Elismerés

2024.12.22. 16:02

Empátiával gyógyít generációk óta – Dr. Szukhentrunk Ágnes gyermekorvost Emberi Méltóság Védelméért díjjal jutalmazták

Több évtizedes szolgálata során több ezer gyermek egészségügyi helyzetén javított, és közösségi szerepvállalása jelentős mértékben hozzájárult a társadalmi különbségek csökkentéséhez is. Kitartó munkája, empátiája és szakmai kiválósága révén méltán érdemelte ki a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól az Emberi Méltóság Védelméért díjat dr. Szukhentrunk Ágnes mosonmagyaróvári gyermekorvos.

Dr. Szukhentrunk Ágnes negyvenegy éve gyógyítja a mosonmagyaróvári gyermekeket. Az orvosi hivatáson felül, mindig szívügye volt a nehezebb helyzetben élő családok megsegítése, támogatása. Folyamatosan kapcsolatot tart civil szervezetekkel, és ezáltal 20 éve rendhagyó módon adományokból támogatja a családokat. Másfél évtizede pedig lelkiismeretesen, teljes odaadással látja el a Családok Átmeneti Otthona gyermekorvosi feladatait.

Gyermekorvosként több mint negyven éve segít dr. Szukhentrunk Ágnes.
Gyermekorvosként több mint negyven éve segít dr. Szukhentrunk Ágnes.
Fotó: Kerekes István

Gyermekorvos több mint negyven éve

A doktornő munkája messze túlmutat a megszokott orvosi feladatokon: nemcsak a gyerekek testi egészségére figyel, hanem támogatja őket a lelki és szociális nehézségeikben is. Az általa ellátott közösségek gyakran szűkös erőforrásokkal rendelkeznek, és ezen helyzetekben doktornő mindent megtesz, hogy biztosítsa a legjobb ellátást. 

– Egyértelmű volt a pályaválasztás során, hogy a gyógyító szakmát választja?

– Mindig is orvos akartam lenni. Rábaközben, Vitnyéden születtem, fizikai munkás szülők gyermekeként, a nagybátyám volt orvos. A gyermekeket mindig is szerettem, jobban megértettem magam velük, mint a felnőttekkel, könnyebben teremtettem velük kapcsolatot, így szinte egyenes út vezetett a gyermekgyógyászat felé. Sopronban a Berzsenyi Gimnáziumban érettségiztem, innen a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetemre kerültem. Az orvosi diploma megszerzése után Mosonmagyaróváron a Karolina Kórházban kezdtem dolgozni 1983-ban. Gyermekorvosi szakvizsgám után 1992-től látom el a mosoni házi-gyermekorvosi körzetet.

– Az elmúlt negyven év alatt sokat változott a gyermekgyógyászat is, ahogy a mosonmagyaróvári Karolina Kórház gyermekosztálya napokban szervezett félévszázados ünnepségén is elhangzott. Miben volt más akkor és napjainkban gyermekeket gyógyítani?

– A kórházban pályám elején nagyon sok súlyos betegséggel küzdő gyermek fordult meg. 

  • Ez a védőoltásoknak is köszönhetően mára sokat javult. 
  • Ahogy korábban, úgy most is vallom, hogy az enyhe hurutos betegségek nem feltétlenül igényelnek orvosi vizsgálatot. 
  • A meghitt családi közegben, odafigyeléssel meggyógyulna a gyermek. 
  • Fontos, hogy a szülő ráhangolódjon a gyermekére, megkérdezze, mi bántja, nem mindig a gyógyszer az, ami segíteni tud. Vallom, hogy a szülők töltsenek minőségi időt gyermekeikkel, a különféle okos kütyük sokszor viszik rossz irányba a gyermeknevelést. 

– Immár több évtizede fáradhatatlanul, odaadással és elkötelezettséggel dolgozik hátrányos helyzetű gyermekek egészségügyi ellátásán. Példaértékű munkája nem csupán az orvosi szakértelmet, hanem mély emberséget és szociális érzékenységet is tükröz. Másfél évtizede pedig ellátja a Családok Átmeneti Otthona gyermekorvosi feladatait.

– A hátrányos helyzetű gyermekek mindig is közel álltak hozzám. Hiszem, hogy a gyermekeket csak szeretettel lehet megnyitni, a szidás nem vezet sehová. Igyekszem személyre szabottan nyújtani segítséget, ami különösen fontos a hátrányos helyzetű családok számára. 2005-ben az akkor alakuló Családok Átmeneti Otthona vezetője, Kopf Katalin kérte a segítségemet. Az átmeneti otthonban élő gyermekek nehezen tudnak új környezetükben beilleszkedni, ahol akár heteket-hónapokat töltenek. A szorongásnak sok esetben már fizikai tünetei is vannak, a fej- és hasfájásig. Hosszú folyamat, amíg a családok az átmeneti otthonba kerülnek,  beláthatatlan, hogy addig milyen maradandó lelki sérüléseket szereznek. Ezekben a családokban a gyermekek is gyakrabban küzdenek ADHD-val, autizmussal. 

– Több évtizedes szolgálata során több ezer gyermek egészségügyi helyzetén javított, és közösségi szerepvállalása jelentős mértékben hozzájárult a társadalmi különbségek csökkentéséhez is. Generációkat gyógyított empátiával. Munkáját nemrég Emberi Méltóság Védelméért díjjal ismerték el. Mit jelentett ez Önnek?

– Nagy meglepetés és nagy megtiszteltetés is volt egyben, köszönöm Kopf Katalinéknak a felterjesztést. Nagyon szeretem a munkámat, ez éltet, nagyon szeretek a mosoni körzetben és a Családok Átmeneti Otthonában is dolgozni. Vallom, hogy ez a legszebb szakma! Sajnos azonban, hogy nem látom az utánpótlást, ami a gyermekgyógyászati rendszer átalakítását fogja maga után vonni.

Névjegy
Dr. Szukhentrunk Ágnes

Vitnyéden született, középiskolai tanulmányait Sopronban a Berzsenyi Gimnáziumban végezte. Budapesten a Semmelweis Orvostudományi Egyetem elvégzését követően 1983-ban a mosonmagyaróvári Karolina Kórházban kezdte meg gyermekorvosi pályáját. 1992. óta a mosoni körzet gyermekorvosa, 2005-tól pedig a Családok Átmeneti Otthona gyermekorvosa. 2021-ben Mosonmagyaróvári Város Kiváló Egészségügyi Dolgozó díjjal, 2024-ben Emberi Méltóság Védelméért díjjal ismerték el több évtizedes odaadó munkáját. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában