2025.01.09. 17:50
Művész a katedrán – Ismerjék meg a Pro Urbe-díjas soproni tanárt
A Pro Urbe Sopron díjat idén dr. Gáspárdy Tibor kapta, akinek évtizedeken átívelő munkássága egyszerre járult hozzá a vizuális művészetek fejlődéséhez és a következő generációk neveléséhez. A Kisalföldnek adott interjújában a díj jelentőségéről, munkásságáról, valamint életútjáról mesélt.
Dr. Gáspárdy Tibor 1960-ban született Sopronban, képzőművész családban. Rajztanári diplomát szerzett 1984-ben a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Karán. 1998 és 2001 között a Magyar Iparművészeti Egyetem Vizuális és Környezetkultúra szakát végezte el. 1992 óta a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Főiskolai Karának Vizuális Tanszékén tanít, a Kar Művészeti és Sporttudományi Intézetének igazgatója. Doktori fokozatát 2014-ben szerezte meg. Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, valamint a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének.
Művészi kezdetek
A művészetek iránti szeretete gyerekkorából ered, hiszen szinte beleszületett egy képzőművészeti miliőbe.
– Édesanyámnak a háborúban hősi halált halt első férje festőművész volt, a bátyám rajzfilmes, az édesapám pedig szintén festő. Gyerekként festmények vettek körül és az eszközök mindig rendelkezésre álltak. Már fiatalon sokat rajzoltam, festettem, és mindig kaptam egy-egy biztató szót a családomtól – elevenítette fel a kezdeteket. Tibor festményei egyedi atmoszférát tükröznek, gyakran idézve meg a régi Sopron hangulatát.
– Sokan mondják, hogy a képeim mesés vagy álomszerű világot tükröznek. Ez szándékos. Szeretném visszahozni azokat a régi érzéseket, hangulatokat, amelyek a város történetét és az én emlékeimet is meghatározták – mondta.
Életét azonban nemcsak a művészet, hanem a tanítás iránti elkötelezettség is meghatározta.
– A pedagógia szinte öröklött nálunk. Az oktatás és a művészet kéz a kézben jártak, és ez formálta az én pályámat is. Elmondása szerint a művészet és az oktatás iránti szenvedély egyfajta társadalmi küldetést is magában hordoz.
– A mai világban a gyerekek folyamatosan képi hatások alatt állnak – a telefon, a számítógép, a tévé mind-mind vizuális ingerekkel bombázza őket. Ehhez képest a képi oktatás, a vizuális nevelés óraszáma az iskolákban lépéshátrányban van. Én mindig arra törekedtem, hogy a tanítványaim megtanulják értelmezni és létrehozni a képi világot – fűzte hozzá.
Gáspárdy Tibor közel négy évtizede tanítja a vizuális művészetek alapjait, és immár több mint harminc éve dolgozik a Soproni Egyetemen.
– 1992 februárjában kezdtem el tanítani a Benedek Elek Karon, és azóta is ott vagyok. Az oktatásban eltöltött 40 év alatt rengeteg embert ismertem meg, és sokféle képzést kipróbálhattam. Azt gondolom, a Pro Urbe díj nemcsak a szakmai pályafutásom elismerése, hanem jele annak is, hogy a munkásságommal hozzájárultam a közösség kulturális életének gazdagításához. Rangos elismerés, amely hatalmas megtiszteltetés számomra. Boldogsággal tölt el, hogy olyan illusztris társasághoz tartozhatok, mint a korábbi kitüntetettek.
A díj számomra nemcsak egy elismerés, hanem egy visszajelzés arról, hogy amit teszek, az értéket teremt
– és ezt boldogan viszem tovább - zárta a beszélgetést.