2024.11.04. 16:51
Egyre hosszabb a sötét - A legvédtelenebb közlekedők a láthatósággal előzhetik meg a baleseteket
Sokan sötétben indulnak dolgozni, és sötétben is érnek haza, ezért minden közlekedő számára nagyobb kihívást jelenthet az utazás. Kiemelt fontosságú a gyalogosok és a kerékpárosok jól láthatósága, hisz ők a közlekedés legvédtelenebb résztvevői.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Volodymyr Baleha
Sötétben a világítás nélküli biciklis és a gyalogos láthatatlan - hívja fel a figyelmet a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Közleményükben azt is kiemelik, hogy bizonyos szituációkban már a KRESZ is megköveteli a fényvisszaverő mellény használatát, ezzel együtt a "Látni és látszani" elv alapján a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Közlekedési Balesetmegelőzési Bizottság egész évben ajánlja a láthatósági mellény vagy ruházat viselését. Ezek az eszközök ugyanis sokkal előbb láthatóvá teszik a gyalog, vagy kétkerekűn közlekedőket, a járművezetők az észlelhetőség miatt sokkal előbb fel tudnak készülni egy-egy közlekedési helyzetre.
Sokszor elkerülhető lett volna a baj
A rendőrség emlékeztet rá, hogy minden évben történik olyan közlekedési baleset, amelynél az előírás ellenére sem viseltek láthatósági öltözetet. Mint fogalmaznak, tapasztalataik alapján akár már azzal megelőzhető lett volna a baleset, hogy ha jól látható a közlekedő.
Ellenőrzés egész évben
A rendőrség Győr-Moson-Sopron vármegyében egész évben célirányosan ellenőrzéseket tart prevenciós jelleggel, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a láthatóság fontosságára.
Kiemelik, hogy a balesetek odafigyeléssel majdnem mindig elkerülhetők! "Ha már egy balesetet megelőzünk a jól láthatósági eszközök és a fényvisszaverő kiegészítők használatával, tettünk egy lépést a célunk felé, hogy a balesetek száma csökkenjen" - írják.
A láthatóságra nevelés már gyerekkorban elkezdődik
Úgy tartják, a megelőzésben a legfontosabb a család szerepe, hisz ha a szülők a kisgyermekbe egész korán belenevelik ezen eszközök használatát, akkor úgy fog felnőni, hogy természetes lesz neki a viselése. Az iskola szerepe is kiemelkedő, és elmondható, hogy vármegyénk számos iskolájában nagyon sok tanár foglalkozik a közlekedésre neveléssel, ami nagyon pozitív a baleset-megelőzés szempontjából.
A biztonságos közlekedéssel való ismerkedést nem lehet elég korán kezdeni, hiszen a fiatal korosztály, akik eleinte gyalogosan vagy kerékpárral közlekednek a különösen veszélyeztetett csoportba tartoznak. Őket célozta meg oktatófilmjével a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt.: