Szívtranszplantáltak találkozója

2023.07.08. 15:08

"Nekünk minden nap karácsony" - Károly több mint tíz éve él új szívvel Győrben

Győrben és környékén több szívtranszplantált személy él, mint az országos átlag. Többek közt ezért is döntött úgy a Szív a Szívért Alapítvány, hogy a szívtranszplantáltak országos orvos-beteg találkozó harmincadik jubileumi alkalmát Győrben rendezik. Az esemény egyik győri résztvevője, Bukovics Károly 2012-óta él új szívével.

Dániel Viktória

A győri Bukovics Károly új szívvel, boldogan, horgászás közben.

"Élni jó"

- Tizennyolc év alatt romlott le a szívem állapota. A pontos okát nem tudni, talán egy korábbi magas láz miatt. 2010-ben estem át az első szívtranszplantáción, ez a szerv két év után kilökődött, ezért újabb műtétre volt szükség. Ennek most már tizenegyéve és azóta hibátlanul ketyeg. Természetesen voltak nagy érzelmi hullámok, de a család, a barátok és az orvosi személyzet végig támogatót.

Volt, hogy napi 30-40 hívás érkezett ismerősöktől, hogy bátorítsanak és segítsenek. Most már csak előre nézek, hisz élni jó. A feleségemmel szoktuk mondani, hogy nekünk minden nap karácsony. Ma már nincs olyan, amit ne tehetnék meg, horgászom, motorozom, grillezek a barátokkal. Mindezért elképesztő hál az orvosi csapatnak, elképesztő hol tart az orvostudomány.

Egymillió forintos támogatás

Az éves konferenciának minden évben más várost ad otthont, így a résztvevők is mindig változnak. A szombati orvos-beteg találkozón, mely a többnapos élményekben gazdag program csúcspontja volt közel hetvenen vettek részt. Az egybegyűlteket Dr. Dézsi Csaba András köszöntötte, aki nem csak polgármesterként, hanem kardiológus főorvosként is üdvözölte a rendezvényt, és visszaemlékezett a győri szívkatéterezés kezdeteire is. Emellett a város nevében egymillió forinttal is támogatta a Szív a Szívért Alapítvány működését. 

Prof. Dr. Szabolcs Szilárd Zoltán szívsebész, a rendező Szív a Szívért Alapítvány elnöke elmondta az elnökségben a kezdetektől városmajori orvosok adják tovább egymásnak a stafétát.

Találkozópont

- Mindig igyekszünk az adott régióban élőket megszólítani, de vannak olyan résztvevők is akik évek óta minden találkozóra eljönnek. Ezeken a háromnapos alkalmakon turisztikai és kulturális programokkal várjuk a transzplantáción átesetteket. A kikapcsolódás mellett azonban fontos, hogy a betegek találkozzanak egymással, tapasztalatokat cseréljenek és kapaszkodókat adjanak egymásnak. A mai informális orvos beteg találkozón pedig bármilyen kérdést feltehetnek az érintettek, amikre mi szakemberek igyekszünk a legjobb tudásunk szerint válaszolni.  

Hozzátette dr. Hartyánszky István kollégája az elmúlt napokban végezte el 700. hazai felnőtt szívtranszplantációt. A járvány előtt 2019-ben a Semmelweis klinika volt Európa második legaktívabb szívtranszplantációs centruma, Magyarországa pedig a világ tíz legaktívabb nemzete közt volt e téren. Ez az jelenti, hogy egymillió lakosra vetítve hány ilyen típusú beavatkozást végeznek el, azaz mennyire hatékonyan tudják ellátni a transzplantációra szorulókat. A járvány óta mindkét rangsorban visszaesés tapasztalható ezen szeretnének javítani.

Fontos a prevenció 

- Ha végig nézek az egybegyűlteken nem tudom megmondani ki transzplantált és ki hozzátartozó. Az új terápiáknak köszönhetően ma már egyénes szabott kezelést adhatunk az embereknek – mondta el dr. Hartyánszky István a Magyar Transzplantációs Társaság elnökeként vett részt az eseményen. – Ezeknek köszönhetően az érintettek számára is biztonságosabb az eljárás. Ugyanakkor a legfontosabb még mindig az, hogy időben felismerjük a problémákat és jókor végezzük el a szükséges beavatkozásokat.

A gyermek szívtranszplantációról

Dr. Ablonczy György, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet szívközpontjának vezetőjével a gyermek szívtranszplantációról beszéltünk. 

- A fiatalok esetében kicsit más kihívásokkal nézünk szembe. Egyrészről bár a felnőttekéhez hasonló problémák okozzák a gondot, kicsit hosszabb várakozási idővel kell számolni a gyerekeknél. A helyzetet nagyban javította, amikor csatlakoztunk az Eurotransplanthoz, így azok, akiknek sürgősen szívre van szükségük felkerülhetnek egy nemzetközi listára is. Emellett a gyerekekkel a beavatkozást követően is kicsit máshogy kell foglalkozni.

A felnőttek tudatosabban készülnek a transzplantáció utáni életre, a fiatalok inkább visszaakarnak térni a „normál” életbe, sokszor el is utasítják a sorstárs kapcsolatokat. A tapasztalat viszont az, hogy hosszútávon igenis szükségük van rá, olyanokkal beszélgessenek, akik hasonló dolgokon mentek át, mint ők. Ezért szervezünk nekik különböző programokat és táborokat.
 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában