Visszatekintés

2025.01.10. 13:33

Szoborrongálás, mentőállomás átadó és az első magyar dinó – Ez történt 2024 februárjában – videó

Rövid de eseménydús hónap volt 2024 februárja. Átadták az új győri mentőállomást, második világháborús bombázó maradványok kerültek elő és megcsonkították a Radnóti-szobrot.

Az év második hónapja sem telt eseménytelenül, elkészült a rég várt új mentőállomás, amire nagy szükség volt. Néhány nappal később az M1-esen egy nap alatt három baleset is történt. A hónap legnagyobb figyelmét és felháborodását keltő történése azonban a Radnóti-szobor megcsonkítása volt.

Elkészült a rég várt mentőállomás. A négymilliárdos beruházásnak köszönhetően még gyorsabban érkezhet a segítség.
Elkészült a rég várt mentőállomás. A négymilliárdos beruházásnak köszönhetően még gyorsabban érkezhet a segítség.
Fotó: Mediaworks Archívum/Csapó Balázs

Elkészült az új mentőállomás

Elkészült az ország egyik legmodernebb mentőállomása Győrben, amelyet már használatba is vettek a mentősök. A beruházás több mint négymilliárd forint kormányzati forrásból valósult meg.  

A győri mentőállomás tíz mentőegységnek és mintegy százharminc dolgozónak az új otthona.

Az új állomásban helyet kaptak többek közt

  • nappali tartózkodók,
  • éjszakai pihenők,
  • öltözőrendszerek,
  • garázsok,
  • gépjárműmosó,
  • az adminisztratív tevékenységet ellátó személyzet irodái
  • az irányítócsoport helyiségei is

Az épülethez emellett gépjármű-javítóműhely és a szükséges raktározási helyiségek is tartoznak. 

Dr. Torma András a győri egyetem oktatója  és a Hungarosaurus tormai az első magyar dinoszaurusz.
Dr. Torma András, a győri egyetem oktatója és a Hungarosaurus tormai az első magyar dinoszaurusz. 
Fotó: Mediaworks Archívum

Az első magyar dinó nyomában

A Hungarosaurus tormai a győri egyetem egyik oktatója után kapta a nevét. Dr. Torma András, az alkalmazott fenntarthatóság tanszék vezetője és professzor dr. Ősi Attila, az ELTE őslénytani tanszékének vezetője közösen fedezte fel a Bakony ölében hazánk egyik leggazdagabb fosszília-lelőhelyét és ezzel együtt az első magyar dinoszauruszt. Az évek múlásával egész kis csapat szerveződött köréjük, az iharkuti lelőhely feltárása pedig a mai napig tart. Minden nyáron szakmabeliek és önkéntesek gyűlnek össze, hogy folytassák az ásatást, sőt, még nyílt napot is tartanak, ahol bárki bepillanthat a régészet és a magyar dinók világába.

Halál az autópályán

Egyetlen nap alatt három baleset is történt az M1-es autópályán, az egyik eset tragédiával végződött. A Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. munkatársai éppen a belső elválasztó sávot takarították, amikor egy török kisteherautó a tehergépkocsijuknak ütközött, majd egy kis tehergépkocsinak csapódott.

 A jármű sofőrje nem élte túl a balesetet. 

Nem sokkal ezután három kamion szenvedettet ráfutásos balesetet, majd Mosonszentmiklós térségében másik három kamion ütközött.

A tolvajok csak a szobor fejét hagyták hátra. Feltehetően nyereségvágyból csonkították meg a pannonhalmi Radnóti-szobrot.
Képen: Vas Gábor polgármester
A tolvajok csak a szobor fejét hagyták hátra. Feltehetően nyereségvágyból csonkították meg a pannonhalmi Radnóti-szobrot. A képen Vas Gábor polgármester
Fotó: Mediaworks Archívum/Csapó Balázs

Meggyalázták Radnóti szobrát

Csak a költő szobrának fejét hagyták hátra a tolvajok Pannonhalmán. A téglagyári emlékhelyen álló szobor brutális megcsonkítását egy turistacsoport jelezte, a város polgármestere pedig azonnal feljelentést tett. Nem sokkal később már a rendőrök helyszíneltek a tetthelyen. Az eset hátterében valószínűleg fémlopás állhat, nagy összeget azonban nem tudhattak magukénak a huligánok, az üreges szobortest alig tartalmazott rezet és mindössze 20 kilogrammot nyomott.

Bombázó után kutattak

Roncskutatásban vonta be a civileket a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum. A második világháború idején Győr közelében lelőtt repülőgépek ásatásaiba kapcsolódhattak be civilek, akik a régész-muzeológusok vezetésével fémkereséses kutatásokat végeztek Écs közelében. 

Második világháborús bombázók darabjait keresték civilek és muzeológusok közösen Écs könyékén.
Második világháborús bombázók darabjait keresték civilek és muzeológusok közösen Écs könyékén.
Fotó: Mediaworks Archívum / Csapó Balázs

– Bevontunk középiskolás diákokat is, akik nagy lelkesedéssel vettek részt a munkában. Ez élmény számukra, a szó szoros értelmében kézzelfoghatóvá válik a történelem. Hiszen azoknak az amerikai bombázóknak a roncsait vizsgálhatják, amelyek a hazánk feletti légi harcokban és az itteni célpontok bombázásában vettek részt a második világháború idején – mondta Székely Zoltán igazgató.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában