2025.01.29. 08:02
iPhone felhasználók figyelem: trükkös SMS-el próbálják kikapcsolni a telefon védelmét
Szinte minden napra jut egy új csalási forma. Ezek az intő jelek, érdemes odafigyelni!
Január 28-a az adatvédelem nemzetközi napja. Az utóbbi időben Győr-Moson-Sopronban is gombamód terjednek az adathalász csalások, amik súlyos százezrekbe, sőt milliókba is kerülhetnek az áldozatoknak. A megbízhatónak számító iPhone védelme sem garancia, ha azt a felhasználó deaktiválja.

Forrás: kiberpajzs.hu
Az iPhone védelmének megkerülése
Az Apple termékeken az ilyen támadások megelőzése érdekében az iMessage automatikusan deaktiválja az sms-ben érkező adathalász linkeket, ha azok ismeretlen feladótól érkeznek, legyen az akár egy e-mail cím akár egy telefonszám. Ha egy felhasználó bármilyen formában válaszol az üzenetre, vagy hozzáadja a feladót a névjegyzékéhez, a linkek ismét engedélyezetté válnak - írja honlapján a Kiberpajzs, országos kiberbűnözés elleni portál.
Szállítási probléma
A portál információi szerint a BleepingComputer kiberbiztonsági cég az elmúlt hónapokban megnövekedett számú adathalász SMS-t észlelt.
Mind arra próbálják rávenni a felhasználókat, hogy válaszoljanak az üzenetre, és ezzel újra aktiválják a linket. Ehhez például egy hamis futár, vagy postai üzenet szállítási problémát jelez, és felszólít a cím frissítésére.
Ha a választ követően a felhasználó nem is kattint a linkre, a válaszadás ténye jelzi a támadóknak, hogy élő telefonszámról van szó, így még nagyobb célponttá válhat az áldozat. Az ilyen típusú adathalász üzenetek különösen veszélyesek lehetnek a kevésbé tapasztalt felhasználók számára.
Duplázott a csaló
Néhány napja egy pár mindkét tagját rászedték a csalók - tette közzé honlapján a rendőrség.
A Győr-Moson-Sopronban élő asszonyt január 16-án hívta fel egy magát banki alkalmazottnak kiadó férfi, majd közölte, hogy a folyószámlájáról nagyobb összegű utalás történt, és amennyiben nem a nő indította az utalást, a számlát biztonsági okok miatt zárolni tudja. A hívó elkérte a banki adatokat, jelszavakat, majd küldött egy SMS-kódot, amelyet a későbbi sértett visszaigazolt.
Hamarosan újra csörgött a telefon, immár a pár férfi tagját keresték a bankból. A nyugdíjas számlatulajdonos ugyanúgy megadta a banki belépési kódokat, a kapott üzenetet pedig visszaküldte a csalónak.
Az elkövető mindkét esetben egy távoli elérhetőséget biztosító programmal fért hozzá a két bankszámlához, amelyekről
összesen mintegy 500 ezer forintot emelt le.
Így lehet kiszűrni a csalókat
Korábbi cikkünkben összeszedtük, a leggyakoribb csalási típusokat, valamint hogy mik az intő jelek. Ilyen például:
- Sürgető a hívás, a hívó azt akarja, hogy azonnal döntsünk
- Jelszavakat, belépési kódokat kérnek telefonon vagy üzenetben
- Az üzenet nyelvezete furcsa, magyartalan
Az aktuális csalási trendekről és az ajánlott megelőzési módokról folyamatosan tájékozódhatnak a Kiberpajzs oldalán.