2024.12.10. 14:30
Ladács Fanni, a győri színész hallgató kórházban gyógyulóknak segít
Ladács Fannit, a Győri Nemzeti Színház egyetemi hallgatóját tavaly a Dráma a Szalonban szereplése után láthatták többek között a karácsonyi műsorban, illetve idén a Jókai című ifjúsági darabban. Sokan nem tudják róla, mert eddig nem beszélt önkéntes felolvasásairól, de rendszeres vendége a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház kórtermeinek. Ladács Fanni nem csak a gyerekek arcára csal mosolyt és feledteti el velük egy kis időre a bent töltött időt, de az ő szíve is megtelik szeretettel. Azt vallja: Jó adni, mert ezzel még többet kaphatunk.
Mesékkel csal mosoly a gyerekek arcára a Petz-kórházban Ladács Fanni egyetemi hallgató, a Győri Nemzeti Színház növendéke. Fotó: Nagy Gábor
Ladács Fanni a Kaposvári Egyetem duális képzésének negyedéves hallgatója, két éve tölti gyakorlatát a Győri Nemzeti Színháznál. – Amikor először Győrbe érkeztem az az érzés fogott el, mintha jártam volna már itt és a jövőben is lesz itt dolgom. Nagyon megszerettem a várost és a Nemzeti Színház társulatát. Apró kis faluból származom, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből, ami az ország másik csücske, viszont olyan szerencsés vagyok, hogy megadatott, két helyen is tölthetem a gyakorlati évemet: Nyíregyházán és Győrben. Ez olykor hátrány, mert a két város igen messze van egymástól, így sok időmet elveszi az utazás – mondta el Ladács Fanni, aki ha talál néhány szabad órát a feszes időbeosztásában, jótékony cselekedettel tölti.
– Amíg Budapesten éltem részt vettem az Olvass te is egy mesét programban, örömmel jártam a kórházakban gyógyuló betegekhez olvasni. Azóta ez megszűnt, így Bellai Eszter operaénekes, énektanárnőmtől érdeklődtem, hogy Győrben van-e erre lehetőség. Mivel a fia és férje is orvosként dolgozik, segítettek összekötni a Petz-kórházban működő Lurkó Alapítvány csapatával. Néhány nap múlva hívott is Zajovicsné Vizer Bernadett, az alapítvány vezetője, hogy tárt karokkal várnak – fejtette ki Fanni, aki két éve UNICEF tag is.
Ladács Fanni mesékkel gyógyítja a gyerekek lelkét
– Első alkalommal egy Lurkós segítő vezetett körbe a gyermek ambulancián, kórteremről kórteremre jártam. Ha kérték meséltem, beszélgettem a gyerekekkel. Később három kamasz lánnyal hozott össze a sors, szinte azonnal megnyíltak nekem és több mint egy órát csacsogtunk. A látogatásom végén ők is kértek egy mesét. Később megtudtam, hogy ők már egy hete a kórházban töltik a napjaikat. Előttem senkivel sem voltak hajlandóak beszélgetni, nekem viszont sikerült megtörnöm a jeget – összegezte élményeit Ladács Fanni. Későbbi látogatásai során játszóházban mókázott egy másfél éves aprósággal, illetve akinek kellett a házifeladatban is segített. Saját, gyermekkori tapasztalatai miatt is tartja fontosnak, hogy ellátogasson a kórházba a kicsikhez.
Saját tapasztalatok miatt segít a kórházakban
– Kamaszkoromban sok kisebb-nagyobb baleset ért, ami miatt többször kórházba kerültem. Jól tudom milyen érzés az amikor egyik porcikám sem kíván a kórházi betegágyon feküdni, kisebb gyereknek ez talán még félelmetesebb lehet. Én szerencsés voltam, mert amennyit lehetett édesanyám mellettem volt. Viszont láttam, hogy sokan egyedül voltak, ritkán látogatták a szüleik. A meseolvasással, ha csak néhány percre is, de ki tudnak szakadni abból az élethelyzetből, amiben vannak. Saját történetemmel remélem példát tudok mutatni és ösztönözni másokat arra, hogy tegyenek valami jót a hétköznapokban, ami megtölti az ő szívüket is szeretettel – emelte ki a győri színész hallgató.