2025.05.18. 09:00
Fontos változások érkeznek az özvegyi nyugdíjjal kapcsolatban
A nyugdíjrendszert is érinti a 2026-os költségvetés megalapozásáról szóló javaslat. Lényeges változások érkezhetnek január elsejétől az özvegyi nyugdíjak esetében. Egyszerűsödik az igénylés, de szigorodnak a feltételek.
A jövő évtől fontos változások léphetnek életbe a magyar nyugdíjrendszerben – tájékoztatott a Világgazdaság. A Parlamentnek kedden került benyújtásra az a törvényjavaslat, amely Magyarország 2026. évi központi költségvetésének megalapozásáról szól. Számos érdekességet tartalmaz a dokumentum, ezek közé tartozik az özvegyi nyugdíj is.

Fotó: Shutterstock
Kik jogosultak özvegyi nyugdíjra?
Nemcsak a házastársak jogosultak özvegyi nyugdíjra a törvényjavaslat szerint, hanem a házastársra előírt feltételek fennállása esetén a jogszerző, élettársa is, ha a jogszerzővel annak haláláig
- egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy
- megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt
- és sem a jogszerzőnek, sem az élettársnak nem állt fenn házassága a jogszerző halálakor.
Utóbbi kitétel eddig nem szerepelt a törvényben. Ebben a kormány 2026-tól egy szigorítást vezet be.
Egyszerűsödik az igénylés menete
A nyugdíjfolyósításra, a költségvetési támogatások és a csekély összegű támogatások szabályszerűbb kiutalására, nyilvántartására és adatszolgáltatásaira vonatkozó szabályokat a Magyar Államkincstár feladatellátásának hatékonyabbá tétele érdekében módosítja a törvény, amely hozzájárul a közhiteles törzskönyvi nyilvántartások vezetéséhez, továbbá a helyi önkormányzatok pénzügyi ellenőrzéséhez az eljárási szabályok módosításával.
Abban az esetben kell alkalmazni az özvegyi nyugdíj új jogosultsági szabályait, ha a jogszerző a módosítás hatálybalépését követően halt meg. Azonos módon jogosult özvegyi nyugdíjra a külön élő házastárs az együtt élő házastárssal a törvényjavaslat szerint. A házassági kötelék keletkezteti a jogosultságot.
A kormány azért szeretné bevezetni, hogy az özvegyi nyugdíj megállapítása során házastársi kapcsolaton alapuló igény esetén a hatóság ne folytasson vizsgálatot a házastársak együttélésének tényére vonatkozóan, hogy az állampolgárok számára minél kisebb terhet jelentsen a hatósági ügyintézés.