Önzetlenül gondozzák a tömegsírt

2024.12.06. 17:36

1944. december 6-án érte Sopront az első amerikai bombázás - az áldozatok emlékét ma is őrzik

1944. december 6-án érte Sopront az első amerikai bombázás. Dr. Németh Alajos paptanár a Sopron könnyes-véres dátumai című könyvében számolt be a borzalmakról. 310 áldozat nevét jegyezte fel. Tömegsírjukat önkéntesek gondozzák.

Dr. Varga Mária és Rácz Géza december 6-án minden évben mécsest gyújt a bombázás áldozatainak emlékére.

Fotó: Máthé Daniella

A Szálasi-kormány fővárosból történő evakuálását követően Sopronba tette át székhelyét. 1944. december 6-án 10 órától összeültek a jelenlévő országgyűlési képviselők és a kormány tagjai a városháza nagytermében. A 39 darab B-24-es bombázó 11 óra 23 perckor érkezett Sopron fölé és célba vették a városházát, valamint a pályaudvarokat. 95 tonnányi bombát dobtak le. A városházát nem találták el, az oda szánt bombákat a Szent György utca házai kapták. A pályaudvarokat és a vasút környékét azonban teljesen elpusztították. Sopron összesen kilenc légitámadást élt át, az első volt az 1944. december 6-iki. A bombázások közel kétezer emberáldozatot követeltek.

1944. december 6-án
Dr. Varga Mária nagy szeretettel gondozza dr. Németh Alajos sírját, aki Sopron könnyes-véres dátumai címmel könyvet írt az 1944. december 6-án kezdődött bombázásról. 
Fotó: Máthé Daniella

 Dr. Németh Alajos soproni paptanár szemtanúja volt a borzalmaknak, amiről Sopron könnyes-véres dátumai című könyvében számolt be. Sebesülteket látogatott, temetett, az elhunytakról pedig gondos feljegyzéseket készített. December 6-a után 310 halott nevét jegyezte fel. A katonák a Sopronbánfalvi Hősi temetőben hantolták el, a civil áldozatok nagy részét pedig a Szent Mihály temetőben, tömegsírban.

1944. december 6-án  több száz életet oltott ki a bombázás

- Ebben a tömegsírban 261-en nyugszanak, többnyire a december 6-i bombázás áldozatai. A nagybátyám, dr. Németh Alajos temette el a halottakat és őrizte meg az emléküket. Sokaknak hozzátartozója sincs már, évtizedek óta mi tartjuk rendben a sírt Rácz Géza egykori temetőgondnokkal. Lelkiismereti kérdés számomra, és szeretett nagybátyám iránti tisztelet is vezérel, hogy amíg erőnk engedi gondozott legyen a sír. Fiatal életeket oltott ki a bombázás, előttük lett volna a jövő - mondta dr. Varga Mária, miközben mécsest gyújtottak a pontosan 80 évvel ezelőtt elhunytak emlékére.

- Gézával együtt szeretnénk, hogy ez a 261 ártatlan áldozat akkor is "érezze a szeretetünket", amikor mi már nem leszünk. Mindketten benne vagyunk a korban, ezért úgy döntöttünk, hogy kúszó babérmeggyet ültetünk a sírra, ami négy-öt év alatt szép zöld szőnyeggé fog alakulni. Nem igényel majd különösebb gondozást, locsolni sem kell. Sokáig kerestük a megfelelő növényt, mígnem rátaláltunk a soproni Barabits Elemér által nemesített örökzöldre. Gyenge Álmoshoz fordultam, aki készséggel segített. Ő szerezte be és ültette el a nyolc növényt, amiért végtelenül hálás vagyok neki - mondta végezetül dr. Varga Mária.  

Dr. Németh Alajos, a Sopron könnyes-véres dátumai című könyvében így ír a bombázás okozta traumáról: "Egyetlen szándékom az volt, hogy megörökítsem az utókor számára a II. világháború utolsó hónapjainak Sopronban, az egyre inkább összezsugorodó parányi Magyarország ideiglenes "fővárosában" és utolsó "szabad" városában lejátszódó borzalmas eseményeit. Sokan az ősi Sopron, a "civitas fidelissima" falai közt, vagy annak környékén vesztették életüket, másokat a háború véres kezű fenevadja innen hurcolt el a harcterekre, vagy a haláltáborokba, hogy a legborzalmasabb körülmények közt idegenben végezzen velük. Az életben maradt hozzátartozók is a háború áldozatai. Azoknak a vére, ezeknek a könnye volt tengernyi. A vér elfolyt, a könnyek felszáradtak, de az emlékek megmaradtak."

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában