2024.12.22. 12:30
Technikumok - A Deák és a Jedlik a top 10-ben - Mutatjuk a legjobbakat Győr-Moson-Sopronban
A győri Jedlik az ötödik, a Deák a nyolcadik, a Hild-iskola a 23. azon a listán, amely a száz legjobb hazai technikumot sorolja fel. Összességében tizennégy Győr-Moson-Sopron vármegyei intézmény került fel, így térségünk a rangsorban messze felülreprezentált.
- Győrben nagyon erős a szakképzés, nyilván az ipari hagyományok miatt is - kezdte lapunknak Módos Gábor, a Győri SZC Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum és Kollégium igazgatója. Az intézmény a legjobb Győr-Moson-Soproniként az ötödik lett az ország technikumai között. A lista a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal adatai alapján készült.
Módos Gábor Úgy fogalmazott, hogy a remek szakemberekből álló tantestületük adja a siker alapját. Minden pedagógus tudása legjavát nyújtja, a diákokhoz empátiával fordulnak. Tanulóik 80-90 százalékát elsőre veszik fel a felsőfokú intézményekbe. Ennek megfelelően nagy a túljelentkezés hozzájuk: tavaly 530-an jelentkeztek a meghirdetett 130 helyre. A Jedlik nagy múltú iskola, 1901-ben alapították. Jelenleg az informatika és a gépészet oktatása a meghatározó náluk, két nyelvi előkészítő osztályuk van, az egyik kéttannyelvűként működik tovább; a Széchenyi-egyetemmel is szoros a kapcsolatuk. A mostani listán 2018-ben és 2019-ben elsők is voltak a 340 technikum között.
Technikumok és építőipar: a Hild a legjobb
A Hild a legjobb építőipari technikum lett. Józsa Tamás, a Hild igazgató kiemelte, hogy a tavalyi jó eredményhez képest is három helyet tudtak javítani, és megőrizték az építőipari technikumok közötti vezető pozíciójukat. - Minden külső, visszajelzést értékelünk, és ebből tudunk következtetni az tevékenységünkben rejlő fejlődési lehetőségekre. Széleskörű pályaorientációt folytatunk. Minősített Tehetséggondozó Műhelyként kiemelten tudunk foglalkozni a tehetséges tanulókkal - említette az igazgató. - Olyan korszerű pedagógiai módszerekkel tanítunk, melyek segítségével nagyon hatékonyan, változatosan valósul meg a tudásátadás, ennek köszönhetően okleveles technikus képzésünk is van. A diákok meghatározó része a felsőoktatásban tanul tovább. Számtalan kiemelkedő szakmai-, közismereti és sport versenyeredmény pályázati siker teszi még teljesebbé a mindennapjainkat. Több magyarországi és nemzetközi projektben veszünk részt, ahol az iskolában tanultak gyakorlati alkalmazására, az oktatók továbbképzésére van lehetőség.
A Győri Szakképzési Centrum a legsikeresebb
A technikumi képzés a gimnáziumi oktatás és a szakmatanulás előnyeit egyszerre biztosítja, érdemes ezt választani a továbbtanulásnál: a Győri Szakképzési Centrum a legsikeresebb az országban évek óta: tavaly és idén is tíz iskolájuk került a száz legjobb közé. A rangsorban azok az intézmények kaptak helyet, melyek legalább 100 fős tanulói létszámmal, köztük legalább 20 fős technikumi létszámmal működnek, valamint mindegyik rangsoroló szempont szerint érvényes adattal rendelkeznek. A rangsor összeállításánál hét különböző szempontot vettek alapul, melyek így visszajelzést is jelentenek az egyes részterületek fontosságáról és az ott elért eredményekről. A beiratkozó tanulók tanulmányi eredménye, az érettségi eredménye; a teljes munkaidős oktatók aránya; a digitális eszközellátottság, az évfolyamukat sikeresen teljesítők aránya, valamint a kilencedik évfolyam megkezdésekor megírt bemeneti szakképzési kompetenciamérésen elért eredmény. Fontos kiemelni, hogy az első 100 intézmény mezőnye nagyon homogén, kicsiny különbségekkel.
Vármegyeiek a százban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, illetve az Oktatási Hivatal adatai alapján összeállított listán vezet a váci Boronkay György 95,79 ponttal, a győri Jedlik az ötödik 93,73, a Deák a nyolcadik 92,44 ponttal. Győrből a Baross a 20., a Hild a 23., a Pattantyús a 35., a Krúdy a 45., a Pálffy a 47., a Sport és Kreatív az 50., a Bercsényi a 91., Sopron és környékéről a Fáy az 54., a Porpáczy a 38., a Roth Gyula az 56., a mosonmagyaróvári Bolyai a 68. lett. A Széchenyi-egyetem Szent-Györgyi Albert egészségügyi szakképzője a 65. A 100 pont lehetett a maximum.