2021.10.18. 08:26
Szomorú adat – A nők harmada sem vesz részt mammográfián Győrben
Sokan futottak az életért vasárnap. Az indulók rózsaszínben vállaltak szolidaritást a mellrákkal küzdőkkel.
20211013 Győr A mellrákkal küzdő nőkért szolidaritási futást rendeznek Győrben, Képen: Kulcsár Nárcisz, Dr. Drozgyik András, Dr. Zaupper Irén, Fotó: Csapó Balázs CSB Kisalföld
Fotós: Csapó Balázs
Szimbolikus futás
„Negyedszerre rendeztük a győri pink futást és sétát. A prevencióra hívtuk fel a figyelmet és adományokat gyűjtöttünk az Esély a Gyógyulásra Rákbetegek Győri Egyesületének. Az Aranypart II-ről indulva szimbolikusan futottunk a belvárosba. Így mutattuk meg, hogy semmilyen kórt nem szabad szégyellni. A mellrákot sem” – kezdte Kulcsár Nárcisz szervező. A Széchenyi-egyetem matematika oktatója személyesen érintett az ügyben.
„Édesanyám küzdött a mellrákkal, gyerek voltam, amikor megbetegedett. Szerencsére akkor meggyógyult és fel tudott nevelni. Anyukám már nincs közöttünk, de mindig szívemen viselem a mellrák elleni küzdelmet” – hallottuk.
Futással a mellrák ellen - Fotók: Csapó Balázs
Kevesen mennek szűrésre Győrben
A nők egyik gyakori daganatos betegsége az emlőrák. Minden hetedik nő szembesül a diagnózissal élete során világszerte. „A gyógyulás esélye annál nagyobb, minél korábban ismerjük fel a beteg sejteket. Így óriási jelentőségű a szűrővizsgálatokon való részvétel” – kezdte dr. Drozgyik András, aki naponta operál emlőrákkal küzdő pácienseket a Petz-kórházban.
Hazánkban a 45-65 év közötti nők 2001 óta vehetnek részt emlőrákszűrésen; mégis fájóan kevesen élnek az ingyenes lehetőséggel Győrben. „Országosan sem túl jó a mellrákszűréseken való részvétel aránya, ez 40 százalék körül mozog. Győrben azonban kevesebb mint harmada jön el azoknak a nőknek, akik meghívót kapnak mammográfiára. Utóbbi picit kellemetlen, ám egészségre veszélytelen vizsgálat” – közölte Dr. Drozgyik András.

85 százalék esély az életre, ha...
A Petz-kórház sebésze kiemelte: „korai diagnózis és megfelelő kezelés mellett több mint 85 százaléknyi esély van arra, hogy az emlőrákkal küzdő páciens öt év múlva is életben legyen”.
A nők érthetően félnek attól, hogy elveszítik a mellüket. Az emlőmegtartó műtétre akkor van leginkább mód, ha korán felfedezik a rákot, vagyis a szűrésen való részvétel e tekintetben is elemi tényező. Dr. Drozgyik András szerint kutatás igazolja azt, hogy az emlőrák diagnózisa után nagyobb eséllyel gyógyulnak azok a nők, akik nem mondanak le a mindennapi mozgásról. Számukra a futást ajánlják a szakemberek.

Anyagilag is borzasztó
„Amikor 25 éve beteg lettem, stigmát jelentett a mellrák. E téren érezhető némi változás, de a sorstársaknak a mai napig fájó pont, hogy nem beszélhetik ki a fájdalmukat. A barátok nem mernek kérdezni, rosszabb esetben elfordulnak tőlük. Egyesületünk fő célja, hogy a mellrákkal küzdő nők közös támaszra találjanak és egymást segítve gyógyuljanak” – mondta Dr. Zaupper Tamásné Irén.
Minden rákos betegség anyagilag is próbára teszi a családokat. Az emlőrákkal küzdő nők között többen vannak, akik kisgyereket nevelnek, az ő helyzetük még nehezebb „Megdöbbentő, amikor a munkaadó értesül a betegségről, s nem áll ki vagy akár utcára is teszi munkavállalóját. Akik így döntenek, empátiából, emberségből megbuknak. Pedig sokszor egy-egy jó szó, cselekedet ad hitet a rákos betegeknek” – hangsúlyozta az Esély a Gyógyulásra Rákbetegek Győri Egyesületének elnöke.