2025.01.22. 19:12
Elismeréseket adtak át a Magyar Kultúra Napján Győrben - Mutatjuk a díjazottakat - fotók
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát. A Magyar Kultúra Napja Győrben is kincs: a győri városházán is megünnepelték szerdán. Pintér Bence polgármester köszöntő beszédében kiemelte: magyar kultúránk az a kincs, amelyben minden dal, vers, alkotás arról beszél, kik vagyunk és mit adhatunk tovább a következő generációknak. Közös kultúránknak köszönhetjük, hogy egy nyelvet beszélünk a szó szoros és átvitt értelmében. De ezúttal azokat is ünnepeljük, akik a győri kultúrát ápolják, óvják, továbbviszik, emelte ki Pintér Bence.

Fotó: Csapó Balázs
Magyar Kultúra Napja Győrben - díjazottak
Dr. Laczkovits-Takács Tímea, a humánszolgáltatási bizottság elnöke beszédében szólt Kölcsey Ferenc és Erkel Ferenc művéről, amelyet sokszor akartak elvenni tőlünk, de ez lehetetlen, mert ami a szívünkbe íródott, az velünk marad. Rójuk le tehát tiszteletünket a Himnusz előtt, amely menedéket ad nehéz időkben is, hívta fel a figyelmet.
Magyar Kultúra Napja Győrben
Fotók: Csapó BalázsA Győr Művészetéért-díjat idén Csizmadia István vehette át. Csizmadia István 1969 óta foglalkozik festészettel, 1975 óta rendszeresen szerepel kiállításokon. Szegeden a Tanárképző Főiskolán, majd az Iparművészeti Főiskolán szerzett diplomát.
Csizmadia István győri polgárként, tanárként festőművészként immár 50 éve szolgálja a város és térsége művészeti-kulturális életének gazdagítását rajz és képzőművész tanárként a fiatal generációk készségeinek és képességeinek fejlesztése révén.
Összesen több, mint 70 önálló kiállítása volt hazai és külföldi közintézményekben, magángalériákban, továbbá közel 50 csoportos kiállítás résztvevőjeként mutatta be alkotásait a világ különböző pontjain, ezzel is erősítve a város képzőművészeti hírnevét és láthatóságát.
Számos megújuláson ment át festőművészi életútja során, jelenleg a plexi felhasználási lehetőségei foglalkoztatják a festészet és a szobrászat határfelületeinek kitágításával.
Győr Közművelődésért Díjat kapott az Arrabona Diákszínpad
Az Arrabona Diákszínpadot 1965-ben Benkő József alapította. Az amatőr csoport kezdetben felnőtt társulatként indult, később gyermekszínjátszó csoportként folytatta tevékenységét.
1996-ban Tóth Szilvia és Pálfi Erika vezetésével kezdődött az a folyamat, amely a korosztályi bontásra vonatkozóan a mai napig érvényes.
Az Arrabona Diákszínpad célja az életre nevelés, az egyéni kompetenciák fejlesztése, hogy elsősorban ne színészeket, színházi embereket neveljenek, hanem olyan felnőtteket engedjenek ki az életbe, akik a kreativitást, a problémamegoldást és a konfliktuskezelést az élet minden területén hasznosítani tudják. A megyei, regionális találkozókon Győr hírnevét viszik és öregbítik.
Az Arrabona Diákszínpad 2019-ben Bácskai Mihály-díjban részesült, amelyet olyan szervezetek, műhelyek kaphatnak meg, akik az elmúlt években vagy évtizedekben sokat tettek a magyarországi diákszínjátszásért.
Az Arrabona Diákszínpad Győr város kulturális életében végzett kimagaslóan eredményes közművelődési tevékenysége elismeréséül Győr Közművelődéséért díjban részesül. A díjat Balla Richárd vette át.
Pongrácz Balázs művészeti vezető, Győr filmes életének elismert alakja szintén Győr Közművelődésért Díjat érdemelt ki. Pongrácz Balázs tizenöt éve a város filmszínházas életének kiemelkedő alakja. A mozit, mint élményt minden körülmények között, minden formátumban igyekszik és képes átadni.
Pongrácz Balázs felismerve a mozi közösségi jellegét a filmvetítésekhez kapcsolódó, egyszeri és megismételhetetlen kísérőprogramokat szervez, ahol a film készítőivel, színészeivel, producerekkel, vagy szakértőkkel beszélgethetnek a látottakról a vendégek. Mindezt sokszor olyan Győr környéki kisfalvakban, ahol évtizedek óta nem volt példa arra, hogy mozit látogathatott a helyi lakosság.
Pongrácz Balázst a mozgókép szeretete élteti és az a vállalás, hogy ezt a csodát minél többen élhessék át városunkban és környékén.
Filmvetítéseivel főként a Rómer Házban találkozhatnak a filmbarátok, de számos filmfesztivál, filmes válogatás Győrbe érkezése is neki köszönhető.

- Emellett elismerő oklevelet adott át a polgármester a kultúra területén kimagasló munkát végző szakembereknek.
- Elismerésben részesült:
Benyik András a szabadhegyi József Attila Művelődési Ház vezetője. Kiváló szervező, empatikus, nagy munkabírású kolléga, végtelen lelkiismeretességgel látja el a feladatát, mellyel kivívta nemcsak a kollégáinak, hanem a munkájával érintett közösségnek is a tiszteletét.
Bognár-Tóth Petra, a Generációk Művelődési Háza ügyviteli alkalmazottja.
Bognár-Tóth Petra 2018 óta dolgozik az intézményben, az ő és kollégái munkáját dicséri, hogy a Generációk Házába belépők mindenre kiterjedő információkat kapnak a programokról, foglalkozásokról. Kerámia szakkört vezet, részt vesz minden nagyrendezvényen, valamint táborokat is szervez.
Bódis Gyula Lajos, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum műszaki szakalkalmazottja.
Bódis Gyula 2017 óta dolgozik az intézményben, ahol a kiállítások megtervezésében, felépítésében, műszaki feladatainak ellátásában lát el fontos szerepet. Fegyelmezett munkavégzése, munkabírása különösen értékessé teszi személyét a múzeumi kollektíván belül. Munkáját pontosan, odaadással, elkötelezettséggel végzi nap mint nap.
Jófejű Anita, a Kulturális Pénzügyi-Gazdasági Szolgáltató Központ gazdasági főelőadója.
Jófejű Anita 2015 óta dolgozik az intézménynél, ahol a napi könyvelési feladatokon túl ellátja az ÁFA bevallások benyújtásával összefüggő könyvelési feladatokat is. Szakmai felkészültségét jellemzi, hogy a számviteli változásokat naprakészen nyomon követi és alkalmazza, munkáját megbízhatóan, precízen végzi, kollégáival mindig segítőkész, közvetlen és türelmes.
Kisházy Ágnes, a Győri Filharmonikus Zenekar hegedűművésze.
Kisházy Ágnes hivatásában és magánéletében is elköteleződött a várossal, a lokálpatrióta művész 1984 óta hűségesen szolgálja a társulatot és Győr kulturális életét. Mindig felkészülten érkezik a próbákra, zenekari hitvallását az alaposságra, szigorra és az összetartásra építi. Igazi csapatjátékos.
Kiss Borbála Krisztina, Győr Megyei Jogú Város Levéltárának levéltárosa.
Kiss Borbála Krisztina 2019 óta dolgozik az intézményben. Az elmúlt években a mindennapi levéltárosi munka mellett részt vett a Győri Tanulmányok és más kiadványok szerkesztésében, rendezvények szervezésében, miközben folyamatosan publikál, előadásokat tart.
Lung Jenőné, a Molnár Vid Bertalan Művelődési Központ üzemviteli munkatársa.
Lung Jenőné 2015 óta lelkiismeretes munkatársa az intézménynek, fontos szerepe van a rendezvények előkészületeiben, a közösségi házban zajló mindennapi sporttevékenységek feltételeinek megteremtésében, valamint a művelődési központban zajló programok zökkenőmentes lebonyolításában.
Pelikán Alexandra, a Győri Nemzeti Színház igazgatói asszisztense, projektmenedzsere.
Pelikán Alexandra a Győri Nemzeti Színház nélkülözhetetlen munkatársa. A színház zavartalan működésén munkálkodik, mindent megtesz a teátrum elismertségéért, a produkciók hazai és nemzetközi lebonyolításának zavartalanságáért. Az egész társulat számíthat segítő támogatására, kreativitása, problémamegoldó képessége ott van a színház minden produkciója mögött.
Rigóné Bárdosi Zsuzsanna, a Vaskakas Bábszínház jegypénztárosa, informátora
Rigóné Bárdosi Zsuzsanna 2019 óta tagja a Vaskakas Bábszínháznak. Az információs csoport vezetőjeként, jegypénztárosként kiválóan végzi a munkáját. A bábművészet rajongója, minden előadást ismer. Ő a Vaskakas arca, hiszen a nézők vele találkoznak először, ezért is megbecsülendő kedvessége, tájékozottsága, nyelvtudása, segítőkészsége.
Szalkai Gergő, a Győri Balett hangosítója
Szalkai Gergő mindennap töretlen lelkesedéssel és odaadással végzi munkáját. Szakmaisága és embersége évek óta kiemeli, tehetsége pozícionálta, értéket teremtett a társulat szakmai életében.
Zalka Zsuzsanna, a Győri Művészeti és Fesztiválközpont igazgatóhelyettese
Zalka Zsuzsanna a gazdasági terület feladatain felül mind a humánpolitika, mind a rendezvényszervezés terén jelentős részt vállal az intézmény mindennapos működésében. Elhivatottsága és emberi hozzáállása alapvető fontosságú, mind a Fesztiválközpont, mind a Zichy Palota csapatának nélkülözhetetlen tagja.