2025.01.07. 10:17
A Covid és az influenza egyszerre támad – A győri kórházban ismét látogatási tilalmat vezettek be
A győri kórház egyik osztályán látogatási tilalmat rendeltek el, egy helyi háziorvos pedig úgy számol, január 20-án várható a csúcspont, a legtöbb beteg. Covid és influenza egyszerre fertőz. Velünk él a covid 2025-ben is.
A győri kórház pulmonológiai osztályán január másodikától határozatlan időre látogatási tilalmat vezettek be, Az intézkedést a covid vírus okozta megbetegedések számának emelkedése indokolja. A járványügyi helyzet miatt egyébként az ország több pontján rendeltek el látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot.

Fotó: Csapó Balázs
Köztünk él a covid
– Amikor 2019-ben érkeztek a kínai Vuhanból, a covid gócpontjából a vészjósló hírrek, az egész világ nagyon megijedt – emlékezett vissza dr. Schmidt Péter győri gyermek-háziorvos . – Eleinte nagyon magasak voltak a halálozási adatok, aztán az oltóanyagok érkezésével egyre kevesebben betegedtek meg súlyosan. Most, 2025-ben azt kell mondanunk, a covid még mindig közöttünk él, sőt, az elmúlt hetekben belobbant a járvány.
A szamárköhögésről szóló cikkünket olvasta már? Kattintson a kiemelt szavakra, hogy megtudja, kik a legveszélyeztetettebb korosztály tagjai!
Csak a teszt a biztos
Dr. Schmidt Péter felhívta a figyelmet arra, hogy ezúttal
- a covid és az influenza egyszerre terjed, tüneteik hasonlóak,
- biztosan csak teszttel különböztethetők meg.
A fertőződés és az első tünetek közötti lappangási idő általában 5-6 nap, de szélsőséges esetekben akár rendkívül rövid vagy jóval hosszabb időszak, 2-14 nap is lehet. A hosszú lappangási idő, illetve a tünetszegény, enyhe lefolyás megkönnyíti a vírus terjedését. Vannak ugyanis olyan fertőzöttek, akiknél nem jelenik meg semmilyen tünet, és nem is érzik magukat betegnek.
Szagvakságtól hasmenésig
A tünetek között szerepelhet a száraz köhögés, láz vagy hőemelkedés, nehézlégzés. Korábban a szaglásvesztést és az ízérzékelés zavarát tartották a covid csalhatatlan tünetének, azonban a vírus egyes variánsai között ezek a tünetek ritkábban fordulnak elő. Hányinger, hányás, hasmenés is lehet a betegségek velejárója, súlyos esetben pedig légzési nehézség, légszomj, mellkasi nehézség.
Vízkereszttől számított két hét
Dr. Scmidt Péter kérdésünkre elmondta, a covid egészen biztosan nem fog már olyan drámai adatokat produlálni, mint kezdetekben. Hozzátette, azok akik öt covidoltást kaptak, enyhe lefolyással számolhatnak. A covid és az influenza okozta duplajárvány esetén számításai szerint január 20-án tetőznek a legmagasabb számok.
– Január 6-án, vízkeresztkor mentek vissza a szünet után iskolába és óvodába a gyerekek, sok felnőtt töltötte az ünnepeket otthon családi körben. Ezen a napon indulhat el a járvány terjedése, innen számolva két hét múlva, január 20-án lehetnek a legtöbben betegek – számolt a szakember.
Nem késő oltani
A házi orvos elmondta, 2024 utolsó negyedében kiemelten fontosnak tartották kollégáival az influenzaoltások jelentőségét hangsúlyozni. Lapunk kérdésére hozzátette, még most sem késő az influenza elleni oltást beadatni. Főleg a krónikus betegségekben szenvedők számára ajánlja: magas vérnyomás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegség, légzőszervi betegség, daganatos betegség esetén érdemes beadatni.
Köhögés, tüsszentés
Az influenza és a covid is cseppfertőzéssel terjed, vagyis a betegség tüsszentéssel, köhögéssel, a használt zsebkendő megérintésével fertőzhet. Szexuális úton a vírus nem terjed, azonban fontos kihangsúlyozni, hogy nyállal igen. Az influenza és a covid továbbá különböző felületeken akár napokig is életképes maradhat, akár az állatok szőrén is megtelepedhet és átkerülhet az emberekre, de a fertőződés lehetősége igen alacsony. A vírus terjedésének elsődleges formájának tehát továbbra is a cseppfertőzést tartják.
„A súlyos légúti infekciók (influenza, RSV, Covid) okozta megbetegedések előfordulási gyakorisága ugrásszerűen emelkedik, ezért a győri kórház január 7-től szigorította a járványügyi intézkedéseket. A részletekről ITT>> olvashatnak.