2025.01.18. 15:30
Tiszta vizet a pohárba! Egy kattintással ellenőrizheted, milyen víz folyik a csapból
Azt mondják, egy átlagos felnőtt napi folyadékszükséglete 2-2,5 liter, amit ételekkel és italokkal, lehetőleg tiszta vízből kell fedezni, de a főzéssel is használunk vizet. Nem mindegy, egészséges-e az ivóvíz, amit a csapból engedünk.
Az ivóvíz a leggyakrabban vizsgált élelmiszer, egy településen legalább évi négy, de a nagyobbakon akár több száz vizsgálatot is végeznek a vízművek és a népegészségügyi hatóságok. Alapvető kérdés: milyen az ivóvíz minősége?

Fotó: Kisalföld
A települések ivóvízminőségének értékelése az adott évi vizsgálatok alapján történik. Kémiai paraméter alapján egy település vízminősége megfelelő, ha a településen a vizsgált időszakban vett összes minta eredményének jellemző értéke a határérték alatt marad. Mikrobiológiai szempontból pedig akkor felel meg a követelményeknek, ha a túllépés gyakorisága nem éri el a közegészségügyi szempontból kifogásolt határt. Az értékelés rendszere minden paraméterre külön-külön szerepel a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján, ahol mindenki megnézheti a magyarországi települések ivóvízminőségét. A településnévre kattintva minden vizsgált paraméter láthatóvá válik.
Ide kattintva elérhető az adatbázis.
Az ivóvíz minősége nálunk kiváló
Győr-Moson-Sopron vármegye jelentős részén, 125 településen, az ivóvíz szolgáltatást a Pannon-Víz Zrt. látja el kitűnő minőségű vízzel. A cég Győr és térségét ellátó rendszerének egy részén parti szűrésű kutak adják a vizet. A környezetünkből érkező folyók vizét a talaj szűri meg homok és kavicságyon átszivárogva, ami azért jó, mert így egy természetes tisztítási folyamaton megy át.
– Az ivóvíz minőségéről, illetve vizsgálatáról szóló kormányrendelet szabályozza, hogy milyen gyakran, hol kell vizsgálni a vizet, a vizsgált paramétereknek milyen határértékeknek kell megfelelni. Ez alapján készítünk egy vizsgálati ütemtervet, amit leegyeztetünk a népegészségügyi hatósággal és ez alapján vizsgáljuk a víz minőségét. Több tíz paramétert kell vizsgálni, de mindegyiket más gyakorisággal kell ellenőrizni – tudtuk meg Nyíriné Horváth Katalintól, a Pannon-Víz Zrt. technológiai osztályának vezetőjétől, aki azt is elmondta, hogy Győr-Moson-Sopron vármegyében a kutak egy vízbázisból kapják a vizet, amit egy monitoring rendszerrel folyamatosan ellenőriznek. Vizsgálják a kutakból kinyert víz minőségét, aztán a vízműtelepen van egy vas-mangántalanítási technológia, amit külön megnéznek, majd azt a vizet is vizsgálják, ami a vízműtelepet elhagyja.
Munkájuk itt nem ér véget, a településeken is vannak a hatósággal egyeztetett fogyasztási helyek, ahol állandóan vizsgálják a víz minőségét, de ugyanezeken a helyeken a népegészségügyi hatóság is végez ellenőrzést.
Mi lehet a vízben, ha elszíneződik?
Magyarországon jó minőségű az egészséges ivóvíz, de előfordulhat, hogy szennyeződés kerül bele, például csőtörés alkalmával, vagy valamilyen üzemzavar miatt.
- Ha sárgás, zavaros a csapvíz, minél hamarabb jelenteni kell a vízszolgáltatónál. Érdemes figyelni a szolgáltató felhívásait, hiszen ha probléma van a vízzel, első körben weblapjukon, közösségi oldalukon szokták tájékoztatni a lakosságot.
- Sajnos az is előfordulhat, hogy a lakások vezetékrendszere elöregedett, hibás, így hiába tiszta a csapvíz a településeden, de az otthoni vízhálózattal, vizesblokkal nem stimmel valami.
- Ha fehéres, zavaros a víz, lehet, hogy kosz vagy homok került a csövekbe. Ha az utcában másnál nem ilyen, akkor a lakás vízórája után lehet a probléma, érdemes szakembert hívni minél hamarabb.
- Előfordulhat, hogy fémes íze van a meleg víznek, esetleg fémes színe is, ebben az esetben a vízmelegítővel lehet probléma, érdemes ilyenkor is szakember segítségével feltárni a hibát.
A Pannon-Víz Zrt. 130. éves jubileumi filmje: