2024.12.25. 14:35
Négy órán át záporoztak a bombák – Vért, könnyeket és sírokat hozott a karácsony Kónyban
Gyász, könnyek, vér, halottak és temetés – ez jutott a kónyiaknak 1944 tragikus karácsonyán. Nyolcvan évvel ezelőtt, december 22-én szovjet bombázók szórták gyilkos terhüket a falura a tragikus karácsonyon, megölve tizennégy embert. Civileket, katonákat, gyerekeket. Az áldozatok neveit kőbe vésték és emléktáblát emeltek a faluban. Figyelmeztetésként, hogy a háborúknak nyertesei nincsenek, csak vesztesei. Túlélők és halottak, sírok és emléktáblák maradnak a pusztítás után.
Gyásznapja Kónynak 1944. december 22-e, a nyolcvan évvel ezelőtt tragikus karácsony. Azon a nyolcvan évvel ezelőtti tragikus karácsonyon a kónyiak virrasztottak, sirattak és temettek, mert falujukra „lesújtott a történelem”. 1944. december 22-én este hat óra körül szovjet repülőgépek jelentek meg a levegőben és sztálingyertyák világították be a községet. Az emberek menekültek. Kik a ház mögött ásott bunkerekbe, kik a pincékbe, kik a hanyba, a kertek alá. A bombázók nagy morajjal jelezték érkezésüket és este hattól tíz óráig szórták gyilkos terhüket.
Tragikus karácsony Kónyban
– Falunkban bevonulási központot állítottak fel abban az időben. Nagyon sok katonát szállásoltak be hozzánk, és katonai járművekkel volt tele a település. Ott sorakoztak a vasútállomáson, a vásártéren, és tragédiánkra jó néhány tankot a házak között, az udvarokon parkoltattak. Ez volt az oka, hogy a szovjet repülők ilyen véres pusztítást végeztek a községben. Ráadásul – elődeink úgy mesélték – a befagyott hanyi vizek csillogását a sztálingyertyák fényében a pilóták repülőtérnek vélték, és oda is szórták bombáikat – idézte fel a falubeliek visszaemlékezései alapján a tragédia napját Enzsöl Imréné nyugdíjas pedagógus, Kóny múltjának kutatója.
A szovjet gépek tizennégy embert öltek meg.
- Dömötör Erzsébet 18 éves leányt a hanyban érte gyilkos repesz.
- Egy 65 éves asszony, Hegedűs Imréné a házában halt meg, miközben imádkozott.
- Fritz Müller 24 éves német altiszt a faluban kapott halálos sebet.
- Tizenegyen egy Győri utcai ház pincéjében lelték halálukat. A 67 éves Horváth Imre, 59 éves felesége, egyéves unokájuk, Tivadar, rokonuk, a 19 éves Horváth Artúr. Ott halt meg hat magyar katona: Nagy Mihály, Szűcs József, Szabó Sándor, Ipacs Béla, Nagy János, Fónay Valér és Fónay hadnagy hétéves fia, Imre.
– Megbénult, összetört és karácsonykor temetett a falu. Nagy volt a részvét és az összefogás, az emberek siettek a bajbajutottak segítségére. A mesteremberek a romos házak helyreállításán dolgoztak, a rokonok, szomszédok igyekeztek lelki vigaszt nyújtani azoknak, akik elvesztették hozzátartozóikat – jegyezte meg Enzsöl Imréné. – Idős kónyiaktól tudom, hogy a borzalmas pusztítás, a tizennégy halálos áldozat híre letaglózta a kónyiakat. A háború utáni évtizedekben nem nagyon beszéltek öregjeink a történtekről. A rendszerváltás után nyílt meg az emlékezet.
Vasárnap emléktáblát avattak Kónyban, melyre az áldozatok neveit vésték. Márkus Andrásné Kiss Piroska kezdeményezte, az önkormányzat pedig támogatta javaslatát. A Győri utcában áll az emlékmű, a ház mellett, melynek pincéjében Horváthék szörnyethaltak.
Márkus Andrásné keresztszülei iránti tiszteletből gondolt a tábla elhelyezésére.
– Keresztszüleim kisfia és keresztapám szülei lettek a bombázás áldozatai. Keresztpapám, Horváth Tihamér és keresztmamám, Hamar Mária nem tartózkodtak otthon éppen, így menekülhettek meg. A fájdalmas látvány fogadta őket lebombázott házuknál, amikor hazaértek. A keresztszüleim végtelenül kedves, szeretetre méltó emberek voltak, de mindig szomorúak. Gyerekként nem tudtam ennek az okát, aztán később, amikor hallottam a szörnyűségről, mindent megértettem. A tragédiáról soha nem beszéltek, magukba rejtették a fájdalmukat, csak az arcukon a bánat, az árulkodott, hogy milyen kínokat éltek át. Később tudtam meg azt is, hogy a kis Tivadart a nagymamája szorította magához, próbálta védeni a testével, együtt találták meg őket – mondta Márkus Andrásné. Úgy gondolta, irántuk való tiszteletből és szeretetből kezdeményezi a tábla felállítását és a megemlékezést az áldozatokról. – Szerettem volna a falu figyelmét is felhívni arra, mi történt itt nyolcvan évvel ezelőtt. És hogy tudjanak az utánunk jövő generációk is Kóny 1944-es fájdalmas karácsonyáról.
Az emléktáblát tehát a kónyi önkormányzat támogatta, Szabó József készítette el. Az avatón Aller Imre polgármester mondott beszédet. Azt hangsúlyozta, a kőbe vésett nevek figyelmeztessék az emberiséget, hogy a háborúknak nincsenek győztesei, csak vesztesei, túlélői és áldozatai. A polgármester is utalt rá: az emlékmű az előtt a ház előtt áll, amelynek biztonságosnak vélt pincéjében a legtöbben lelték halálukat. – Itt változott pillanatok alatt a pince boltozata sírbolttá. 1944. december 22-én a sztálingyertyákkal megvilágított égből falunkra lesújtott a történelem. A mai naptól fejet hajthatunk az áldozatok emléktáblája előtt. A háborúnak estek áldozatul, nyugodjanak békében, emléküket megőrizzük! – tette hozzá. Az avatórendezvényen közreműködött a kónyi Erkel Ferenc Énekkar Veér György karnagy vezetésével.
– 1944. december 22-e községünknek borzalmas napja volt, a gyász napja. Nagy tisztelet és köszönet jár mindenkinek, akik az emléktábla felállításában közreműködtek. Az áldozatok emlékét megőrizzük. Ez a tábla emlékeztessen mindannyiunkat arra a mérhetetlen szenvedésre és veszteségre is, amit elődeink átéltek és elszenvedtek a világháború alatt. Fejet hajtunk őseink, a falunk előtt – jegyezte meg Enzsöl Imréné helytörténész.