2025.02.14. 11:15
Valentin-napi átverések – Figyelmeztet a kibervédelem
Február 14. nem csak a párok, hanem a romantikus csalók számára is fontos nap. Valentin-nap közeledtével sok szingli érezheti a késztetést, hogy párt kell találnia. A csalók ezt próbálják kihasználni, de az alábbi módokon felkészülhetünk, hogy ne váljunk áldozatukká.
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet mindenkit figyelmeztet Valentin-nap apropóján, hogy legyen résen és figyeljen oda, ne váljon a romantikus csalók áldozatává. Az érzelmekkel való visszaélés azonban nem csak az év ezen szakaszában van jelen, hiszen bármikor áldozatul eshetünk, ha nem figyelünk kellőképpen oda.

Fotó: Shutterstock
Valentin-napon az érzelmekkel élnek vissza a csalók
Az ilyen típusú átverések során a csalók a csábítás erejét használják ki a bizalom és a szimpátia elnyeréséhez, majd megpróbálják rávenni az áldozataikat arra, hogy pénzt küldjenek számukra.
A weboldalukon hangsúlyozzák, hogy
nem szégyen bedőlni a csalók kifinomult trükkjeinek, bárki áldozattá válhat.
Fontos, hogy megértőek legyünk egymással és segítsük egymást a csalók által okozott traumák feldolgozásában.
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet pár hasznos tanácsa, hogy ne váljunk romantikus csalók áldozatává:
- Alaposan ellenőrizzük annak az ismeretlennek a profilját, aki váratlanul szeretné felvenni velünk a kapcsolatot. Az alábbi kérdéseket érdemes szem előtt tartani: az illető profilja friss, hiányosan került kitöltésre, képei mesterségesnek, túlságosan sematikusnak és egyszerűnek tűnnek, illetve rövid időn belül sok (pl. 1-2 ezer fő) ismerősre tett szert.
- Amennyiben a kapcsolatfelvétel már önmagában szokatlan, esetleg az illető azonnal bókol vagy életszerűtlen, nem szokványos üzenetet küld (pl. csak emojikat), legyünk gyanakvóak. Ismerkedésnél az első benyomások igen meghatározóak, így ha a másik fél első üzeneteiben például tolakodónak, esetleg automatizáltnak, robotikusnak tűnik a közeledése, az kételyeket ébreszthet bennünk a szándékaival kapcsolatban.
- Szintén legyen gyanús, ha az üzeneteiben látszik, hogy nyelvi nehézségekkel küzd, esetleg közvetlensége már-már bizalmaskodó (pl. az első üzenetek között belátást enged a mindennapjaiba, részletesen elmeséli, mit fog csinálni aznap, vagy egy traumatikus élményéről mesél, pl. özvegység)
- Ellenőrizzük beszélgetőpartnerünk személyazonosságát, ha kétségünk van afelől, hogy levelezőpartnerünk valóban az, akinek kiadja magát. Használjunk fordított képkeresést! Manapság több böngésző is lehetőséget nyújt a kép alapú keresésekre, nekünk elég lementeni vagy egy képernyőképet készíteni a profilképéről, és feltölteni egy adott keresőmotorba (pl. Google Reverse Image Search, Yandex Reverse Image Search). Ha számtalan helyen szerepelt már a másik fél által használt felvétel, akkor feltételezhetjük, hogy a személy nem az, akinek a képei alapján kiadja magát.
- Amennyiben lehetséges, ellenőrizzük a beszélgetőtársunk további közösségi média profiljait is. Figyeljük meg, hogy a különböző platformokon van-e eltérés a profilban szereplő információk között, illetve aktivitása és beszédstílusa konzisztens-e az általunk megismerttel.
- Megkérhetjük akár arra is, hogy azonosítsa magát, kérhetünk tőle videóhívást. Ha ezt fenntartásokkal kezeli, legyünk gyanakvóak, hogy esetleg nem az, akinek láttatni kívánja magát!
- A romantikus csalók előszeretettel használják a deepfake tartalmakat is, hogy így tegyék valósághűbbé az általuk megosztott tartalmakat.
Mit tehetünk, ha áldozatául estünk egy romantikus csalónak?
- Tegyünk feljelentést a lakhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon! Amennyiben a csaló hozzáférést szerzett bankszámlánkhoz, esetleg a románc anyagi veszteséggel is járt, vegyük fel a kapcsolatot a bankunkkal, és tegyük meg a javasolt ellenintézkedéseket. Ha mód van rá, készítsünk minél több felvételt a beszélgetésről bizonyítékként és csatoljuk azokat is a bejelentésünk mellé.
- Tiltsuk le a hamis profilt, és amennyiben rendelkezésünkre áll, a kifotózott bizonyítékot csatolva jelentsük az adott közösségi média/társkereső ügyfélszolgálata felé is!
- Figyelmeztessünk másokat is a csaló kilétéről. Manapság számtalan platformon (pl. Facebook csoportokban, akár anonim módon) megoszthatjuk tapasztalatainkat, ha csalás áldozatává váltunk, ezzel megelőzhetjük, hogy más is bedőljön ugyanazoknak a trükköknek. Fontos, hogy csak olyan felhasználókat vádoljunk meg csalással, akiknek megtévesztő szándékáról személyesen is meggyőződtünk!
- Amennyiben áldozattá váltunk, bátran kérjünk szakértői segítségét a trauma feldolgozásához. Ehhez igénybe vehetjük az Áldozatsegítő Központ szolgáltatásait, amelyek 0-24-ben elérhetőek a bajbajutottak számára.