2025.01.11. 12:45
A hét embere - A győri fotós, akit rengetegen ismernek
A tavaly 60. életévét betöltő ismert győri kötődésű, de Öttevényen élő fotográfus, Szabó Béla közösségi oldalán készített számvetést a 2024-es év eseményeiről. Könyvek, kiállítások sora, oktatás és workshopok tartása, kutatás, utazás, valamint természetesen a fotózás töltötte ki Szabó Béla fotós elmúlt esztendejét.
Szabó Béla fotós, a hét embere, nem csak az elmúlt év mozgalmas eseményeiről beszélt, terveit is meg osztotta velünk.

Fotó: Archív fotó/kisalfold.hu
– Mi minden történt 2024-ben fotós pályáján?
– Csak úgy kíváncsiságból összeírtam, hogy mi minden történt velem az elmúlt évben. Én is meglepődtem, mennyi minden történt velem. Több mint 15 éve tanítok fényképészeket államilag elismert fotósoktatásban, tavaly két csoportom is sikeres vizsgát tett. 2023. decemberében ünnepelte Bede Fazekas Csaba operaénekes 90. születésnapját. Januárban az Operaházban is bemutatták Werner Krisztina Bel Canto című, róla írt könyvét, amelybe a fotók egy részét én készítettem. A Palatia Nyomda és Kiadó Kft-nél megjelent könyv a Best Print Hungary 2023 versenyen különdíjban részesült. Nagyon büszke vagyok arra, hogy az elmúlt évben két könyvem jelent meg. Elkészült a győri Székesegyházat bemutató képeskönyv magyar, majd az angol változata. A Győri Könyvszalonon került a közönség elé Juhász Attilával költővel közös második könyvünk a Színek-Világok címmel. Győrben a városháza dísztermében mutatták be a Rubicon folyóirat Győri századok című számát, amelynek címlapján és hátsó borítóján, valamint a belső oldalakon is nagyon sok fotóm szerepelt.

Fotó: Szabó Béla
– Milyen kiállításai voltak tavaly?
– Az elmúlt évben öt és fél kiállításom volt. Láthatták a fotóimat Szlovákiában, Nagymegyeren, a Győri Székesegyházról a Triangulum Galériában, "A Tenger Csend" című tárlatom Esztergomban a Rondella Galériában. Dolgozom egy anyagon, amelyből a "Múlt idő nyomában- Balassi Bálint élete" című kiállításom a Győri Könyvszalon rendezvényeként a Kisfaludy Könyvtárban látható, most zár majd be. A győri Könnyező Szűzanya kegykép történetét bemutató összeállításom pedig Írországban vendégeskedett.
Egy különleges munkában is részt vehettem. Kustán Melinda textilművész a Nemzeti Színház új díszfüggönyét készíti népi motívumok felhasználásával, amit a kezdetektől fogva dokumentálok. Az elkészült anyagból mutattunk be egy válogatást Győrben a kereskedelmi és iparkamara székházában. A jelenlévők betekintést nyerhettek abba a hatalmas munkába, amelyben közel 100 hímzőasszony vesz részt a Kárpát-medencéből.
Az egyéni kiállítások mellett tíz csoportos tárlaton is részt vettem. Fotóimat láthatták a Magyar Fotóművészek Szövetsége Kortárs Magyar Fotográfia kiállításán Pécsett és Budapesten. Tavaly ünnepeltük André Kertész születésének 130. évfordulóját. Ebből az alkalomból az Esztergomi Fotóbiennálé hirdetett meg egy pályázatot, ami először Esztergomban nyílt meg, most pedig Budapesten a Vigadó Galériában látható. A Kínában járt fotósoknak egy közös kiállítása volt Salföldön. Az ART WORLD Hungary Egyesülettel két kiállításán szerepeltem a győri kereskedelmi és iparkamarában, valamint meghívást kaptam a Művészek Esztergomért adventi kiállítására. Képeim ott voltak Nagyváradon a Kárpát-medencei pillanatok című nemzetközi tárlaton is.

Fotó: Szabó Béla
– Hogy jut mindenre idő?
– Az embernek mindig arra jut ideje, amire akar. Nem járok kocsmába, helyette fényképezek, könyvekkel foglalkozom, olvasok, gyűjtöm a könyveket. Több mint 2,5 éve elkezdtem foglalkozni Balassi Bálinttal. Nagyon sokat olvasok az életéről. Azt megtanultuk, hogy Balassi Bálint a magyar irodalom megteremtője, sokan azt gondolják, hogy a mai magyar ember számára érthetetlen és olvashatatlan. De gondoljuk csak el! Eltelt 450 év, a magyar nyelv megváltozott. Az általa használt jelképek egy részét elfelejtettük és ezért nem értjük!
– Miért foglalkozik Balassi Bálinttal?
– Engem az fogott meg, hogy világcsavargó volt. Mindössze 40 évet élt, de lóháton bejárta fél Közép-Európát. Életének nagy részét lóháton töltötte. Engem mindig izgatott, milyenek lehettek a korabeli közlekedési viszonyok. Érdekelt a földrajz, a történelem, és így kezdtem vele foglalkozni.
– Milyen tervek vannak a jövőre nézve?
– A jövő évi könyvszalonra szeretnék kijönni a Balassi csavargásait felidéző könyvvel. Itt van mellettünk a Sokorói dombvidék, amiről még nem készült könyv. Ez is érdekel. Évekkel ezelőtt pedig elindultam a Rába folyó mentén, ami Győrnél ér véget. Még erről sem készült könyv, ezért végigjárjuk, hogy mi minden érdekesség található ott. Szóval 70 éves koromig megvan az elképzelésem, mit szeretnék csinálni.
Szabó Béla fotós
- Hivatásos fotográfus és autonóm alkotó.
- 1986-tól munkatársa volt napi és hetilapoknak, színházi-kulturális folyóiratnak, FotóArt és, a Természetfotó Magazinnak, jelenleg a
- Győri Szalon kulturális portálon publikál.
- 1993-tól szabadúszó fotográfusként dolgozik
- Munkássága sokrétű, de elsősorban természet és kulturális területen fotografál. Több helyen tanítja a fotográfus szakmát.
- Rendszeresen vezet workshopokat idehaza és külföldön.
- 39 könyve jelent meg és több tucatban volt közreműködő.
- Több mint 200 csoportos és 170 egyéni kiállítása volt Európában, de szerepelt képeivel Kínában is.
Podcast Szabó Béla fotográfussal