2023.06.02. 07:41
Életre kelt a sétahajózás Győrben - Mutatjuk a tarifákat - videó, fotók
Ínséges évtizedek után végre megélénkült a hajósforgalom a folyók városában. A töretlen fejlődéshez nagyobb közforgalmú kikötőre lenne szükség.
Ígéretes körülmények – Zeitler Álmos szerint a vendégkör bővül, a nyári foglalásaik biztatóak.
Fotó: Csapó Balázs
- Közel egy éve adták át a 30 milliárd forintból épített torkolati műtárgyat a Mosoni-Dunán Véneknél. Előtte a folyók városának hajózása haldoklott, akadtak olyan nyári időszakok, amikor a sárkányhajók és kenuk lapátja is súrolta a medert.
- Amikor a Kisalföld meghirdette népi kezdeményezését, a „Vizet a Dunába!” kampányt tizenegy ével ezelőtt, emlékezetes fotót készítettünk az alacsony vízszintről a Kossuth híd alatt. Szerkesztőségünk munkatársai és lokálpatrióták térdig érő vízben álltak sorfalat a híd alatt; a szemléletes pillanatkép akkor bejárta az országos sajtót is.
- Ugyan kerek évtizedet kellett várni a pozitív változásra, ám az elmúlt esztendőben fellendült a hajósélet Győrben. Hajózással foglalkozó, győri beszélgetőpartnereink mindannyian ígéretesnek tartják a jelenlegi helyzetet.
Élmény az átkelés a véneki zsilipen
„1988 óta hajózunk. Rengeteget vártunk arra, hogy végre használhassuk a folyók adta lehetőségeket Győrben. Egyre többen érdeklődnek a sétahajózás iránt. Főleg az egyórás kirándulásainkat keresik sokan, de szervezünk hosszabb utakat is, akár Gönyűig. A nagy Dunáig vezető úton az átkelés a zsilipen külön élmény a véneki torkolati műtárgynál” – kezdte Templa Attila, a Zátony ügyvezetője. Utóbbi családi vállalkozás 2006 óta vezet sétahajózásokat a városban.
„Azt tapasztaljuk, hogy a Győrbe költözött családok és a turisták részéről nagyobb az érdeklődés a hajózás iránt, mint a tősgyökeres helyiek részéről. Pedig a víz szeretetét érdemes továbbadni Győrben, különösen a kicsiknek” – hallottuk.
Életre kelt a sétahajózás Győrben - fotók: Csapó Balázs
Már nem törnek a propellerek
„Valóban ég és föld a különbség, mióta átadták a torkolati műtárgyat Véneknél, a vízszint 2,5 méteren stabilizálódott. Ez városkép szempontjából sem utolsó, s így a vendégeink sem érzik azt, hogy gödör alján hajókázunk a történelmi negyedben. A vízszintszabályozás előtt az is nehezítette a városnéző túrákat, hogy a kormányosnak gyakran szlalomoznia kellett és figyelnie a zátonyokat a vízben. A révfalui híd alatt nem volt mindegy, hogy hol haladtunk át. Ezen a szakaszon gyakran törtek a propellerek, sérültek a hajók. Szerencsére ez már a múlté” – mondta Zeitler Álmos.
A RedWater motorcsónak-kölcsönző és extrémvízisport-bázis tulajdonosa szerint a vendégkör bővül, a nyári foglalásaik biztatók. Igaz, továbbra is szükség van a győri hajózási lehetőségek népszerűsítésére, a kikötői infrastruktúra fejlesztésére. Az e-motorral szerelt hajók hódításának az szab gátat, hogy jelenleg nem biztosított az aksik újratöltése a rakparton.
Kell egy nagyobb kikötő
Hasonlóan vélekedik Horváth Zoltán, a szintén győri Szálka Hajó tulajdonosa. „Győrben óriási múltja van a hajózásnak, a XIX. század végén évente több mint 400 gőzhajó fordult meg a városunkban, amelyek többnyire gabonát szállítottak. Már csak ezért is örömteli, hogy esély nyílt a hajózás reneszánszára. Ahhoz, hogy a fejlődés töretlen maradjon, két dolog nélkülözhetetlen. Egyrészt nagyobb közforgalmú kikötő létesítése, ezt célszerű volna a Dunakapu tér szomszédságában kialakítani.
Ha ez megvalósulna, akár a Bécs és Pozsony között menetrend szerint közlekedő, modern katamaránok is útba ejthetnék Győrt. Tudomásom szerint erre vannak már tervek. Emellett érdemes volna reklámozni, hogy újra élmény a hajózás Győrben, csodálatos a látvány a Mosoni-Duna vagy a Rába közepéről a folyók városára” – hallottuk Horváth Zoltántól.
Tarifák
Győrben egyre színesebb attrakciókat kínálnak a hajózással foglalkozó vállalkozások. A kínálat a borvacsoráktól a jogosítvány nélkül vezethető hajók kölcsönzésén át az idegenvezetéssel egybekötött túrákig terjed. Átlagos, egy órán át tartó sétahajózás gyerekeknek 2500-3000, a felnőtteknek 3000-3500 forintba kerül.