2025.04.04. 05:51
Mi épül Győrben a Metro mellett? Mi már tudjuk
Tereprendezés jelei láthatók már jó ideje a győri Metró áruház mellett. Vajon mi épül a területen? – tudakoltuk a Kisalföld podcast adásában dr. Laczkovits-Takács Tímeától, a településrész önkormányzati képviselőjétől, aki egyben a győri önkormányzat Humánszolgáltatási Bizottságának elnöke is. Mint kiderült, a területfejlesztés sohasem egyszerű feladat.

Dr. Laczkovits-Takács Tímea a ménfőcsanaki beruházási területen. Fotó: Molcsányi Máté
Egy családi ház építése is nagy körültekintést igényel, ám egy településrész hatalmas ingatlának fejlesztése még nagyobb körültekintést igényel. Sok mindent figyelembe kell venni. Sokakban felmerül a kérdés a győri Metro áruház melletti munkűlatokat látva, vajon mi épül? –kérdeztük a kisalföld podcastben dr. Laczkovits-Takács Tímea önkormányzati képviselőt.

Fotó: Molcsányi Máté
Mi épül Ménfőcsanakon a Metro áruház mellett?
– A Győrhöz tartozó Ménfőcsanak családi házas övezet. Sokan választják lakóhelyül Győrhöz való közelsége, békés, falusias légköre miatt. Vannak azonban itt is problémák a területfejlesztésekkel kapcsolatban. A területfejlesztésről beszélgettünk a képviselővel.
– Ménfőcsanak lakosságának száma a 2000-es évek közepén 6000 fő körül volt, ma pedig 11-12 ezer közé tehető. A megduplázódás sajnos nem párosult pozitív irányú fejlődéssel ami az infrastrukturális fejlődést illeti. Sajnos vannak, voltak rossz tapasztalataink a fejlesztéseket érintően. 2006 előtt épült a Mediterrán I. és II. lakótelep, ahol a fejlesztő eltűnt, az önkormányzat építette meg az útburkolatot, kiépítette a közvilágítást, de nem épült kellő számú parkoló, és sok helyen a gyalogosok biztonságát szolgáló járda sem. Azt sem tudtuk, hogy a Vadvirág és a környező utcák alatt a csapadékvíz-elvezető rendszer egyáltalán a megfelelő paraméterek szerint épült-e, mivel a fejlesztő nem volt hajlandó az önkormányzat által szabott feltétel szerint átadni, a végigkamerázást teljesíteni, aztán eltűnt, felszámolták. A magánterület épületeit a magánterület-közterület határára építették, így esély sincs arra, hogy járdát építhessünk. A Szeder utcában például, ahol a rendezési terv szerint eredetileg csak családi házakat lehetett építeni, a valóságban hirtelen sorra emelkedtek a társasházak. A magánerős beruházásoknál számtalan, utólag egyáltalán nem, vagy csak bonyolultan megoldható problémával szembesültünk. Előrelépést jelentett azonban a településrendezési szerződés (TRSZ) bevezetése. Ebben ugyanis írásban is rögzítjük, hogy egy magánerős beruházáshoz milyen közterületi fejlesztések kapcsolódnak és miket kell teljesíteni az út, járda, csapadékvíz-elvezetés, közvilágítás terén, amit egy alapos előkészítés előz meg. Ménfőcsanakon legutóbb a Metro áruház melletti területtel kapcsolatban kötött ilyet még 2024 első felében a győri önkormányzat. A szakemberek a kérésemre nagyon részletesen készítették elő a szerződés feltételeit. A fejlesztő először itt lakóterületet szeretett volna, én azonban a lakosság véleményét képviselve semmiképpen sem támogattam, hiszen a városrész már így is zsúfolt. Már-már élhetetlenné vált a városrész egy része, és nem szerettem volna, hogy ez a tendencia folytatódjon. Meg kell érteni, hogy a városrész betelt, így a feladatunk most az, hogy minőségi fejlődés kezdődjön, ezért minőségi fejlesztést kell idehozni. A terület besorolása GKSZ maradt, ahová gazdasági, kereskedelmi és szolgáltató funkciót lehet telepíteni. A fejlesztővel megegyezve, viszonylag kisebb telkek kerülnek kialakításra. Átbeszéltük például azt is, hogy milyen szolgáltatások hiányoznak a városrészből, melyekre lenne szükség. Ezekkel a szolgáltatásokkal kvázi egy alközpont tudna kialakulni. Az én a célom végső soron az, hogy a városrész lakosságának minél több szolgáltatást tudjunk helybe hozni és minél több munkát tudjunk kínálni. Mindenkinek jó az, ha helyben széles a szolgáltatási kínálat és nem kell mindenért, ahogy mi itt hagyományosan mondjuk, Győrbe menni.
Mi épül a Metró mellett? - dr. Laczkovits-Takács Tímeával beszélgettünk
Fotók: Molcsányi Máté– A szerződésben szereplő kérések nem csak a szakemberekkel, hanem a lakossággal folytatott párbeszéd során fogalmazódtak meg. Melyek ezek?
– A fejlesztővel 4-5 évnyi egyeztetés eredményeként jutottunk el a munka kezdetéig. A lakosok pedig folyamatosan jelezték ötleteiket, igényeiket. Lakóterület kialakítását egyáltalán nem támogatták. A városrészből a szolgáltató és kereskedelmi központ hiányzik. A lakosság részéről különösen érdemes odafigyelni az idősek észrevételeire. Ők pontosan tudják, hogy régen hogy mi volt az adott területen. Hol volt árok, milyen volt a vízelvezetés. Ezek nagyon fontos kérdések, mert nagyon bölcsek voltak elődeink, és nem szabad úgy végrehajtani egy fejlesztést az adott területen, hogy nem hallgatjuk meg őket. Ebben az esetben is segített, hogy elmondták, a Királyszék utcában hogyan ment a vízelvezetés. Ezért fontos, hogy a körzet önkormányzati képviselője folyamatosan kommunikáljon az itt élőkkel, mert akkor ezeket az információkat, észrevételeket, kéréseket is be lehet építeni a tervekbe, és menedzselni lehet azokat a fejlesztőnél és írásos garanciát lehet kérni rá.
Sorra vettük a környék problémáit és a szakemberek ezek alapján állították össze a TRSZ-t. Amit itt kértünk, az nem kevés, de rendkívül hasznos.
- Nagyon fontos a Metro áruház mögötti meglévő szennyvízátemelőtől induló szennyvíz nyomóvezeték tervezése a Mécs László utcai befogadóig,
- az "alap" út és járdaépítés mellett
- kerékpárút,
- közterületi parkolók,
- körforgalom kialakítása és építése,
- a szennyvíz elvezetés kapacitásnövelése a fejlesztési területen,
- a csapadékvíz-elvezetés kiépítése,
- a fásítás és
- a Málna utcai játszótér játékeszközzel való fejlesztése.
Ennek eredményeként elkészül a ménfőcsanaki városrész szennyvízelvezető rendszer bővítésének alapját jelentő, stratégiai fontosságú terv, elindul a szennyvízelvezető rendszer kapacitásbővítése. Kialakítanak a Királyszék utcai ingatlanok kertjei mögött egy csapadékvíz-elvezető árkot, amely előreláthatólag vízteleníteni tudja az ingatlanok hátsó részét, valamint a Szél utca végi, alacsonyan fekvő terület víztelenítése érdekében csapadékvíz-elvezető árkokat alakítanak ki.
Még minidig vannak kérdéses elemek a fejlesztés megvalósítása során, ezért a lakosság észrevételeit továbbra is szívesen fogadom és kezelem, valamint együttműködést várok el a fejlesztőtől is e téren.
– Tudható már, hogy mikorra készül el a beruházás?
– Jelenleg tereprendezés folyik, elkezdődött az út, az ingatlanok kialakítása és a csapadékvíz elvezető rendszer kialakítása, a becsatlakozó árok takarítása. A közműkiállások előkészítése elkezdődött. A közterület kiépítése zajlik, azután a telek tulajdonosok megkezdhetik a saját épületek beruházását.
A fejlesztő tájékoztatása szerint 2-3 év múlva juthatunk el odáig, hogy egy-egy kereskedelmi egység meg tudjon nyitni. Bízom benne, hogy a példaértékűen előkészített beruházás a városrész és a fejlesztő megelégedésével valósul meg.

Fotó: Molcsányi Máté
Hallgassa meg podcastunk:
kisalfold.hu podcast
- Podcast - Könyvhéten is bemutatják Szeghalmi Balázs Büki Lajosról szóló kötetét
- Sikert sikerre halmoz a soproni ifjú tehetség - Pócsi Csengével beszélgettünk
- Hol töltődhetünk fel a nyáron? - A Győr Projekt kft. ügyvezetője volt podcastunk vendége
- Hajmeresztő kalandjairól mesélt a motoros
- Tehetséggondozás minden szinten - Dr. Fekete Dávid volt podcastunk vendége