2025.01.03. 08:11
Beszakadt a jég a korcsolyázó alatt Győrben - videó
Beszakadt a jég egy korcsolyázó alatt Győrben az Aranypart 2-n. A jégbeszakadás után mire a tűzoltók kiérkeztek, a bajbajutott önerőből kijött a vízből, szerencsére nem történt tragédia. Vajon szabad már a jégre menni?
A hőmérő higanyszála az utóbbi időben éjszaka gyakran maradt 0 fok alatt. A hideg miatt a szabadtéri vizeken erőteljes jegesedés tapasztalható. Vannak, akik azt hiszik, már rá lehet menni, de nem így van, a jégbeszakadás még mindig komoly kockázat. Mint megírtuk, csütörtökön délelőtt beszakadt a jég egy korcsolyázó alatt 10 óra körül Győrben az Aranypart 2-n a Zólyom utca környéki részen. Mire a tűzoltók kiérkeztek, a bajbajutott kijött a vízből, beavatkozásra nem volt szükség. A férfi a vállát fájlalta, teste lehűlt. A mentők ellátás, melegítés után stabil állapotban szállították kórházba.
Vajon szabad-e már a jégre menni?
Az eddig kialakult jégréteg még nem elég vastag ahhoz, hogy rámenjünk, hogy elbírja egy ember súlyát. A téli szünidőt töltő diákokat csábíthatja a jég csúszkálni, korcsolyázni, de nem árt az óvatosság. A jogszabály szerint a szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, és csak akkor, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, nem mozog. Azt mindenképpen jó tudni, hogy folyóvizeken és azok mellékágain egyáltalán nem szabad a jégen tartózkodni.
Sokan azt gondolják, ha a jégre rádobnak egy követ és az alatt nem törik be, akkor nyugodtan rámehetnek, ám ez téves elképzelés!
– Magyarországon minden vízfelületnek van kezelője, ez lehet az önkormányzat, vagy horgásztársaság. Az ő feladatuk, hogy megmérjék a jég vastagságát és ha megfelelő, kijelöljék a sportolásra alkalmas jégfelületet. Csak a kijelölt területen szabad a jégre menni! – közölte a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője kérdésünkre, majd folytatta:
– Ahhoz, hogy a jég biztonságosan elbírjon egy embert, 10-12 centiméternél vastagabbnak kell lennie. A jég akkor éri el ezt a vastagságot, ha a hőmérséklet több napon keresztül –10° Celsius-fok alatt marad. A fagyásban lévő jég elbír egy felnőttet, ha már mintegy 8 centiméter vastagságú, sportoláshoz viszont 12 centiméter vastagságú kell, kutyázáshoz, szánkózáshoz pedig legalább 18 centiméter jégvastagságra van szükség
– szögezte le a szóvivő.
Erre a vármegyénkben nem volt példa az utóbbi napokban. Kérdésünkre a Győr-Szol Zrt. is megerősítette, hogy továbbra is veszélyes a jégen tartózkodni, amire a kihelyezett tiltó táblák figyelmeztetnek a tavak mellett. Ha korcsolyázni szeretnénk, keressünk biztonságos mesterséges korcsolyapályát!
Ha tartós a hideg és befagynak a természetes vizek, akkor sem szabad akárhol jégre menni. A természetes vizekben a jég alatt lehetnek meleg források, vagy a víz alatt olyan bomlási, rothadási folyamatok mehetnek végbe, amik hőt termelnek. Emiatt a jég üreges lehet, vagy eltérő vastagságú akár egyetlen négyzetméteren belül is.
– Nem tanácsos egyedül a természetes vizek jegére menni. Ha többen vagyunk, tudunk egymásra figyelni, és ha baj történik, a többiek segítséget tudnak hívni. – Hasznos, ha a társaság több tagjánál is van feltöltött mobiltelefon, így baj esetén tudunk segítséget kérni a 112-es segélyhívó számon. Ugyan az okostelefonokról tárcsázott segélyhívás beazonosítható, de nem árt, ha el tudjuk mondani, hova érkezzenek a tűzoltók és a mentők. Tájékozódjunk, hogy hol is vagyunk, hol megyünk a jégre! – javasolja a szakember, aki arról is beszélt, ha ropogást, recsegést hallunk, azonnal hasaljunk a jégre, és próbáljunk meg a part felé hason csúszva eljutni. Minél nagyobb testfelülettel legyünk a jégen, ezzel is csökken a veszélye, hogy beszakad alattunk!
– Ha a jég beszakadt alattunk, próbáljuk megőrizni a hidegvérünket és ne kapálózzunk, mert újra és újra be fog szakadni ott, ahol megpróbálunk kimászni a vízből. Ehelyett nyugodt mozdulatokkal próbáljunk hassal felfeküdni a vízre és igyekezzünk ráúszni a part felőli jégre. A legrosszabb az, ha a jég alá kerül valaki. Ilyenkor felfele nézve, a fények alapján tájékozódva meg kell keresni a léket a jégen, ahol beszakadt – tanácsolja Mátis Csaba, a Győri Speciális Mentők vezetője.– Ne kezdjünk el meggondolatlanul hanyatt-homlok segíteni, hiszen amellett, hogy a saját életünket kockáztatjuk, további beszakadásokat is előidézhetünk. Ha van a közelben létra, kötél, hosszú, erős ág vagy nagyobb deszka, ezekkel megpróbálhatjuk kihúzni a bajba jutott embert, de akár összecsomózott ruhákkal is segíthetünk. Ha a környezetünkben valaki jeges vízbe esik, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot! A tűzoltók segítenek a fagyos vízből kihúzni az embert, a mentők pedig ellátják – javasolta a szakember.
Mit kell tenni, ha jégbeszakadás után kimentettünk valakit?
Ha a tűzoltók kiérkezése előtt sikerül kihúznunk a bajba került embert, azonnal vigyük fűtött helyre, és a vizes ruháit levéve öltöztessük meleg ruhába. Fokozatosan kell felmelegíteni a kihűlt testet, tehát tilos a forró zuhany vagy fürdő. Langyos vízzel kezdjük, aztán fokozatosan emeljük a hőmérsékletét. Ha a sérült eszméleténél van, ihat egy-két korty meleg alkoholmentes italt, illetve javasolt egy kis szőlőcukor fogyasztása is, amennyiben viszont eszméletlen, akkor tegyük szabaddá a légutakat, takarjuk be, és kövessük a mentőszolgálat diszpécserének utasításait – ajánlotta a katasztrófavédelmi igazgatóság szakembere.
Különösen veszélyes helyek Győrben, ahol még a tábla is tiltja a jégre lépést:
- Adyvárosi tározó tó
- József Attila lakótelepen a két tározó tó
- Iparcsatorna teljes hosszában
- Rába bal parti, volt újvárosi strand
- Bácsai zsilip és környéke
- Pinnyédi híd mellett a hullámtérben
- Mosoni-Duna, a Püspökerdei átvágás teljes hosszában
- Győr-Újváros, a Mákos dűlői kavicsbányák
- Rabkerti tó
- Gyirmót, Holt-Marcal Malomága
- Mosoni-Duna holtág
- Kenus utcai tározó tó
- Egysori utca – Ezerjó utcai tározó tó
- Kör tér – Molnár utcai tározó tó
kisalfold.hu videó
- A kolbásztöltés közösségeket kovácsol – A tizenkettedik alkalommal negyven csapat versengett Mosonmagyaróváron – Fotók, videó
- Így készítsen otthon kolbászt! – Különleges tipp, amiért örökké hálás lesz! + videó
- Vakvacsora - Ízekkel, illatokkal érzékenyítettek a soproni gyengénlátók – fotók, videó
- Léna álma, hogy ő is világbajnok lehessen – Fotók,videó
- A szívbeteg asszony a 100. születésnapját ünnepelte a győri kórházban – videó, fotók