2025.03.10. 11:30
Legfrissebb infók a száj- és körömfájásról - Meghosszabbították a korlátozásokat a fertőzés miatt
A szigorú járványügyi szabályosokat meghosszabbították a térségben. A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vadászati tilalom van és az állatkertek sem nyithatnak ki március 17-ig. Hamarosan leölik a járvány megfékezése érdekében a marhákat Bábolnán.

Száj- és körömfájás: elszállítják és megsemmisítik az állatokat.
Fotó: Krizsán Csaba
Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott az Agrárminisztériumban Pásztor Szabolcs országos főállatorvos és Lorencz András, az Országos Járványvédelmi Központ igazgatója a ragadós száj- és körömfájás vírus megjelenése okán. A több mint 50 év után ismét kimutatott vírus miatt az országos főállatorvos azonnali szigorú korlátozásokat jelentett be.

Március 6-án mutatták ki a vírust, de már 3-án betegek voltak az állatok
A 1400 szarvasmarhát tartó kisbajcsi telepen jelentkeztek vírus klasszikus tünetei: a magas láz, a levertség, a szájban és a lábvégeken pedig a jellegzetes hólyagos elváltozások. A tüneteket március 3-án vették észre, a helyi állatorvost pedig március 5-én értesítették. A telepen azonnal elrendelték a zárlatot és a korlátozásokat – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A Nébih laboratóriuma március 6-án este azonosította a vírust az állományban.
A ragadós száj- és körömfájás vírus utoljára 1973-ban fordult elő a hazai állományokban – közölte Pásztor Szabolcs, hozzátéve, hogy a betegség ragályos, minden párosujjú patásra veszélyt jelent.

Emberre nem veszélyes a száj- és körömfájás
Emberre nem veszélyes, de az érintett állományokban rendkívül súlyos gazdasági károkat tud okozni. Mivel nem lehet kezelni, ha egy állat is megbetegszik egy telepen, a teljes állományt fel kell számolni.
Az országos főállatorvos beszélt arról is, hogy a vírus bejutásának körülményeit illetően, illetve a telepről történő kijutások ügyében már folyik a hatósági vizsgálat.
3 napos zárlat és szombatig csak azonnali vágás lehetséges
Mind országosan, mind a Dunántúl teljes területére szigorú szabályozásokat vezettek be:
- Az járványkitörés gócpontja körül 10 km-es védőkörzetet állítottak fel,
- az itt található, a fogékony állatfajokat tartó telepekre legalább 72 órás zárlatot rendeltek el péntektől. Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyében a március 7-én elrendelt fogékony állatfajokra vonatkozó forgalmi korlátozást újabb 72 órával meghosszabbították március 12. éjfélig.
- Március 15-ig csak azonnali vágásra mehetnek innen állatok,
- a külföldi szállításokat teljesen felfüggesztették.
A 10 kilométeres körzeten belül minden, a fogékony állatokat tartó telepen mintát vesznek a hatóság szakemberei.
Vadászati tilalom a vármegyében
Győr-Moson-Sopron vármegyében vadászati tilalom lépett életbe, és minden vadfajból vérmintát kell küldeni a Nébih laboratóriumának.
Pásztor Szabolcs elmondta, hogy minden vérvizsgálat állami költségre történik. Ezen felül március 17-ig tilos minden, fogékony állatfajt bemutató rendezvényt felfüggesztettek a vármegyében, a fogékony állatfajokat bemutató állatkertek nem fogadhatnak látogatóak. Tehát a győri állatkertnek is zárva kell maradnia még egy hétig biztosan.
A tetemeket Bábolnán semmisítik meg
Az országos főállatorvos közölte, hogy az érintett állatállomány felszámolása, és a tetemek biztonságos megsemmisítése megkezdődött. A Nébih ezzel kapcsolatban közleményt is adott ki:
A betegség rendkívül ragályos, ezért a jelenlegi járványügyi helyzetben a hatóságok a biztonságos ártalmatlanítás érdekében nem az állati tetemek távolabb eső hullafeldolgozóba történő szállítását, hanem a betegség kitöréséhez lehető legközelebb lévő megfelelő területen történő elföldelést alkalmazzák.
Az ártalmatlanítás Bábolnán – az ártalmatlanítással megbízott cég saját legközelebbi megfelelő területén – történik elföldeléssel, ami biztonságos és elfogadott módja a fertőzött szarvasmarhák ártalmatlanításának.
Bőnyön egy marhát sem temetnek el
Ugyan korábban felröppent a híre annak is, hogy Bőnyön semmisítik meg a fertőzött szarvasmarház tetemeit, de az említett bőnyi telephellyel is rendelkező ATEV Zrt. csak segíti a munkát.
– Cégünk, az ATEV Zrt. a hatóságokkal szorosan együttműködve, feladatából adódóan részt vesz a fertőzött állomány ártalmatlanításában azért, hogy a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedését megakadályozza. A mentesítésben részt vevő kollégáink és gépjárműveink egyéb helyszínekre nem szállnak ki. A megsemmisítésben részt vevő kollégáinkat speciális védőfelszereléssel látjuk el. Gépjárműveinket továbbra is folyamatosan fertőtlenítjük. A fertőzött alapanyagokat gyárainkba nem szállítjuk be. Az érintett állomány ártalmatlanítása egy közeli helyszínen történik, a hatósági kollégákkal együttműködésben – adták tájékoztatásul.