Műemlékvédelem

2025.05.12. 16:11

Eldurvult a helyzet a belvárosban – Fotók

A győri Rómer múzeum dolgozói egy holttestre bukkantak a Várkazamata-Kőtár udvarán vasárnap délelőtt, azonnal értesítették a rendőrséget – adtunk hírt egy tragédiáról másfél éve. Feltételezhetően Győrben, a Bécsi kapu téren a 25 éves férfi valószínűleg lezuhant a vár kőfaláról. Még mindig ki lehet jutni a várfalra egy veszélyes udvar miatt.

A másfél évvel ezelőtti tragédia helyszíne egy kőfal lehetett, ami magántulajdonú telken áll, ahova a Bécsi kapu térről két önkormányzati tulajdonú telken keresztül egy lépcsősor vezet fel. A veszélyes udvar 132 négyzetméter kivett gazdasági épület, udvar megnevezésű ingatlan, műemlék, védett régészeti lelőhely. A Bécsi kapu téren álló, szépen felújított Múzeumház udvara volt régen, azon egy pici fatároló állt valamikor. Az udvar eddig nem volt kerítéssel lezárva, így a belvárosi sötétséget, a terület eldugottságát kihasználva sok fiatal járt oda. A belvároshoz méltatlan, közegészségügyileg is aggályos állapotok uralkodtak.  

veszélyes udvar
A veszélyes udvar a múlt héten még így nézett ki.
Fotó: Múzeumház

A veszélyes udvar lezárása lehet megoldás

– A nem megfelelő, illetve hiányzó kerítés miatt az ott lévő romok, gerendák, törmelék, rongyok, szemét, üres üvegek, gyom baleseti forrást jelentettek. A hiányzó kerítés vonzza a fiatalokat, akik a várfalra ülve a mélység felett kockáztatják az életüket, a gerendák szögei és az omladozó épületmaradványok további baleset- és életveszélyt okoznak. A kiépített bazaltlépcső felcsalogatja a turistákat is, akik elszörnyülködnek az itt uralkodó állapotokon – jelezte a vállalhatatlan állapotokat a Múzeumház igazgatója, Lebóné Muhr Andrea, aki lapunknak azt is elmondta: a probléma forrása, hogy a terület nincs kerítéssel lezárva, így rendszeresen betörnek a Bécsi kapu tér 1-3. számú épületbe, rongálják a műemléképületeket grafittikkel, ablakbetörésekkel. A felújított ingatlanjuk rongálása miatt többször tettek feljelentést a rendőrségen, a közterület felügyeleten. Problémájukkal fordultak már a kormányhivatalhoz, az önkormányzathoz, a Győr-Szol Zrt-hez is, eddig nem sok eredménnyel.

veszélyes udvar
Helyszíni bejárás a probléma megoldására.
Fotó: Krizsán Csaba

A probléma megoldására, ennek az áldatlan állapotnak a megszüntetésére most helyszíni bejárást, egyeztetést kértek a városvezetéstől. Hétfőn délelőtt dr. Fekete Dávid, a terület önkormányzati képviselője meghívására Kósa Roland alpolgármester és a Győr-Szol Zrt. képviselői bejárást tartottak a helyszínen.

veszélyes udvar
A hétvégén betonacéllal lezárták a területet, de a lépcső így is belépésre csábít.
Fotó: Krizsán Csaba

Az udvar tulajdonosa nem volt jelen, de csodák, csodájára a múlt héten még törmelékkel, szeméttel tele udvar ki volt takarítva, betonacélból készült kerítés volt felhúzva. Ez utóbbi talán ideiglenesen távol tarthatja az illetéktelen behatolókat, de biztonságot nem garantál.

A bejárás során arról állapodtak meg, hogy az optimális megoldás az lenne, ha az önkormányzati területen kerítés készülne, amelyen az udvar tulajdonosa zárható kapun juthatna a birtokára. A végleges megoldást a tervezett várfalsétány megépítése jelentheti majd. És ha már a belvárosban voltak a városvezetők, más problémás területet is megnéztek.

A Capitulum hotel melletti közben is jó lenne megakadályozni a rongálást.
Fotó: Krizsán Csaba

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában