Elmondták véleményüket

2024.12.19. 15:20

Közmeghallgatás Csornán – Erzsébet királyné utca, hulladékhegyek, utak, járdák, parkolók – Fotók, videó

A kis-csornai hulladékhegyek egyelőre maradnak, derült ki a csornai közmeghallgatáson. Nincs olyan illetékes hatóság, vagy szerv, amelyiknek joga lenne a magánterületen rendet tenni. A közmeghallgatáson elhangzott, hogy az ingatlanok tulajdonosait már többször megbírságolták, de hiába.

Közmeghallgatást tartott Csorna képviselő-testülete szerdán a városházán. A közmeghallgatás fontos témája az Erzsébet királyné utca folyamatban lévő felújítása volt, de számos más, közérdekű ügyben is felszólaltak a helyiek. Volt szó a "kórházközről", járdákról, parkolókról, a kis-csornai hulladékhegyekről, balesetveszélyes városrészekről. 

Közmeghallgatást tartott a csornai önkormányzat. Az Erzsébet királyné utcáról is szó volt.
Kiss Ottó több témában is elmondta véleményét a közmeghallgatáson. Fotó: Cs. K. A.

 

Közmeghallgatás Csornán

A közmeghallgatáson elsőként Háncs Károly volt önkormányzati képviselő, most polgármesteri biztos kért szót. Elmondta: az eltelt három és fél évtized alatt az elmúlt öt évben nagyságrendekkel nagyobb a város fejlődése, mint korábban volt. Sok feladat volt, ami nem annyira látványos, de nagy odafigyelést igényeltek. A sok kritika közül, melyek hol jogosak, hol nem azok, az előremutató javaslatokat szívesen fogadják és várják. Azokat azonban, melyek információhiány miatt, vagy szándékosan rossz indulatúak, nem tesznek jót a város életének. 

Kiemelte: sokan a fejlődés mögötti munkát nem veszik észre. "Én az elmúlt nagyjából egy hónapban sokkal többet tanultam, mint előtte a harmincnégy év alatt. Látom, hogy a háttérben mennyi energiát fektetnek be a városvezetők, a hivatal munkatársai, a bizottsági tagok, hogy a város szépüljön és előbbre jusson. Vannak külső körülmények, melyekről nem tehetünk. Kérem, hogy mindenki próbálja meg tisztelni azt a munkát elvégeznek"- fogalmazott Háncs Károly.

Az Erzsébet királyé utcáról elöljáróban dr. Bónáné dr. Németh Katalin polgármester elmondta, hogy a rekonstrukció elkezdődött, szakaszosan halad a kivitelező cég. Jelenleg a vasútállomás felé dolgoznak a munkagépek, leginkább a csapadékvíz elvezető rendszer felújításán.

A jelenlévők közül elsőként Kiss Ottó kért szót és azt kifogásolta, hogy a beruházást ismertető térképek az ígéret ellenére nem kerültek fel az internetre. Megnyugtatták, hogy pótolják a hiányt. Az egyik üzlet tulajdonosa arra kérdezett rá, hogy a kivitelezés során a bolt megközelítését meg tudják-e oldani? Kiderült, hogy igen. 

Baranyai Miklós a Park utca lakóit képviselve arról érdeklődött, hogy "mostoha" utcájuk számíthat-e fejlesztésre? Parkolók kialakítására, járdák építésére, a balesetveszély megelőzésére? 

- Balesetveszélyes az utcánk, évente több baleset is történik. Nincs gyalogjárda, a körülmények borzasztóak. A derékszögű kanyar elé és mögé fekvőrendőrt kellene telepíteni, mert nagy sebességgel járnak arra az autók. A járdára lenne lehetőség, lenne terület. Az utca murvázva van, ami nem huszonegyedik századi megoldás. A házak környéké mi rendezzük, virágosítjuk, de szeretnénk, ha a Park utcát úgy rendbe tennék, ahogy az egy városhoz illik-mondta Baranyai Miklós. A Palota sor épületeire is rákérdezett és megemlítette, hogy a házak homlokzata balesetveszélyes a lehulló vakolat miatt.

Dr. Bónáné dr. Németh Katalin válaszában kifejtette, hogy az illetékes hatóságok bevonásával keresik a megoldásokat a gondokra. Tervek, költségbecslések készülnek és a forrásokat is igyekeznek megtalálni. "Ott a csapadékvíz elvezetést is meg kell oldanunk. A mostani pályázati keretbe nem fért bele, de van egy előkészített tervünk. Mindig elmondom, hogy a fejlesztések előtt mindig a föld alatt kell rendet tenni, mert különben nem sokat érne. A Park utcában visszatérő téma a parkolók kérdése, ugyanakkor ott vannak a fák, ennyi vágjunk ki emiatt? A két dolog ütközik, de folyamatosan mérjük fel a területeket, hogyan lehet parkolókat építeni. A Park utcát komplexen kezeljük, ha elindítjuk a folyamatot, minden problémát egyszerre kezelni kell. Ha az alap elkészül, tudunk tovább építkezni"-tájékoztatott a polgármester.

A Palota sorról kifejtette: az épületekben van tulajdona az önkormányzatnak is és sok a magánszemély. Magánberuházáshoz a város nem tud hozzájárulni, de szorgalmazzák a beavatkozásokat. Mint kiemelte, vannak épületrészek, akár a másik oldalon is, ahol a tulajdonosok bevállalták a felújítást és azok szépek, ahogy dísze lehetne Csornának a kérdéses szakasz is.

Szabó Nándor arra kérdezett rá az Erzsébet királyné utcával kapcsolatban, hogy van-e olyan szándék a városban, hogy a különböző, oszlopsorokon vezetett kábeleket a föld alá vigyék. Sokat segítene a városkép rendezettségén az intézkedés. Dr. Bónáné dr. Németh Katalin elmondta, hogy a különböző beruházásoknál törekednek rá, hogy a föld alá vigyék a kábeleket.  

Kiss Ottó ismét szót kérve azt firtatta, hogy a járási bíróság felújítása miatt lezárt "kórházköz" mikor lesz ismét használható a gyalogosoknak? 

"Ígéretet kaptunk a megoldásra, de húzódik az ügy, a bürokráciára hivatkozva"-tette hozzá kérdéséhez. Kiss Ottó vetette fel azt is, hogy a Mártírok terén a galambürülék sok gondot okoz, "borzasztóan néz ki". Mit lehet kezdeni ezzel a helyzettel?"-kérdezte.

A polgármester reagált és úgy tájékoztatott, hogy sikerült beszerezni a hozzájárulásokat, kértek árajánlatokat és más nyomvonalon, de azon vannak, hogy 2025 elején megnyissák az átjárót. "A bürokrácia igaz, de nem nálunk akadt el. Most jutottunk el odáig, hogy beszereztük a vagyonkezelési hozzájárulást, hiszen idegen tulajdonon nem végezhetünk felújítást. A kórháztól, az államtól ezt beszereztük, az ajánlatkéréseket elküldtük. Remélem, hogy lesz értékelhető ajánlat és a jövő év elején nekiállhatunk"-jegyezte meg. A Mártírok terével kapcsolatban kiemelte: nehéz a helyzet, a galambokat ugyanis bántani nem lehet, de igyekeznek a megoldást megtalálni. 

Major András alpolgármester hozzátette: folyamatosan helyeznek ki galambbefogó ládákat, ami valamelyest segít a helyzeten. A könyvtár tetején műbagollyal próbálkoztak, de annak hangja zavarta a környéken élőket. "Lehalkították" a baglyot, mire visszatértek a galambok.

Horváth László azt kérte az önkormányzattól, hogy az Andrássy utcai járdát újítsák fel, mivel ott lehetetlen például gyerekkocsival eljárni.

Káldy Zoltán a Táncsics utcával kapcsolatban kérte a városvezetést, hogy tegyenek a balesetveszélyes helyzetek ellen. Sok ott a gyorshajtó, kihasználják, hogy az út egyenes és jó állapotú. Voltak ellenőrzések, de ennek ellenére is gyakori a gyorshajtás. Különböző megoldásokat javasolt a problémára. A polgármester úgy reagált, hogy megvizsgálják a lehetőségeket. 

A helyiek közérdekű témában tettek fel kérdéseket a közmeghallgatáson.

Hudyné Aller Andrea a kis-csornai városrész déli oldalán kialakult állapotokra hívta fel a figyelmet: az illegális autóbontásokra, az ebből fakadó szeméthegyekre, a környezetszennyező égetésekre, az elszaporodott patkányokra. 

- Környezetvédelmi, közegészségügyi problémáról van szó. Két olyan ingatlan van ott, ahol éveken át illegális autóbontó működött. Rendszeresen ürítették ki az autókból az olajat, ott maradt a sok hulladék, el kell viselnünk a patkányinváziót. A teraszunkon futkosnak. Rendszeresen égetik a gumit, a veszélyes hulladékot, amit el kell viselnünk. Gyűlik a szemét több telken is. Ez már tűrhetetlen, itt a vége! Eddig semmilyen megoldás nem született és ezt nem tudjuk elfogadni. Van-e olyan országos szerv, amelyik segíteni tud-hangsúlyozta Hudyné Aller Andrea.

A válaszokban elhangzott, hogy az önkormányzatnál ismerik a problémát, rendszeresen jelzik a helyzetet az illetékes hatóságoknak. Az ingatlanok tulajdonosait már sokszor megbüntették, bírságolták, aminek eddig nem volt visszatartó ereje. A gondot az okozza, hogy a jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy magánterületről bárki elszállítsa a hulladékot. A város jegyzője megemlítette, előfordult, hogy az ott intézkedő munkatársukat bántalmazták is a "felháborodott" tulajdonosok.

- A jelzések folyamatosan érkeznek, ugyanakkor a hatáskörök nem nálunk vannak-szögezte le dr. Bónáné dr. Németh Katalin. - Minden esetben továbbítjuk a hatóságoknak a bejelenéseket. Kimennek, gyakran milliókra büntetik a tulajdonost, aki csinálja tovább. Megoldás nem születik: mindenkinek van beleszólása, de nincs egy hatóság, amelyik komplexen kezelheti. Az ingatlanok végrehajts alatt vannak, a megoldás az lesz talán, ha valaki megvásárolja. Ez magántulajdon, történnek hatósági eljárások, ráterhelik a büntetéseket. Tudom, hogy várják a megoldást, de nekünk más eszköz nincs a kezünkben. Ez egy hosszú ideje tartó probléma. Egyetértek, hogy nem normális!

Szalainé dr. Németh Annamária jegyző hozzászólásában elmondta: a hatáskörüket nem léphetik túl, azon belül viszont mindent megtesznek.

- Megtesszük a feljelentéseket, a hatóságok eljárnak. Az ingatlanokon leginkább az illegális autóbontásból származó bírságok jelennek meg teherként a Nemzeti Adó-és Vámhivataltól. Kisebb részben a hulladékhatóság által kiszabott milliós bírságok. Több alkalommal történt ellenőrző kollégáimmal szemben fizikai atrocitás. Az ügyeket továbbra is csak saját hatáskörünkben tudjuk kezelni. Megtesszük a feljelentéseket. A probléma társadalmi, szociálpolitikai probléma. Aminek vetülése a mindennapi életünkre az, hogy nézni kell az ocsmány hulladékhalmot. Idegen területről az önkormányzat nem vitethet el hulladékot. Nagyon sok pénzt költ a város egyébként hulladék elszállításra. Ez egy kimeríthetetlen gödör. Teljesen azonosulok a problémát jelzőkkel, megértem, hogy nem elégedettek, mert a hulladék ott marad továbbra. Azt a tulajdonosnak kellene elvitetni. Nem fogunk olyan pályázatot nyerni, amely a magánszemélyek területéről való elszállítást támogatja. A jogszabályok sem teszik ezt lehetővé.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában