Szent Antal-­temető

2024.08.16. 06:55

Rongálás - A hősi halott katona sírját sem tisztelte a temetői tolvaj Csornán

Megrongálták egy második világháborús hősi halott, Karlányi Ervin sírját a csornai Szent Antal-­temetőben. Karlányi százados vaskeresztjét lefűrészelték és elvitték, de emléktáblája is eltűnt. Úgy tudjuk, jövőre exhumálják és Budapesten temetik el a katona maradványait.

Rongálás - A hősi halott katona sírját sem tisztelte a temetői tolvaj Csornán

Szalay Balázs (jobbra) és Leffler Gábor (mögötte), illetve a Rábaközi Hadisír Kutatók, Kálmán László, Lakatos Dávid és Bancsó Zsolt. Fotó: Cs.K.A.

A csornai Szent Antal-temető­ben mindkét világháború idején temettek el katonákat. Az el­esettek tisztelete azonban nem mindenki számára magától értetődő. Olyannyira nem, hogy például Karlányi Ervin repülő százados vaskeresztjét egyszerűen ellopták, és márványtáblája is eltűnt. A rendőrség indított eljárást, de nem állapított meg bűncselekményt. Szalay Balázs helytörténész és hadisírkutató barátai állnak helyt a közösség nevében és intézkednek megnyugtatóan Karlányi százados földi maradványainak ügyében.

Az első világháborús hősök sírjának többségére az évtizedek alatt rátemetkeztek, és a centenárium alkalmával csak néhány sírkövet sikerült megmenteni 

-  vázolta a temetőbeli helyzetet Szalay Balázs.

A Rábaközi Hadisír Kutatókat és a helytörténészt megdöbbentették a történtek. Fotó: Cs. Kovács Attila

– A második világháború végén mintegy harminc, Csornán elhantolt magyar katona nevét ismerjük, de mellettük közel nyolcvan német és számos szovjet harcost is itt temettek el. A magyar és a német katonák többsége a csornai kórházakban hunyt el, míg a Vörös Hadsereg katonái a környék harcaiban estek el. A kilencvenes években a németek és a magyarok többségét exhumálták. A temetőben maradt és névről ismert magyarok közül csupán egynek ismerjük a pontos nyughelyét. Ő Karlányi Ervin százados, akinek sírjáról néhány hete ismeretlenek erőszakkal eltávolították a keresztet. 

 

Szalay Balázs figyelmét tíz évvel ezelőtt Leffler Gábor hívta fel a százados sírjára, mely az 1919-es vörösterror áldozatainak sírhelye közelében található. A tanár-helytörténész kezdeményezésére 2017-ben diákok és a megyei hadisírgondozók rendbe tették a sírt és átfestették az emléktáblát. A közelmúltban azonban a kutató rossz hírt kapott: megrongálták a síremléket.

– A helyszínen magam is láttam, hogy lefűrészelték a vasból készült keresztet, és a névtáblának nyoma veszett. A rongálást írásban jeleztem Tóth Csabának, a temetőt üzemeltető Jószív kft. csornai kirendeltségvezetőjének, aki értesítette a rendőrséget. A helyszíni szemlén sem a vaskereszt hiányzó darabja, sem az emléktábla nem került elő. Néhány napja kaptam értesítést arról, hogy megszüntették az eljárást, mivel nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése – jegyezte meg Szalay Balázs. 

A hadisírkutatók gondozták a százados sírját, és minden évben gyújtottak gyertyát az emlékére. Képünkön Lakatos Koppány, Lakatos Dávid kisfia.

A síron most egy ideiglenes jel, kereszt van, melyet a Rábaközi Hadisír Kutatók helyeztek el. Lakatos Dávid elmondta a Kisalföldnek, hogy tudomása szerint jövőre a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóságának munkatársai exhumálják a százados maradványait, és a Fiumei úti sírkert 52-es parcellájában helyezik el. 

A hős katona, Karlányi Ervin - Karlányi Ervin 1913-ban született. Főhadnagyként 1940 októberében rövid időre román fogságba is került, amikor felderítő gépük eltévedt és román területen szállt le. 1942-ben léptették elő századossá, és kitüntették a Magyar Koronás Bronzéremmel. 1943-ban a Magyar Katonai Szemlében már jelent meg repüléshez kapcsolódó írása Tüzérrepülés az orosz harctéren címmel. Ebben az évben megkapta a II., majd az I. osztályú német Vaskeresztet. Rövid kitérő után 1944. január 1-jével helyezték át a gyalogságtól a légierőhöz. A közelfelderítő repülőszázadnál Kecskeméten szolgált megfigyelő századosként. Veszteségi kartonja szerint sebesülés következtében hunyt el 1945. március 25-én a Csornai Margit Kórházban. Két nappal később, a szovjetek csornai bevonulása előtti napon temették el. A kutatás során eddig nem került elő róla fénykép. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában