2025.01.07. 07:18
Jó gazda, hol vagy? Megadta magát a gönyűi Postakocsi fogadó tetőszerkezete
Egy műemléképület jó gazdáját hiányolják Gönyűn. A település közösségi oldalán osztották meg azt a szívszorító képet, amelyen az látható, hogy a Postakocsi fogadó amúgy már régóta lyukas tetőszerkezete megadta magát, egyszerűen beszakadt.
Ez már várható volt, mert bár sokan felhívták a figyelmet arra, hogy a Gönyű középpontjában álló híres és szeretett Postakocsi fogadó borzalmas állapotban van, a tulajdonos továbbra sem végzi el a szükséges állagmegóvási munkálatokat, lassan összedől az épület.
Most a Postakocsi fogadó Duna partra néző épületének teteje egy részen teljesen beszakadt.
A probléma nem csak a település lakóit foglalkoztatja, a Kisalföld újságban rendszeresen írtunk róla. A falu központjában álló omladozó épület lehangoló látványt nyújt. Néha felcsillant a remény, hogy végre történni fog valami, de aztán csalódni kellett.
A tulajdonos nagyszabású terveit 2003-ban jóváhagyta az örökségvédelem, szerepelt bennük négycsillagos szálló, étterem, bár, átriumos koncertterem, kaszinó, és elhangzott, hogy 2005-ben elkészülhetnek a felújítással. A tervek is elkészültek, csak az állagmegóvás és az építkezés nem valósult meg.
A Postakocsi fogadó
A megyei és gönyűi értéktárban egyaránt számon tartott Mária Terézia-kori Postakocsi fogadó gyönyörű helyen Gönyűn, a Duna-parton áll. A fogadót a korabeli feljegyzések alapján Fellner Jakab, Esterházy Károly püspök építésze emelte 1759 és 1769 között Esterházy Miklós nádor birtokán. A vendégfogadó nemcsak szállást és ellátást nyújtott, a megfáradt lovakat is le tudták cserélni az utazók. Valószínűleg ebben a fogadóban töltött el egy éjszakát I. Ferenc császár a XIX. század elején. A kismegyeri csata után itt táboroztak Napóleon katonái, míg a tisztek a fogadótól nyugatra lévő Esterházy-kastélyban szálltak meg. A gönyűi fogadó hosszú éveken át az állam tulajdonában volt. A huszadik század közepétől nem sok mindent tudtak kezdeni vele. Tantermeket alakítottak ki benne, szolgált kovácsműhelyként és tejcsarnokként is. 1962-ben a gönyűi, majd a vele egyesülő győrszentiváni tsz vette birtokba, aztán magántulajdonba került. Állaga egyre romlott.
Aláírásgyűjtés indult a Postakocsi fogadó megmentéséért
2022-ben a helyi Honismereti Egylet az egyik alapító, Ágostonné Edit szervezésében aláírásgyűjtő akcióba kezdett. – Az a célunk, hogy Közép- Európa egyik különleges, fennmaradt barokk épületegyüttese ne legyen az enyészeté, hiszen nem csak építészeti szempontból jelentős alkotás. Történeti jelentősége Magyarországon egyedülálló, a XVIII. században kiépült királyi postakocsi-hálózat máig megmaradt, legfontosabb állomása – mondta Edit.
Két hónapos munkával sikerült 2251 aláírást összegyűjteniük, amellyel azt kérték a gönyűi volt Postakocsi Fogadó védett épületének tulajdonosától, továbbá az örökségvédelmi hatóságtól, tehát a megyei kormányhivatal főispánjától és az építésügyi és örökségvédelmi főosztálytól, hogy állítsák meg a védett műemléképület további elhanyagolását, végezzék, illetve végeztessék el a halasztást már nem tűrő teljes állagmegóvást, segítsék elő az ingatlan megmentését, hasznosítását. Felhívásuk sem talált értő fülekre, nem történt semmi, az épület állaga egyre romlott.
A Postakocsi fogadó előtti tér már a falué
– A védett műemlékekért felelős hatóság a megyei kormányhivatal illetékes építésügyi és örökségvédelmi osztálya, az állagmegóvás végrehajtását és az előírt kötelezettségek teljesítését nekik kell ellenőrizni – mondta megkeresésünkre az önkormányzat jegyzője.
2023-ban aztán annyi történt, hogy a képviselő-testület döntött a Postakocsi fogadó területének egy részének megvásárlásáról. Azt a hatalmas telket, amelyen a Postakocsi fogadó áll, három részre osztották.
- Ebből az egyik a fogadó előtti tér,
- a másik az épület, ami a tervek szerint tulajdonost vált,
- a harmadik rész pedig a jelenlegi tulajdonos birtokában marad.
– A testületi ülésen döntöttünk arról, hogy megvásároljuk a fogadó előtti területet, így az önkormányzat dönthet a további sorsáról. A látogatóközpont és a vízparti stég, a csónaklerakó rámpa megközelítése a továbbiakban már a saját területünkről oldható meg. Határozat született arról is, hogy a rendezési tervet településközponti vegyes besorolásra módosítjuk annak érdekében, hogy a jelenlegi tulajdonos a birtokában maradt területet megfelelő módon tudja hasznosítani. A megvásárolt területünkre van már elképzelés, településközpontot szeretnénk kialakítani úgy, hogy a fogadó épülete továbbra is megközelíthető legyen – mondta akkor a polgármester, és a munka el is kezdődött.
A Postakocsi fogadó megfizethetetlen a településnek
Az épület állaga azonban akkor is tovább romlott. Tavaly nyáron a gönyűi képviselőtestület újra foglalkozott az üggyel. Felmerült ugyanis, hogy az önkormányzat ajándékba kapná az épületet.
– Mi nagyon szeretnénk megmenteni a fogadót. De az ajándék után az önkormányzatnak áfát kellene fizetni. Az ingatlan könyv szerinti értéke 35 millió forint, de a piaci értéke ennél jóval nagyobb. Csak adóban kellene közel ötvenmillió forintot fizetni az ajándék elfogadásáért úgy, hogy azt vissza kell adnunk pár év múlva. A másik probléma pedig az, hogy az északi oldal tetőszerkezete, ami mintegy 80 méter hosszú, teljesen romokban hever. Le kellene bontani, újjáépíteni, és lehet, hogy öt év múlva vissza kell adnunk. Az épületet belül nem láttuk, így nem tudjuk, milyen állapotban van, tehát beláthatatlan költséggel járna az épület felújítása. Ezt felelősen egy önkormányzat egy ideiglenes ajándékon nem végeztetheti el – szögezte le a polgármester. Az ideiglenes ajándékozás azért merült fel, mert a tervek szerint két egyetem vehette volna birtokba, de úgy tűnik, ez a terv nem valósult meg a mai napig.
Mivel az ingatlan eladása nem történt meg, annak állagmegóvásáról a jelenlegi tulajdonosának kellene gondoskodni, de ezt évek óta nem teszi meg úgy, hogy hivatalok sem tesznek semmit ez ügyben. Arra várnak, hogy az egész összedőljön?
Jogos hát a kérdés: Jó gazda, hol vagy?
Az épület hasznosítására pedig lennének ötletek: