2025.02.14. 14:55
Kéménytisztítás – Így tudjuk megelőzni a tűzeseteket
Kedden 2, szerdán 1 kéménytűzhöz vonultak a tűzoltók. A hasonló esetek többsége megelőzhető ingyenes kéménytisztítás igénybevételével.
A héten már háromszor vonultak a tűzoltók kéményben keletkezett tűz miatt Győr-Moson-Sorponban – tette közzé oldalán a Katasztrófavédelem. Emellett hangsúlyozták a kéménytisztítás fontosságát is.

Forrás: Illusztráció/Mediaworks Archívum
Kéménytűz három településen
Kedden délelőtt Jánossomorjára, az Újerdő utcába riasztották a lébényi hivatásos és a jánossomorjai önkéntes tűzoltókat. A tulajdonos begyújtott a sparhelt tűzhelybe, majd a rákötött kémény izzani kezdett. A tűzoltók kitárazták a fűtőeszközt, majd megtisztították az égéstermék-elvezetőt.
Ez után Mosonmagyaróváron, a Háromhíd utcában volt szükség a tűzoltókra. Egy ikerház egyik lakásában a kémény felső tisztítónyílásánál áramlott ki a füst, valamint a lambérián kisebb égésnyomokat találtak. A város hivatásos tűzoltói kitisztították a kéményt és felhívták a tulajdonos figyelmét, hogy felülvizsgálatig ne használja a fűtőeszközt.
Szerda este pedig egy társasházi lakás kéményében izzott a lerakódott korom Héderváron, a Fő úton. A tulajdonos elmondása szerint már több, mint egy napja gyújtottak be utoljára. Az ásványrárói és hédervári önkéntes tűzoltók hőkamerával átvizsgálták és kéziszerszámokkal megtisztították az égéstermék-elvezetőt.
Fontos a kéménytisztítás
Az esetek kapcsán a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívta a figyelmet a kéménytisztítás és ellenőrzés fontosságára. Tavaly térségünkben 25 alkalommal kellett ilyen okból riasztani a tűzoltókat.
A szilárd anyagok égetésekor keletkező korom lerakódik a kémény falára. Az egyre vastagabb koromréteg leszűkíti a kémény belső kerületét, ezáltal megváltozik a kéménykör működése is, sőt, magas hő hatására akár meg is gyulladhat. Mindez elkerülhető azzal, hogy rendszeresen hívjuk a kéményseprőt, aki el tudja végezni a kémény tisztítását.
Szilárd tüzelőanyaggal működő fűtőeszközök esetén az ingyenes lakossági kéményseprés változatlanul évente történik, gázüzemű fűtőberendezések esetén kétévente.
A lerakódott koromréteg fűtés során izzani kezd, meggyullad és akár kéménytűzhöz is vezethet, a kéményről a tűz pedig másodpercek alatt átterjedhet a ház tetőszerkezetére és egyéb részeire. Tehát ne dobjanak a tűzre háztartási hulladékot, műanyagot, nedves fát, hiszen a helytelen fűtés könnyen életveszélyes állapotot idézhet elő otthonunkban, ugyanakkor nagymértékben szennyezi a környezetünket és károsítja egészségünket is.
A nem megfelelően működő kéményből az égéstermék visszaáramlik, míg az elhasználódott, nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött átfolyós vízmelegítőkből, gáztűzhelyekből közvetlenül is juthat mérgező gáz a lakásba.