2025.05.12. 09:45
Fontos szabály - Minden leendő nyugdíjas jó, ha tudja - Szavazás
A szabály alapján a kiegyensúlyozott portfólió lehet a nyugodt nyugdíjas évek biztosítéka.
A nyugdíj még sok embernek a távoli jövőt, pedig minél előbb kezdi valaki az öngondoskodást, annál nagyobb biztonságban tudhatja majd időskori életszínvonalát az aktív évek lezárását követően. A hosszú távra szóló megtakarításoknál és a nyugdíjtervezésnél van egy kevésbé ismert szabály, amit minden öngondoskodónak érdemes ismernie a nyugdíjcélú megtakarítások kiegyensúlyozott gyarapítása érdekében - írta elemzésében a vilaggazdasag.hu.

A 30:30:30:10 szabály szerint a nyugdíjcélú megtakarítások
- 30 százalékát kötvénybe,
- 30 százalékát részvénybe,
- 30 százalékát ingatlanba érdemes fektetni,
- a fennmaradó 10 százalékát pedig készpénzben kell tartani.
Szavazás
Korábbi szavazásokMibe fektetné a pénzét nyugdíjas éveire?
Antonia Medlicott pénzügyi oktatási szakember szerint e mögött az az elképzelés áll, hogy ha befektetései nagyjából egyenlő arányban oszlanak meg az ingatlanok, kötvények és részvények között, az csökkenti a kockázatot, mivel védelmet nyújt a piacok bármelyikén bekövetkező sokkhatás ellen, miközben lehetővé teszi, hogy hosszú távon részesüljön a különböző eszközosztályok növekedéséből.
A befektetések ilyen arányú megosztása hatékonyabb és jövedelmezőbb módja a nyugdíjcélú megtakarítások fialtatásának, mintha egy szimpla megtakarítási számlán tartanánk az adott összeget.
A befektetőknek szem előtt kell tartaniuk, hogy ez lehet a nyugdíjas évek tervezésének biztonságosabb módja, de hosszú távon nem biztos, hogy a legjövedelmezőbb
– hangsúlyozta Antonia Medlicott az Euronewsnak.
A nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek a befizetéseik után járó adóvisszatérítésről május 20-ig, az szja-bevallás határidejéig rendelkezhetnek; a lépés elmulasztásával évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le az érintettek - közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége ÖPOSZ). 2024-ben az ÖPOSZ-hoz tartozó önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakhoz 222 milliárd forintot fizettek be a tagok és a munkáltatók, amit 34,8 milliárd forint szja-visszatérítés egészített ki a megelőző év befizetései után. Ez utóbbi 4 milliárd forinttal több az egy évvel korábban visszakapott adó összegénél.