Hogy ismerjük fel?

2024.12.08. 13:19

Mikor bántalmazó egy kapcsolat? - Nem csak a fizikai erőszak számít

A nők többségét rokona vagy élettársa bántalmazza. De hol kezdődik a bántalmazás és hogyan ismerhető fel?

A nyakánál fogva megragadta, a fejét a falhoz ütötte és bezárta a lakásba. Mindezt egy soproni férfi követte el barátnőjével. Az indokok változatosak, mert belenézett a nő telefonjába, mert a nő számon kérte miért kap más nőktől meztelen képeket, vagy mert felhívta a férfi feleségét. Az eset odáig fajult, hogy a nő csak a férfi társaságában hagyhatta el a lakást.  A Nők elleni erőszak felszámolásának világnapja kapcsán utána jártunk hol kezdődik a bántalmazás és hogyan kérhetnek segítséget az áldozatok.

A nők többségét aktuális vagy volt partnere bántalmazza. A fizikai erőszak mellett a verbális bántalmazás sem elhanyagolható.
A nők többségét aktuális vagy volt partnere bántalmazza. A fizikai erőszak mellett a verbális bántalmazás sem elhanyagolható.
Fotó: Mediaworks Archívum

Bántalmazás nem csak ököllel

A téma kapcsán fontos kiemelni, hogy nem csak fizikai bántalmazás létezik.

– A verbális bántalmazás, ugyanolyan valóságos, mint egy fizikai pofon. Hasonló agyterületek aktiválódnak mindkét esetben. A különbség az, hogy a szóbeli kevésbé azonosítható- mondta el Kajdi Zsuzsanna mentálhigiénés szakember. – Gyakran akaratlanul is megbántjuk egymást.

 Bántalmazásról viszont akkor beszélhetünk, ha ez ismétlődő jelleggel fordul elő egy kapcsolatban, a fájdalom okozás a célja és valamilyen szándék áll mögötte.

 Ez lehet tudatos fájdalom okozás vagy tudattalan kényszer is, például a bántalmazó azért becsmérli a párját, hogy ezzel a saját önbizalmát növelje.

A bántalmazó környezethez szokott nőkben gyakran fel sem merül, hogy ami velük történik nem normális - mondta el Kajdi Zsuzsanna mentálhigiénés szakember.
A bántalmazó környezethez szokott nőkben gyakran fel sem merül, hogy ami velük történik nem normális - mondta el Kajdi Zsuzsanna mentálhigiénés szakember. 
Fotó: Mediaworks Archívum/Nagy Gábor

Miért nehéz kitörni az áldozatnak?

Kajdi Zsuzsanna kiemelte különösen nehéz helyzetbe vannak azok a nők, akik bántalmazó környezetben szocializálódnak, mivel gyakran fel sem merül bennük, hogy ami történik az nem normális.

– Fontos az önreflexió, hogy megvizsgáljuk, hogy amit a másik mond az azért fáj nekem, mert ő ezzel bántani akar vagy azért mert én magam vagyok érzékeny arra a témára. Természetesen a valóságban az is előfordul, hogy mindkettő igaz és a másik a gyenge pontunkat használja arra, hogy fájdalmat okozzon.

A verbális bántalmazás gyakori elemei:

  •  leértékelés,
  • sértegetés, 
  • megalázás, 
  • nevetségessé tétel,
  • vádaskodás, 
  • hibáztatás, 
  • fenyegetés, 
  • megfélemlítés, 
  • zsarolás 
  • és zaklatás.

Fájdalom szavak nélkül

–A némaság is része lehet ennek, a megsértődés, ignorálás, bűntudat kellés ugyanúgy a bántalmazás repertoárjába tartozik. Ez is egyfajta megleckéztetése a másiknak, ahol kommunikáció helyett azt várjuk, hogy ő találja ki mi a problémánk. Ezzel ugyanúgy fájdalmat lehet okozni, mint szavakkal vagy ököllel.

A bántalmazásból különösen nehéz kitörni, mivel az áldozatok önbecsülését teszi tönkre a helyzet. Gyakran a környezet sem segíti elő a változást, a bántalmazottak gyakran találkoznak olyan megjegyzésekkel mint „nem érted a viccet” vagy „túl komoly vagy”. 

Ingyenes segélyhívó szám kapcsolati erőszak áldozatainak:  +3680/205520

Az Országos Kríziskezelő Információs Telefonszolgálat a hozzátartozók közötti erőszak (párkapcsolati erőszak, a gyermekbántalmazás, illetve a háztartáson belül a rokonok, családtagok által elkövetett erőszak), a prostitúció és emberkereskedelem áldozatainak segítésével foglalkoznak. Krízishelyzetben titkos menedékhelyen történő azonnali elhelyezésben is segítenek.

Meghallott néma segélykiáltás

Néhány éve a magyar rendőrség is bevezette azt a segítségkérő jelzést, amellyel a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek akár némán is jelezni tudják, hogy veszélyben vannak. Augusztus közepén Kaposváron egy fizikai bántalmazásoktól sem mentes kapcsolatból kiutat kereső nő használta a jelzést, hogy segítséget kérjen egy ruhabolt eladójától. 

A nemzetközileg ismert néma segélykérő jel.
A nemzetközileg ismert néma segélykérő jel.
Forrás: police.hu

Az áldozat az agresszor jelenlétében mindössze ennyit mert tenni, de ez épp elég volt ahhoz, hogy az eladónő megértse a helyzetet, és feltűnés nélkül hívja a rendőrséget. A hatóságok pár perc múlva már a helyszínen is voltak. A 23 éves férfit elfogták, majd kapcsolati erőszak megalapozott gyanúja miatt kihallgatták, őrizetbe vették, és a megelőző távoltartásról is intézkedtek.

Az üzlet kamerája rögzítette is az esetet:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában