Kiterjesztett öngyilkosság

2025.02.10. 18:19

Vonatgázolás pszichológus szemmel - Minden nap szakember foglalkozik a 8 éves kislánnyal

Pszichológus válaszol a pénteki Győr melletti tragédiára. Miért követ el egy anya kiterjesztett öngyilkosságot? Mit tegyünk hozzátartozóként? A vonatgázolás 8 éves túlélője és feltételezett szemtanúja édesapjával van és szakember foglalkozik vele, hogy feldolgozhassa a vele történteket.

Vonatgázolás pszichológus szemmel - Minden nap szakember foglalkozik a 8 éves kislánnyal

Egy édesanya 3 éves kisfiúval a karjában lépett a vonat elé Győr-Ménfőcsanak közelében pénteken este. A nő azonnal meghalt, a kisgyerek életéért sokáig küzdöttek az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint. Végül sajnos az ő életét sem tudták megmenteni. A közelben élőket nagyon megrázta, hogy a nő a gyermekét is magával vitte a halálba. A felfoghatatlan vonatgázolást a nő másik, 8 éves kislánya is végignézhette, mert a helyszíntől, alig 10 méterre hagyott autóban ült. Úgy tudjuk, a gyermek az édesapjánál van és napi szinten pszichológusi segítséget kap, hogy fel tudja dolgozni a vele történteket.

vonatgázolás
Vonatgázolás: helyszíni felvétel a szörnyű balesetről. Forrás: TV2

Vonatgázolás pszichológus szemmel

Tóth Kata pszichológust kérdeztük általánosságban a két áldozatot követelt győri vonatgázolás kapcsán, melyben egy édesanya karján 3 éves gyermekével lépett a vonat elé.

- A konkrét eset részleteit nem ismerem, de úgy tudom, az életben maradt kislány kap pszichés megsegítést már. Köztudott, hogy trauma esetén, krízishelyzetben nagyon fontos az azonnali pszichés megsegítés. A hosszútávú tüneteket csökkenteni tudja a mielőbbi támogatás - emelte ki Tóth Kata.

A pénteken esti tragédia biztosan életre szóló traumaként marad meg a 8 éves kislányban. Viszont rendkívül sokat segít az, ha most is és hosszú távon is támogatást kap a feldolgozásban a családtól, barátoktól vagy az iskolától.

A győri pszichológus szerint a gyerekeknek koruknál fogva nincsenek olyan érett elhárító mechanizmusaik, amik védhetik őket. Öngyilkosság esetén a leggyakoribb, hogy körülöttük hallgatnak a történtekről: nem lehet róla beszélni, tabusítják a történteket, ez azonban a gyerekeket még inkább elszigeteli, egyedül maradnak a bajban.

- Mindenféleképpen szerencsés, ha a vele foglalkozó felnőttek is pszichológusi segítséget kapnak, hiszen idővel számos újabb és újabb kérdés merülhet fel, amiben jó, ha minél magabiztosabban tudják kezelni a helyzetet. A gyermekek viselkedése mindig csak annyiban módosítható, amennyire a családi rendszer engedi, utóbbi pedig a felnőttek működésmódjától függ - emelte ki a szakember.

Kérjünk segítséget, mert nem szégyen!

Tóth Kata pszichológus hangsúlyozta, hogy ilyen helyzetben sem szégyen segítséget kérni, természetes, ha tanácstalannak érzi magát mindenki, mi az, amivel segíthet és mivel árthat inkább.

Sokan találgatnak a mai napig az okokról és arról, mi vezethette ahhoz az édesanyát, hogy kiterjesztett öngyilkosságot kövessen el. A társadalom erősen elítéli az anya tettét, azonban a gyermek ezt teljesen másképp élheti meg, akár ambivalensen is viszonyulhat az anyához (egyszerre és jónak és rossznak) éli meg, természetes a szakember szerint.

- Sokan azt hiszik, hogy az öngyilkosság egyetlen ok miatt történik, egy esemény következménye, azonban ez általában nem így van. Ilyen esetekben számos tényező rakódik egymásra, ami végül a végzetes döntéshez vezet, főleg, ha nem csak saját magát, hanem mást is - gyermekét - magával visz a sírba. Minden öngyilkos kísérletnél jellemző az, hogy az elkövető olyan beszűkült tudatállapotban van, ami megakadályozza őt abban, hogy a cselekedete súlyát, abszurditását felfogja. Ilyenkor a beszűkült állapot felülír minden általános erkölcsi, emberi normát - fűzte hozzá.

A családban és az elkövető környezetében is hatalmas bűntudatot válthat ki, ami történt, keresik az okokat:

  • Hol ronthatták el, vagy mi az, amit észre kellett volna venniük, hogy az édesanya arra készül, hogy eldobja az életét.
  • Mindenki latolgatja, miért nem figyelt rá jobban, miért nem vette észre a jeleket, ha voltak?
  • Látott-e valamit, ami figyelmeztethette volna a veszélyre?
vonatgázolás
Barátok és az áldozat szerettei emlékeztek meg a tragikus vonatgázolás helyszínén. Fotó: Bors

Fontolgatja, hogy megöli magát?

- Nem szabad önmarcangolásba kezdeni, hiszen még a szakpszichológiai képzésben is hosszasan oktatnak minket arra, hogyan lehet az öngyilkosságra készülés jeleit felismerni. Ha valaki attól tart, hogy ismerőse maga ellen fordul, merjen érdeklődni tőle, hogyan érzi magát. Rá lehet kérdezni, valóban van-e öngyilkossági gondolata. Tévhit, hogy ezzel még jobban felhívjuk a figyelmet ennek a veszélyére. Mindenkinek jól esik a törődés! Ha az öngyilkosság gyanúja felmerül bennünk, kérdezzük rá!

Az, hogy a győri édesanya tettét senki sem látta előre, nem meglepő, hiszen az öngyilkosság gondolata hullámzóan tör rá az emberekre, hol felerősödik, hol csökken a késztetés - mondta a megkérdezett pszichológus.

Kiterjesztett öngyilkosságnak nevezzük az, ha egy édesanya magával viszi gyermekét a halálba. Ennek az erős impulzív tettnek több oka is lehet: nem akarja elhagyni a szeretett személyt, illetve nem akarja a világra vagy másra hagyni. A tettnek van egy üzenet jellege, ami sokkoló.

Van segítség:

Ifjúsági lelki elsősegély vonal: 13700 ingyenesen hívható hétköznap 17-től 21 óráig

Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálat: 116-123  ingyenesen hívható a hét minden napján 24 órában

A Kisalföld Jóakarat Hídja felajánlja segítségét az érintett családnak, amennyiben támogatást kérne, írjon levelet az [email protected].

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában