buszvezetők, a takarító személyzet vagy az utasok. Ezeket a MÁVDIREKT-nél lehet keresni, átvenni pedig a pénztárakban és az ügyfélszolgálatnál.

Fotó: MÁV
Elhagyott tárgyak - Mi lesz a bankkártyával és a pénzzel?
Bankkártya és okmány esetében a tulajdonosa azonosíthatósága esetén, a bankkártya-kibocsátónak, illetve a személyes okmányokat kiállító hatóságnak (okmányiroda, OEP stb.) juttatják el a kártyát, okmányt. Pénzt jellemzően nem magában, hanem valamilyen egyéb tárggyal együtt (pl. kabát, táska, pénztárca, stb.) adnak le. Ha a pénzt is tartalmazó tárgyért 1-2 napon belül nem jelentkezik tulajdonosa, akkor azt nyilvántartásba veszik jegyzőkönyv kiállításával. Ha személyazonosításra alkalmas dokumentum is van a táskában, kabátban, akkor az egyszerűsíti a beazonosítást. Azok az összegek, melyeket az utasok nem keresnek, vagy amiatt nem lehet visszaadni, mert az utas elérhetősége nem beazonosítható, a hatályos Polgári Törvénykönyv alapján a Magyar Államhoz kerülnek. Ha a tulajdonos személye nem azonosítható, a tárgyat az állomáson 8 napig, azt követően a kijelölt gyűjtőhelyeken általában 90 napig őrzik. A romlandó élelmiszereket természetesen csak rövid ideig tárolják, ha senki sem keresi, megsemmisítik.
Vonatokon kétszer annyi tárgy
Az elhagyott talált tárgyakat már három éve közös adatbázisban kezeli a vállalatcsoport, így akár a vasúton, akár buszjáraton vagy -állomáson felejtettek valamit, az éjjel-nappal elérhető MÁVDIREKT-nél egyszerűen és gyorsan megtalálhatják értékeiket az utasok. Az elvesztett holmikat a vasút-, illetve buszállomások forgalmi irodáiban adják le megtalálóik, ahol a biztonságos kezelés érdekében a tartalmukat tételesen nyilvántartásba veszik, így kerülnek be az adatbázisba. 2024-ben a vonatokon 16 ezer, a buszokon közel 7 ezer, azaz összesen mintegy 23 ezer talált tárgyat rögzítettek, amelyből 12,5 ezer került vissza a tulajdonosához. Azok, akik keresik és visszakapják a MÁV-csoportnál elhagyott értékeiket, mindig nagyon hálásak, sokszor személyesen vagy írásban köszönik meg a közreműködést.
Elveszett értékeik után az éjjel-nappal hívható telefonszámok valamelyikén (+36 1 3 49 49 49, Telekom hálózatából +36 30 499 4999, Yettel (volt Telenor) hálózatából +36 20 499 4999, Vodafone hálózatából + 36 70 499 4999) érdeklődhetnek a tulajdonosok.