2025.03.12. 16:47
Legsúlyosabb büntetést kapta a magát ártatlannak valló kettősgyilkos
A Győri Törvényszék ítéletet hirdetett szerdán, az évtized perében. 40 év fegyházbüntetésre ítélték É. Imrét az eltűnt villanyszerelők megöléséért. A vádlott teljeskörű fellebbezést kért, mert ártatlannak tartja magát, így az ítélet nem jogerős. Talán a Győri Ítélőtáblán kerülhet végleges pont az ügyre.
Ma 3540 napja, hogy O. Vilmos váci villanyszerelő nyomtalanul eltűnt és 2538 napja, hogy a mosonmagyaróvári M. Zoltánt sem találják. Az eltűnt villanyszerelők meggyilkolásával lassan 7 éve vádolják a győri vállalkozót - É. Imrét - aki viszont kitartóan tagadja az ellene felhozott vádakat. Szerda reggel csurig megtelt a média munkatársaival és a hozzátartozókkal, joghallgatókkal a bíróság épületének nagyterme. Kamerák kereszttüzében hirdetett ítéletet a bíró.

- Két órát aludtam, a gyomromban dobog a szívem - mondta a tárgyalás előtt a Kisalföldnek M. Zoltánné Márti. Az ítélethirdetés előtt a folyosón még hozzátette, ha É. Imrét elítélik, már nem volt hiábavaló a férje halála.
Bíróság szerint az eltűnt villanyszerelőket megölték
A Győri Törvényszék ítéletet hozott: É. Imre bűnös a két villanyszerelő meggyilkolásában. Súlyos tettét előre kitervelten, aljas indokból és nyereségvágyból követte el, amiért dr. Bóka Tibor életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte, melyből legkorábban 40 év után szabadulhat. Emellett eltiltották 10 évre a közügyektől, valamint kötelezték a 14 és fél millió forint bűnügyi költség megfizetésére is. Ez tényleges életfogytiglan, mivel a vádlott elmúlt 67 éves. É. Imre végig csukott szemmel hallgatta dr. Bóka Tibor bíró ítéletét.
A szabadságvesztésbe beszámítják az előzetesben, majd letartóztatásban és bűnügyi felügyeletben töltött időt is. Azonban az elsőfokon eljáró Győri Törvényszék ítélete nem jogerős. Dr. Takács Róbert főügyész tudomásul vette, míg a vádlott és védője teljeskörű fellebbezést jelentett be.
Bűncselekmény hiányában továbbra is a felmentésemet kérem. Nem követtem el semmilyen bűncselekményt
– mondta É. Imre.
A négyszeresen minősülő emberölés szerencsére nagyon ritka, viszont így érthető a 40 év kiszabása a feltételes szabadságvesztésre. - Ez nem halálbüntetés, hanem szükséges döntés a bűnismétlés megakadályozásában. Hiszen a sértettek nincsenek itt, míg a vádlott igen - fűzte hozzá a bíró.
Megszületett a döntés - Elítélték az eltűnt villanyszerelők gyilkosát 2.galéria
Fotók: Csapó BalázsA hosszas, több mint négy órán át tartó bírói indoklást követően döntöttek a É. Imre letartóztatásának meghosszabbításáról is. Az ügyészség indítványozta a hosszabbítást, míg a védő és a vádlott enyhítést kért, hogy bűnügyi felügyeletben várhassa a másodfokú eljárást. A bíróság döntése szerint É. Imre a másodfokú, tehát a Győri Ítélőtábla döntéséig letartóztatásban marad.
A Győri Törvényszék indoklása
Tartozások miatt megszűnt az osztrák cége É. Imrének, majd magyar céget alapított. Továbbra is ingatlanok felújításával foglalkozott, főként Ausztriában. Mivel a vádlott nem tevékenykedhetett külföldön, a cég a gyermekei nevén volt, de a vádlott irányította a tevékenységet. Abda-Ikrény található zártkertjébe hordta a nagy mennyiségű építési törmeléket.
- Vádlottnak szüksége volt egy markolóra az építkezések során, ezért kitervelte, hogy béreltet egyet O. Vilmos váci villanyszerelővel, mivel ő a tartozások miatt nem tehette. A bager és a két lapát 22 ezer euró értékű volt. 2015 július 3-án hamis ürüggyel a kertjébe hívta Vilmost, azonban a mobilcella-információk alapján megállapítható, hogy a váci villanyszerelő még oda tartott, de azt a helyet nem hagyta el többet. A férfit É. Imre megölte, holttestét elrejtette - hangsúlyozta dr. Bóka Tibor.

Azonban azt nem lehet tudni milyen módon ölte meg O. Vilmost. A bíróság szerint viszont teljesen egyértelmű, hogy élet ellenes cselekmény volt. Ezután tovább közlekedett É. Imre a férfi autójával, több helyen is felvették a megyében, amerre járt. A Toyotát elvitte R. Antalhoz, majd elvitte később unokatestvéréhez Romándra. A hátsó kertbe egy fa alá állította be, amit senki sem látott, végül ezt a rendőrség M. Zoltán mosonmagyaróvári villanyszerelő eltűnése után találta meg.
O. Vilmos nyomozását bizonyítás hiányában megszüntették 2016-ban, azonban az áruház, ahonnan a markolót bérelték, feljelentést tett. Közben Magyarországon és Ausztriában is használta éveken keresztül a gépet É. Imre. Viszont minden nap végén le kellett takarni és elrejteni, hogy ne legyen szem előtt. A vádlott dolgozott egy osztrák milliomosnak, H. P. K.-nak, akit többször meg akarta hallgatni a bíróság, de egyszer sem jelent meg. Egy kastélyt újítottak fel nála, ahol M. Zoltán villanyszerelési munkákat végzett.
Kitervelt cselekmények és ölés
- A vádlott és a mosonmagyaróvári villanyszerelő kapcsolata egyre hűvösebb lett, ugyanis É. Imre nem fizetett, pedig a megrendelő odaadta neki a pénzt. 2018 húsvét előtt is 20 ezer eurót adott a győri vállalkozónak, amiből ki tudta volna fizetni a 11800 eurós tartozást Zoltánnak. Ennek ígéretével csalta az abdai telkére M. Zoltán, és még egy szivattyúbekötés is kért tőle a találkozó alkalmával. Viszont nem a kertnél találkoztak, hanem az abdai benzinkútnál, melyről videófelvételek is készültek. A bíróság álláspontja szerint a vádlottnak esze ágában sem volt fizetni, inkább attól szabadult meg akinek tartozott és nem a tartozástól - húzta alá a bíró.
A Győri Törvényszék határozata szerint előre kitervelte a cselekményt É. Imre, a mobiljait Salzburgban hagyta, de előtte a fontos számokat kiírta. Az első találkozó nem is jött össze M. Zoltán és a vádlott között március 30-án, mert a család kutyáját a bécsi klinikára kellet vinni, így másnap hajnalban (március 31.) találkoztak.
Megszületett a döntés - Elítélték az eltűnt villanyszerelők gyilkosát
Fotók: Molcsányi MátéÉ. Imre a reggeli találkozót már hajnalban előkészítette. A Fiatját kollégájához vitte, majd a másik autóját, amit a férfi használt szó nélkül elvitte. Az Opel Vectrával ment a villanyszerelő elé a benzinkútra, majd együtt mentek a hétvégi telekhez, ahol M. Zoltánt megölte, majd ismeretlen helyen elrejtette.
É. Imre közben N. Attilával megbeszélte, hogy ezen a napon Győrben dolgoznak, a győri házánál. A tanú meglepetésére kiment érte É. Imre Darnózselire, pedig korábban sosem tette. Ami még feltűnőbb volt neki, hogy az autó üres volt, pedig mindig tele szokott lenni építési törmelékkel, szerszámokkal.
DNS, hipó, vér, lőpor, falazás
Míg N. Attila a vádlott győri házánál dolgozott, É. Imre M. Zoltán autóját vitte egy szerelőhöz, de előtte teljesen kipakolta, rendszámot levette. Majd a nyomozók a vádlott kezén olyan lőport találtak, ami tűzfegyverből származik. Az autójában több helyen, és a motorháztetőn is ott volt M. Zoltán DNS-e és vére, néhol keveredve É. Imréével. A vádlott még aznap megkérte N. Attilát, hogy dobja el a buszjegyét, ezzel alibit biztosítva neki, de a férfi nem tette.
Másnap nagy mennyiségű hipót és gyorskötő cementet vett, amit korábban sosem használtak a felújításoknál. Ennek később nagy szerepe lett a tárgyalásokon ugyanis a hipót, amit megtaláltak hónapokkal később gyártották, mint amit M. Zoltán eltűnését követően vett. A bíróság számára érthetetlen miért tárol valaki 2022-ig egy 2019-ben lejárt hipót - fogalmazott a bíró.
A telken többek között megtalálták M. Zoltán létráját, sapkáját, kulcscsomóit, bélyegzőjét. De az is érdekesnek vélte dr. Bóka Tibor, hogy a letartóztatott vádlott miért hívta fel telefonon a börtönből fiát, hogy menjenek Ausztriába, és falazzanak be egy pince bejáratot azzal a bágerrel, amit még O. Vilmos kölcsönzött neki évekkel korábban.

Szavahihetetlen É. Imre
Dr. Takács Róbert ügyész korábban úgy fogalmazott, hogy É. Imre vallomásai egy aránybánya, a bíró szerint inkább csak információgazdag.
A vádlottnak nem kell igazat mondani, amit É. Imre maximálisan ki is használt. Mindvégig mégis az igazmondás látszatát akarta kelteni, hogy ő segíteni akarja a hatóság munkáját, ő nem védekezik igaztalan vádak ellen. Viszont folyamatosan változtatta a vallomásait. Mondott ezt is, azt is. De soknak értelme sem volt
- fogalmazta meg indoklásában dr. Bóka Tibor.
A feketeruhás maffiaszemélyekről elmondott történet csak a vádlott kijelentésére alapozható, semmi sem támasztja alá. A bíró szerint szava-hihetetlen É. Imre. A felbukkanó bizonyítékokra adott sokszor olyan nyilatkozatot, amit korábban sosem említette.
Akit ártatlanul vádolnak, akkor az mindent megtesz azért, hogy bebizonyítsa ártatlanságát és segíti előkeríteni az eltűnteket. É. Imre nem segített, mert tudta hogy nincsenek az élők sorában. Ha most valaki felkiáltana, hogy az ajtón épp jön be O. Vilmos és M. Zoltán, lehet, hogy néhányan odanéznének, de a vádlott biztosan nem. Mert tudja, hogy ez nem lehetséges, mert már nem élnek
- mondta el dr. Bóka Tibor.
Hozzátette: az, hogy nincsenek meg a holttestek nem azt jelenti, hogy nem ölték meg őket, csak azt, hogy a nyomozóhatóság nem jó időben és helyen kereste őket.
Ha nincs holtest akkor is megállapítható a halál ténye
Többször elhangzott az elmúlt hét évben az eljárás során, hogy ha nincs holttest, nincs gyilkosság, vagyis nem állapítható meg a halál oka. A Győri Törvényszék álláspontja szerint a halál ténye viszont megállapítható. Mivel nem tudjuk hol van O. Vilmos és M. Zoltán, a megsemmisítésre nincs bizonyíték a bíróság szerint. Azonban minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy miért követte el a bűncselekményeket É. Imre. Sőt, hozzátette: az erőfölényt biztosan valamilyen eszközzel oldotta meg, de nem jelentette ki, hogy ez csak fegyver lehet.
A bíró kitért arra is, hogy a sértettek rendszeresen gyógyszert szedtek, tartós betegséggel küzdöttek. Nem volt indíttatásuk arra, hogy eltűnjenek. A világ egyik pontjáról sem kaptak hírt arról a mai napig, hogy bárhol is látták volna a két eltűnt férfit. A bíróság számára egyértelmű, hogy a villanyszerelők nem élnek.
- Dr. Bóka Tibor bíró felidézte azoknak a tanúknak a vallomásait, akiknek tartozott a vádlott és akik láttak nála fegyvert, vagy meg is fenyegette őket. Ketten M. Ádám és T. Lászlót (Toszka) megúszták, mert vagy nem egyedül mentek, vagy szerencséjükre besült a fegyver.
O. Vilmosnak és M. Zoltánnak se társuk, se szerencséjük nem volt, M. Ádámmal és Toszkával ellentétben
- jelentette ki a bíró.
Remélhetően a Győri Ítélőtáblán még idén folytatódik a per. Azonban az biztos, hogy az elmúlt 100 évben nem volt arra példa a Győri Törvényszéken, hogy olyan kettős-gyilkossági ügyben döntöttek volna, amelyben máig nem találják egyik testet sem.